Три виклики для України

1 коментувати
Україна застрягла в "сірій зоні" між двома величезними ринками – російським та європейським

Захід, який організував Atlantic council в Брюселі цього тижня, показав чергові  виклики, які стоять перед Україною для імплементації Угоди про асоціацію з ЄС. Опишу їх не тому, що мені хочеться критикувати. Якщо ми хочемо досягнути результату, нам треба говорити про ризики і шукати спільно рішення.

Виклик 1. Україна застрягла в "сірій зоні" між двома величезними ринками – російським та європейським. Російський ринок ми втратили, а на європейський заходимо дуже повільно.

При цьому, за індексом конкурентності і легкості ведення бізнесу Україна має показники гірші, ніж у Росії. Однак Росія ж не здійснює адаптацію європейських стандартів.

За індексом конкурентоспроможності Україна на 85 місці, Росія на 43.

Щодо індексу легкості ведення бізнесу, то Україна на 76 місці (для порівняння, Росія на 35).

Єдиний рейтинг, де ми маємо однакові результати – це індекс корупції, обидві країни займають почесне 131 місце.

За індексом конкурентоспроможності Україна на 85 місці, Росія на 43

Чому так? Тому, що треба бути більш успішними з реформами і робити все для того, щоб наш ринок перетворився з "периферійної та нестабільної економіки" на частину Європейського ринку. А поки ми в "сірій зоні".

Виклик 2. Український експорт до ЄС у 2017 році буде майже таким, яким він був до підписання Угоди про асоціацію. І як би нам це не було неприємно чути, але факти річ уперта.

За результатами 2017 року очікується, що вартість українського експорту до ЄС складе $17 млрд, тобто на рівні 2013 року. До Росії ж ми маємо експортувати лише біля $4 млрд, тоді як в 2013 рокі експорт до Росії становив $15 млрд.

Чому так? Тому, що справа не стільки в тарифах і в квотах. Адже у нас є товарні лінії за яким ми експортуємо понад квоту - масло, пшениця. Є 11 позицій, стосовно яких квоти ми взагалі не використовуємо - баранина, гриби, телятина тощо.

І проблема не в тому, що квота мала – вони всі невеликі у порівнянні з поточним обсягом імпорту цих продуктів до ЄС.

Проблема в тому, що наша система державного контролю у сфері харчових продуктів не до кінця відповідає вимогам ЄС. І всі, хто працює в цій сфері розуміють, про що йдеться.

Проблема в нетарифних бар’єрах, у тому наскільки якісно ми адаптуємо національне законодавство до вимог європейських стандартів.

Це завдання є дуже складним та технічним, і на жаль, ніколи майже не піднімалось на високий політичний рівень для обговорення.

Європейці теж не питають нас про технічні деталі. Хоча варто.

Виклик 3. Під квоти підпадає лише біля 2% від всього українського експорту до ЄС. Я не хочу сказати, що вони не потрібні – потрібні і їх треба збільшувати. Але не це ключове. Ключовим є адаптація європейських стандартів.

Аграрні кампанії почали адаптовувати свої виробничі стандарти до вимог ЄС задовго до початку дії Угоди про асоціацію. Їх активна позиція спричинила ситуацію, коли ми в рамках ЗВТ маємо поки що лише один приклад ефективного виконання Угоди - сферу СФЗ, впливає на аграрний експорт.

Звісно, не все тут ідеально, багато блокування відбувається на різних рівнях, однак принаймні у цій сфері ситуація розвивається стрімко.

І на останок про позитив.

Завдяки тому, що відбувається системна робота із адаптації законодавства у сфері СФЗ, у 2017 році Україна вийшла на ринок європейського вершкового масла, і буквально увірвалась в топ-3 імпортерів цього продукту до ЄС, забравши при цьому велику долю ринку у Нової Зеландії.

Це яскравий приклад #перемоги.

До слова, в порядку денному ВРУ стоїть технічний законопроект, який стосується регулювання кормів для сільськогосподарських тварин. Однак цей етап також важливо пройти, щоб не лише не втратити наявні перемоги, а й посилити їх у майбутньому.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.