Україна: вперед або назад

2 коментувати
Україна: вперед або назад
Країна перебуває в перехідному стані: є повільний рух вперед, але є і дуже велика надія на те, що всі проблеми розсмокчуться самостійно

Мене часто запитують: «Чим тобі цікава Україна?». Зрозуміло, тим, що ті самі проблеми, які зараз розв'язуються тут, одного разу доведеться розв'язувати і в Росії. Можна скільки завгодно говорити про наші відмінності і країни дійсно різні, та, проте, наші системи однакові. Те, що ви зараз робите, рано чи пізно доведеться робити і в Росії.

Я далекий від думки, що приніс вам філософський камінь, список пунктів, завдяки яким Україна вже завтра стане щасливою. Або, приміром, що зараз ми напишемо 128 законів, і всі проблеми розв'яжуться. Такого, звісно, не буде. І, напевно, я розумію, що мої знання про Україну обмежені, хоча останнім часом я буваю тут дуже часто і, відповідно, зміг сформувати певне розуміння того, що відбувається.

Мені здається важливим те, що в України сформувався правильний вектор руху. Вектор руху в бік європейських цінностей, європейської цивілізації і європейського вибору. Можна скільки завгодно говорити про те, що швидкість руху мала, але напрямок обрано правильний.

Україна сьогодні значною мірою нагадує мені Росію 1996-1997 року – вже після президентських виборів, але до азійської кризи, при прем'єрстві Черномирдіна. У Росії тоді теж було бажання і правильний вектор руху. Черномирдін, можливо, був не найпрогресивнішим прем'єр-міністром, але у нього було бажання вивести російську економіку на траєкторію зростання. В країні щось робилося, хоча можна говорити і про те, що багато чого, навпаки, не робилося. Потім через зовнішні фактори – азіатську кризу, падіння цін на нафту – Росія миттєво опинилася в дуже глибокій фінансовій і політичній кризі в серпні-вересні.

Мені здається, що це на сьогодні є головною темою для стурбованості українських політиків і суспільства. Тому що самі по собі кроки в потрібному напрямі не означають, що результат буде якісним. Недостатньо зробити десять маленьких кроків.

Китайці кажуть, що шлях у тисячу миль починається з першого кроку, і це слушно. Перший крок дуже важливо зробити. Але не менш важливо рухатися енергійно: тільки в цьому разі реформи стануть незворотними. Всі інші варіанти, як показує досвід і Росії, і України, завжди залишають можливість відкату назад.

За півтора-два роки Україна доб'ється успіху, або в 2019 році до влади прийдуть популісти

Чверть століття тому, в 1992 році, всім нашим країнам – країнам колишнього Радянського Союзу необхідно було зробити, як нам тоді здавалося, важкий перехід: потрібно було перейти від планової економіки до ринкової. Це зробили всі держави колишнього СРСР – хто з більшим, хто з меншим успіхом.

Тепер, озираючись назад, ми можемо з упевненістю сказати, що насправді цей перехід був простим. Болючим, довгим, але простим. Справа в тому, що для цього переходу потрібно було прийняти два рішення: свобода цін і свобода курсу.

Головна відмінність ринкової економіки від планової в тому, що ви замінюєте всі держзамовлення, держплани, держціни і кажете: «Ні, хлопці, нам не потрібні ці 2000 чиновників, щоб тримати ціноутворення». Після цього економіка стає ринковою.

Російська економіка, незважаючи на всі епітети – те, що вона корумпована, неефективна, монополізована – є сталою. Можна скільки завгодно критикувати Путіна за його економічні і політичні рішення, але, якщо подивитися на його політику в частині ціноутворення, з'ясовується, що він, нехай і повільно, рухається в бік подальшої лібералізації цінової політики. Тому всі розмови про те, що економіка Росії розірвана на шматки, що її чекає повний крах, безглузді. Поки є цей механізм відновлення рівноваги, вона не може зникнути. Може бути важка економічна ситуація, як у 2008 році, або зараз, однак, економіка знайде точку рівноваги.

Інший приклад, що підтверджує переваги ринкової економіки – Венесуела, яка була найбагатшою країною. 18 років тому було прийнято рішення про встановлення офіційного курсу національної валюти. За ці роки Венесуела відкотилася до стану радянської економіки, коли товарів у магазинах не було, утворювалися черги. Вирішення проблеми у Венесуелі – відпустити курс.

