Економічний шанс для Порошенка

0 коментувати
Що конкретно може зробити президент

На четвер анонсовано зустріч президента Порошенка з українським бізнесом. Ця зустріч відбуватиметься на тлі падіння рейтингу президента і одночасно зміцнення його впливу на виконавчу владу.

Чому для президента ця зустріч така важлива?

Не секрет, що рейтинг політиків, які перебувають на політичному Олімпі, безпосередньо залежить від стану національної економіки. Чим гірші умови життя громадян, тим вище невдоволення політиками.

Переформатувавши Кабмін і коаліцію, президент отримав шанс затриматися в політиці або, якщо не впорається, достроково піти.

На що сьогодні впливає президент?

1. Рішення парламенту

Пропрезидентський БПП є в нинішньому парламенті найбільшою за кількістю багнетів фракцією і входить разом з Народним Фронтом до т. зв. правлячої коаліції.

Відповідно, для ухвалення потрібних для розвитку економіки законів голосів повинно вистачити. Якщо не вистачить - інші фракції заявили про підтримку законів, потрібних для проведення реформ.

2. Прем'єр

Незважаючи на складні комунікації при формуванні Кабміну, Гройсман все-таки входить в орбіту президента. І нехай на нього немає прямого впливу, у президента достатньо інструментів для побудови ефективних комунікацій. Якщо стоїть завдання провести реформи для запуску розвитку економіки, не думаю, що виникнуть суперечності.

3. Правоохоронні органи і силовий блок.

У президента є прямий вплив на СБУ, прокуратуру і суди. В принципі, це вже немало для того, щоб покінчити з корупцією. У СБУ є досить повна інформація про те, хто, де, з ким і як замішаний.

Україна бовтається в хвості рейтингів за простотою ведення бізнесу

Суди при правильному "налаштуванні" можуть ухвалювати рішення за законом, а не за домовленістю. Адже судді теж перебувають у фокусі тих самих співробітників СБУ. Ключове питання в тому, чи знайдеться воля для цього. Адже два роки президентства майже минули, а про боротьбу з корупцією - лише заяви.

4. Економічний блок.

Раніше "під крилом" президента був тільки Нацбанк, тепер до нього додалися Мінфін і Мінекономіки. Це хороша база для створення в країні комплексної і реалізованої економічної стратегії, в рамках якої і будуть проводитися реформи. Наявність такої стратегії зробить бізнес-середовище більш передбачуваним не тільки для українського бізнесу, але й для міжнародних інвесторів.

Що конкретно може зробити президент для розвитку національної економіки?

Крім того, що президент у нас гарант Конституції, у нього є серйозний вплив, з урахуванням вищенаведених чинників, на майбутнє економіки України, а саме на:

1. Створення і прийняття комплексної економічної стратегії України, що деталізує не тільки стратегічні цілі, але і дорожню карту, ресурси, необхідні для її досягнення;

2. Проведення в 2016 році податкової реформи, що стимулює підприємництво, інвестиції, у тому числі створення інноваційної та експортоорієнтованої продукції і створення робочих місць. Минулого року стартувала дискусія, було багато хороших пропозицій, але не вистачило волі їх реалізувати. Якщо реформа не відбудеться цього року, з України продовжиться відтік креативного класу, що почався кілька років тому.

3. Зміна правил валютного регулювання, що створюють комфорт для іноземних інвесторів і перетікання капіталу як в Україну, так і з неї. Інвестори просто бояться увійти в країну, побоюючись, що їх звідси не випустять. Боятися того, що втече вітчизняний капітал, нерозумно. Хто хотів, давно знайшов шляхи. Високі паркани не сприяють співпраці. Потрібно знімати бар'єри і ставати комфортною юрисдикцією.

4. Запуск інструментів державно-приватного партнерства для розвитку української транспортної інфраструктури, без якої теза про експортний і транзитний потенціал залишається міфом. Цим шляхом йшли свого часу США, Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція і Японія, причому це партнерство було не тільки в транспортній інфраструктурі, але і в медицині, освіті, будівництві доріг;

5. Проведення судової реформи, яка створює базу для справедливого правосуддя і рівність всіх перед законом. Без цього нам не забезпечити інвесторам і підприємцям гарантій недоторканності приватної власності;

6. Завершення реформи правоохоронних органів. Замінити потрібно не тільки патрульних на вулиці, але і оновити принципи роботи і кадри в інших підрозділах МВС і прокуратури. Не побоятися і призначити незалежного Генерального прокурора. Це дасть бізнесу додатковий комфорт від відчуття, що держава стає правовою і безпечною;

7. Допомога українському бізнесу в отриманні міжнародних контрактів та залученні інвестицій.

Ці завдання допоможуть вирішити відтворені торговельно-економічні місії при українських посольствах. Причому в новому форматі, в партнерстві з ТПП та бізнес-асоціаціями. Кожен міжнародний візит перших осіб держави має вирішувати не тільки політичні завдання, але й економічні, приносячи на рідну землю нові мільярдні контракти.

Наприклад, президент Казахстану два тижні тому привіз з Ірану контрактів на $2 млрд. Скільки контрактів за останні два роки привезли наші політики для вітчизняного бізнесу?

8. Спрощення доступу українського бізнесу до фінансових ресурсів.

Не може український бізнес ефективно конкурувати з європейським, виробляючи однакову за якістю продукцію, коли вартість кредитів в Україні в рази вище, а доступу до інвестиційних ресурсів немає. Немає у наших підприємців і доступу до ресурсів фондів підтримки підприємництва, які є майже у всіх європейських країнах.

Зниження вартості кредитів, створення фондів, що кредитують бізнес, може дати хороший поштовх розвитку економіки. При цьому низка міжнародних фондів уже пропонує Україні співпрацю. Але руху поки що немає.

9. Дерегуляція.

Тема вже набила оскому. Вже готові десятки законопроектів і постанов, що знижують регуляторний вплив на бізнес. Україна бовтається в хвості рейтингів по простоті ведення бізнесу.

Не потрібно боятися і винаходити велосипед. Умови ведення бізнесу і регуляторне середовище у нас не просто повинні бути такими ж, як у сусідів, вони повинні бути кращими та комфортнішими, тоді є шанс залучити нові бізнеси, які перебувають у пошуку комфортної локації. Чому б Україні не стати такою? Ухваливши цього року дерегуляційні закони, ефект ми побачимо вже до кінця року.

В цілому, 2016 рік може стати переломним роком для української економіки і вітчизняного бізнесу. І в цьому може бути велика роль президента.

Від економічних підсумків 2016 року багато в чому залежить і продовження його політичної кар'єри. Так що майбутнє Порошенко залежить від майбутнього економіки, на яке він може вплинути.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.