Адаптуйся або помри. П’ять порад, як підготуватися до майбутнього

6 лютого 2018, 12:07
1686
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Все більше переконуюся, що головною навичкою XXI століття буде не креативність і навіть не критичне мислення, а адаптивність – здатність змінюватися

Раніше радикальні зміни в технологіях, економіці чи суспільстві відбувалися раз на кілька століть. Згодом – раз на кілька десятиліть, а тепер – кожні кілька років. Переможцями стають не найсильніші і навіть не найрозумніші, а ті, хто здатен найшвидше адаптуватися до нових обставин, щоб уникнути небезпек і сповна скористатися можливостями, які відкриває майбутнє.

Невеликі команди тих, хто опинився попереду адаптації до цього нового дивного світу, змогли створити найбільші компанії (Google, Facebook) та неприбуткові організації (Wikipedia) у світі. Водночас, люди, що відмовилися адаптуватися, втрачають роботу чи борються за існування у загниваючих галузях економіки.

Це правило справедливе не лише для окремих людей, але й для величезних корпорацій чи навіть держав. Згідно зі звітом Innosight, якщо в 1965 році компанії в середньому залишалися в S&P 500 (індекс 500 акціонерних компаній США, що мають найбільшу капіталізацію) протягом 33 років, то в 2012-му цей термін скоротився до 18 років. Хрестоматійний приклад невдачі – компанія Kodak, що залишалася в затишному плівковому минулому, не встигла вчасно відреагувати на бум цифрових технологій і змушена була почати процедуру банкротства у 2012 році.

Припиніть перекладати відповідальність за своє майбутнє на інших: уряд, багатіїв чи капіталістичну систему

Протилежний приклад – IBM, одна з 12% компаній, яким вдалося утриматися в S&P 500 між 1965 і 2018. В 1911 році вона починала з виготовлення перфокартних табуляторів, в 1933-му заробляла на електричних друкарських машинках, у 60-х однією з перших вийшла на ринок мейнфреймів, а сьогодні надає послуги консалтингу та стрімко розвиває напрямок штучного інтелекту. Кожен раз, коли змінювалися ринки і технології, змінювалася й IBM.

Або взяти яскраву історію про пристосування Швеції до майбутнього з нещодавньої статті в The New York Times. "У Швеції, якщо ви запитаєте лідера профспілки: "Чи боїтеся ви нових технологій?", вам дадуть відповідь: "Ні, ми боїмося старих технологій, – каже шведський міністр з питань зайнятості та інтеграції Ylva Johansson. – Робочі місця зникають, і потім ми навчаємо людей під нові робочі місця. Ми не будемо захищати робочі місця. Але ми захищатимемо робітників". Згідно з опитуваннями Європейської комісії, 80% шведів позитивно ставляться до роботизації та штучного інтелекту, розглядаючи їх як фактори підвищення продуктивності і звільнення людей від тяжкої і небезпечної праці. Тим часом в США, згідно з дослідженням Pew Research Center, 72% респондентів були занепокоєні майбутнім, в якому роботи і комп'ютери можуть відібрати робочі місця в людей. Побоювання, що стали однією з причин успіху популістичної передвиборчої кампанії Трампа, який обіцяє повернути робочі місця в вугільній та інших стагнуючих галузях економіки.

Адаптуйся або помри – закони еволюції не обійти. Але це простіше сказати, ніж виконати на практиці.

5 базових порад, як стати більш адаптивним і пристосованим до майбутнього:

1) Відмовтеся від сентиментальних спогадів та ілюзій, що "мало б бути", прийнявши реальність того, що є насправді. Якими б несправедливими не здавалися зміни навколо, ваша "правота" чи "неправота" не має жодного практичного значення. Змін не уникнути, вони не мислять етичними категоріями, до них можна лише пристосуватися чи програти. Якщо хочете побачити світ майбутнього, припиніть жити в світі минулого.

2) Припиніть перекладати відповідальність за своє майбутнє на інших: уряд, багатіїв чи капіталістичну систему. Адаптивність починається з усвідомлення своєї повної відповідальності за самого себе – всупереч складнощам, несправедливостям і різноманітним дискримінаціям, з якими так чи інакше стикається кожен. Відчуття автономії і самостійності дає силу змінюватися.

3) Відведіть фіксовану кількість часу щотижня (наприклад, 5 чи 7 годин) на навчання новим навичкам. Краще навчатися менше, але регулярно, ніж навчатися великими сплесками зусиль, але лише кілька разів на місяць. Масові онлайн-курси від провідних університетів світу, книги Нобелівських лауреатів, досвід найуспішніших фахівців планети - все це доступно вам безкоштовно чи за символічну платню. Почніть, нарешті, цим сповна користуватися.

4) Розвивайте ваші знання не лише вглиб, але й вшир. Читайте про розвиток інших галузей, вивчайте найбільш важливі тренди, навіть якщо вони, на перший погляд, ніяк не пов'язані з вами. Традиційні ЗМІ теж не думали, що якийсь сайт для знайомств студентів зможе створити їм конкуренцію, але сьогодні Facebook від'їдає їх рекламні бюджети і ставить на межу загибелі. Дивіться не тільки перед собою, а й по сторонам, щоб побачити зручну можливість уникнути небезпеки чи скористатися можливістю для процвітання.

5) Спілкуйтеся з людьми інших професій і поглядів. Те, що здається вам смішним, диким чи неприйнятним здалеку, може виявитися несподівано корисним, якщо підійти ближче. Не дайте спіймати себе в інформаційну бульбашку, куди алгоритми соціальних мереж приносять лише думки, схожі на ваші. Будьте відкриті новим ідеям, бо ідеї йдуть на крок попереду від змін – а разом з ними попереду опинитеся і ви.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Фінанси

Вчора, 15:54

article_img
Британія відбирає гроші сумнівного походження у сина екс-прем'єра Молдови
Food&Drink

Вчора, 12:18

article_img
Шеф без татуювань і ресторан року в ПАР. У Парижі роздали премії World Restaurant Awards
Події

Вчора, 20:30

article_img
День Небесної сотні. Редакція НВ представляє фільм-спогад