У цьому порівнянні те, що зараз робить Україна, робить Росія і зробила колись Грузія, здається набагато складнішим. Тому що перехід до європейської економіки, перехід від економіки Януковича до економіки Бальцеровича вимагає зовсім інших рішень. Часто – неприємних рішень. Він вимагає верховенства права, а це взагалі не економічна категорія. Так само, як сьогодні в Росії немає економічного рецепта.

В Україні є величезна кількість проблем, яку економікою можна вирішити – це стосується сфери освіти, охорони здоров'я, пенсійної реформи. Але базис європейського майбутнього України – це верховенство права. Ви не можете вирішити проблему монополізації економіки, забезпечити свободу конкуренції і перемогти корупцію, якщо у вас немає верховенства права, а це вже є політичною реформою.

Сьогодні що в російській економіці, що в українській можна, звичайно, потихеньку рухатися в напрямку лібералізації валютного режиму, знижувати цінові ставки рефінансування, чистити банківську систему. Це все - макроекономічний фундамент, який, безумовно, потрібен будь-якій економіці. Але головна мета – політичні реформи, успіх залежить від них.

Насправді, пояснення цьому дуже просте. Економіка, по суті, виражається тим, що хтось щось купив, а хтось – продав. Відносини між продавцем і покупцем регулюються договором. Якщо договір порушений, ви йдете до суду, і суд захищає ваше право власності. Ось чому верховенство права таке важливе для економіки.

Сьогодні багато говорять про Лі Куан Ю – людину, яка дуже добре реформувала маленьку країну. Він дуже добре розумів, що не зможе вичистити свою економіку, якщо не створить правову систему. І Україні якщо не в найближчі дні, то в найближчі тижні належить пройти цей етап. Потрібно провести судову реформу – від її проведення залежить, чи стане процес реформування України безповоротним.

До того часу будь-який уряд в Україні – неважливо, технократів чи іноземців - буде впиратися в одні й ті самі проблеми. Все впиратиметься в суди. Приміром, коли я приходжу до своїх друзів в НБУ, вони розповідають, що займаються очищенням банківської системи, але не можуть вилучити активи недобросовісних власників, не можуть нічого довести – все впирається в корумповані суди.

Мені здається, що Україна пройшла набагато далі Росії в розвитку демократичних інститутів і традицій. Власне кажучи, те, що в Україні вже п'ятий президент, і вже двоє чинних на той момент президентів програли вибори, спробувавши в них брати участь, показує, що політична система тут більш розвинена. Але мені здається, що доти, доки економіка України буде слабкою, у країні збережеться політична турбулентність. Це компенсація демократичних інститутів при слабкому фундаменті.

Завдання політиків зараз полягає в тому, щоб досягти такого консенсусу: сьогодні нічого ділити. Найбільша ілюзія політиків у тому, що ще можна переграти всіх і отримати якісь вигоди.

Перед Україною стоїть жорсткий і простий вибір: або за півтора-два роки політики показують реальний результат, або в 2019 році до влади приходять популісти. А популізм – це повернення назад.

У мене, на жаль, складається відчуття, що немає політичного консенсусу. Є бажання отримати тактичну перемогу, але немає стратегічного розуміння проблем країни. Я чомусь не бачу в України бажання зробити ривок у майбутнє. Адже більшість проблем, що стоять перед вашою країною, вже хтось розв'язував, і не один раз. Можна скільки завгодно говорити про унікальність українського менталітету або, приміром, російської цивілізації, а й економічні, і економічні проблеми розв'язувалися. При бажанні можна легко знайти від трьох до п'яти моделей розв'язання кожної проблеми. І завдання в тому, щоб швидко вибрати серед цих моделей підходящу.

У минулому серпні ми з колегами за досить короткий період часу переговорили з усіма українськими міністрами, і я з подивом для себе виявив, що ніхто з них не може розповісти про альтернативи обраним реформам – ні в охороні здоров'я, ні в пенсійній сфері, ні в освіті. Три ключові соціальні реформи і повністю відсутні альтернативні варіанти.

Економічні реформи – це рух на велосипеді. Поки ви крутите педалі і набираєте швидкість, їхати легко. Як тільки ви втрачаєте швидкість, темп падіння буде зростати з кожною секундою. Мені здається, що Україна зараз перебуває в перехідному стані: є повільний рух вперед, але є й дуже велика надія на те, що все розсмокчеться якось само собою. «А раптом вийде, навіть якщо ми не будемо крутити педалі?». Не вийде. На жаль, не вийде.

За матеріалами лекції Сергія Алексашенка «Українські реформи: вперед? Назад? На місці?» в IDF Reforms Lab


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.