А король-то – голий! Як влада Путіна дала тріщину

11 вересня 2018, 18:03
7345
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Минулої неділі дуже цікаві справи з очевидним нальотом божевілля відбувалися в Російській Федерації

Одночасно там пройшли два помітні й важливі заходи: так звані "вибори" в місцеві органи влади і загальнонаціональні акції протесту проти підвищення пенсійного віку.

Досить несподіваний фінал, яким закінчилися обидва сюжети, дає мені привід припустити, що легітимність влади президента Володимира Путіна дала серйозну тріщину.

Для початку треба розібратися, що це за звір такий "легітимність"? У чому її вимірюють? Що там може зростати або падати? Треба сказати, що строго наукової відповіді на це питання не існує. Легітимність – це майже метафізичне відчуття, яке переважає в суспільстві, що та чи інша людина (або група людей) справедливо і з повним правом керують усіма іншими.

Я б сказав так: легітимність відображає готовність людей підкорятися рішенням своєї влади без застосування нею сили. Якщо люди масово виконують закони, вважають, що все влаштовано більш-менш справедливо, то й влада легітимна.

А ось якщо народ буянить або навіть просто саботує рішення та ініціативи влади, живе паралельно владі; якщо в суспільстві переважають настрої "ох, як же ви дістали, йдіть до біса", то ось тоді з легітимністю проблеми. У цій ситуації правлячий прошарок може розраховувати тільки на силу як інструмент підтримки свого панування. Засіб хороший, робочий, але вистачає його зовсім ненадовго.

Тільки за допомогою палиці навіть окупаційні режими довго не можуть управляти людьми. І вони намагаються хоч якось добитися лояльності окупованих.

Падіння популярності самого Путіна – це перші дзвіночки про те, що все, любов з народом пройшла

І що ж ми побачили в Росії в ці вихідні? Картина, як мені здається, дуже цікава. По-перше, зовсім сенсаційно закінчилися вибори. Правляча партія "Єдина Росія" отримала найнижчий за останні 11 років результат. Її рейтинги і так були невисокі (близько 30%), але в неділю стала ясна вся глибина падіння.

При всіх фальсифікаціях, приписках і "каруселях", при недопуску до виборів реальної опозиції "Єдина Росія" отримала від 20% до 30%. У ряді регіонів вона навіть програла комуністам і партії Жириновського. Такого вже сто років не було.

Більш того, в чотирьох регіонах РФ пройде другий тур виборів губернатора. Я просто своїм очам не повірив, коли побачив цю інформацію. Про другі тури в Росії вже давним-давно всі забули. Влада просто домальовує собі стільки відсотків, скільки не вистачає для перемоги в першому турі – і все. Цього разу, мабуть, за неї взагалі ніхто не голосував, тому і довелося на другий тур натягувати голоси.

У Москві вибирали мера. Переміг чинний начальник Сергій Собянін. За офіційними даними, за нього проголосували 70%. Але явка була менше 30%! Мабуть, голосували тільки поліцейські, солдати і чиновники.

Ні я, ні мої друзі і знайомі в Москві, яких я спеціально опитав, не знають жодної (нуль!) людини, яка голосувала б за Собяніна. Майже всі не пішли на вибори, ну а ті, хто пішов, просто псували бюлетені і малювали в них всякі комікси. Зараз багато всякого смішного з'являється на цю тему в мережі, до речі.

Російському населенню в цілому абстрактна влада, то, що називається "режим", набридла, воно це показує, як вміє. Але у суспільства там дуже велика інерція, воно як слон. І воно поки що не може знайти в собі сили сказати, що набрид особисто Володимир Путін. Хоча знаходяться люди, які говорять і це.

Одночасно з виборами по всій Росії йшли акції протесту. Формальним приводом була незгода з різким підвищенням пенсійного віку. Однак, в реальності люди виходили на вулиці просто проти президента Путіна.

Акції пройшли у величезній кількості міст – в десятках, я тут їх всі перераховувати не буду. Але головні події, були, звичайно, в Санкт-Петербурзі і Москві. В обох містах на вулиці вийшло не так багато людей – максимум тисяч по десять в кожному.

У переважній більшості це були дуже молоді люди – студенти і школярі. Що повинна була зробити влада? Дати їм прогулятися і пофотографуватися. Так вона могла б показати свою силу. Що вона зробила? Поліцейські почали максимально жорстоко скручувати і хапати учасників мітингів. Хоча вони абсолютно нікому і нічому не погрожували. Захоплювати владу точно не збиралися.

Я в прямому ефірі дивився і читав, що там відбувається, і як реагують на це все люди. І ви знаєте, цього разу реакція була дуже несподіваною. Це був момент усвідомлення, що король – голий! Я спробую пояснити: якщо влада б'є людей, то тут одне з двох.

Перше: вона абсолютно впевнена в собі, і знає, що більшість людей її підтримають в будь-якому випадку. Б'є з відчуття власної сили. Може душити протест – і душить його. Друге: влада в собі не впевнена. Вона застосовує силу, щоб відновити свій авторитет, щоб показати "хто тут головний", щоб змусити всіх боятися. Вона розуміє, що без насильства їй ніхто не підкориться, з нею не будуть рахуватися. І найголовніше – її перестануть вважати легітимною.

Розумієте, про що я? Рекордно низькі результати навіть на абсолютно сфальсифікованих виборах, падіння популярності самого Путіна на тлі пенсійної реформи – це перші дзвіночки про те, що все, любов з народом пройшла.

Насильство на якийсь час має допомогти, але легітимність вже не повернеш. Вона, як і любов, штука метафізична, її не можна собі повернути указом або поліцейською палицею. Через кілька років майбутнє російського диктатора в кращому випадку – це пізній Брежнєв або пізній Єльцин – недоумкуватий цар, з якого всі сміються. У гіршому – це пізній Горбачов, якого скинули з трону його ж друзі.

У будь-якому випадку, процес делегітимізації президента Росії і його режиму в минулу неділю офіційно запущений. І зупинити його через гігантську інерції російського суспільства буде дуже складно.

Коли щось подібне трапилося в 2012-13 роках, Путін врятував свою легітимність, почавши війну – вторгнення в Україну, а потім і в Сирію. Єдиний для нього спосіб залишитися на плаву і зараз – це повторити той досвід. Чи може він почати ще одну війну? Може, запросто. Але це вже інша історія.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Зверніть увагу

19 грудня 2018, 15:08
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
18 грудня 2018, 13:49
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 16:28

article_img
Вийти не можна залишитися. Чому угода щодо Brexit опинилася під загрозою зриву
Події

Вчора, 13:41

article_img
Телемедицина. Українські лікарі почнуть консультувати дистанційно
Країни

Вчора, 16:20

article_img
Чорні дні. Британці запасаються їжею та ліками на випадок найгіршого сценарію Brexit