2015 рік був жахливий. Чого чекати від 2016-го?

22 січня 2016, 13:17
1834
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Клінтон, ймовірно, стане першою жінкою-президентом в Америці. І це буде сигналом до повернення лідерства США на міжнародній арені

2015 рік, за багатьма показниками, був жахливий. Посилилася війна в Сирії, зросла кількість жертв, розширився радіус негативних наслідків. Криза підійшла і до європейських кордонів – з жахливими терактами в Парижі на початку року і незадовго до його кінця. Потім він перекинувся на США. Мова йде про розстріл 14-ти беззбройних громадян в каліфорнійському Сан-Бернардіно.

Потік біженців, що рухається з Близького Сходу, Афганістану та Еритреї, перетворився на приливну хвилю. Частина країн у Європі, наприклад, Німеччина, проявили милосердя, беручи біженців. Інші – втратили душу, якщо, звичайно, вона у них була.

У США деякі політики вирішили використовувати в своїй президентській кампанії нативістичний імпульс, який періодично долає країну під час загроз національної безпеки. Багато республіканців підтримали ідею заборони на в'їзд мусульман в Сполучені Штати. Інші схилялися до необхідності реєструвати і тих, хто вже живе в Америці.

Поки все це відбувалося, уряди встигли продати рекордну кількість зброї. Американо-китайські відносини, тим часом, загострилися. Стало відомо про те, що Китай будує в Південно-Китайському морі штучні острови.

Члени Арктичної ради стурбовані поведінкою Росії

Але є й світлі моменти

Не всі новини були виключно поганими. Зближення США з Кубою потенційно ліквідує один з небагатьох пережитків Холодної війни, а угода «групи 5 + 1» по Ірану дає надію, що Захід зможе уникнути конвенціональної війни.

Що ще важливіше, кількість людей, що живуть за межею бідності, знову скоротилася. За підсумками 2015 року цей показник становить 14%, а адже для попереднього покоління він тримався на рівні 50%. Крім того, міжнародна спільнота в Парижі домоглася підписання угоди із захисту навколишнього середовища. Багато хто скаже, що цього надто мало, але, як зауважив Лао-Цзи, «подорож у тисячу миль починається з першого кроку».

Зрештою, якщо вірити нігерійському президенту, Боко Харам «переможено». Як мінімум, технічно. Якщо це правда (а це велике «якщо»), то у країн, які борються з радикалізмом і тероризмом, з'являються причини для оптимізму.

Якими були мої прогнози в минулому році

Наприкінці позаминулого року я пропонував свої прогнози на 2015-й.

Зокрема, йшлося про те, що США збільшать свою присутність в Сирії і Іраку, і це підтвердилося. Я також передбачав, що війна наблизиться до Європи, і та приєднається до неї – хоча Франція і Британія досі беруть участь у повітряній кампанії західної антиІДІЛівской коаліції, введення наземних сил, як я і припускав, не сталося. Крім того, я прогнозував, що погіршаться відносини США і Росії (і вони справді погіршилися) і збільшиться потік мігрантів і біженців в Європу (так і сталося, прибуло близько мільйона осіб. Я прогнозував і досягнення угоди з Іраном. Нарешті, я припустив тоді, що долар буде зміцнюватися відносно до інших основних валют. І він це зробив.

Але перш, ніж дивуватися власній прозорливості, варто визнати, що деякі з моїх прогнозів досі не збулися. Так, Біньямін Нетаньяху як і раніше при владі в Ізраїлі, а ізраїльсько-палестинський конфлікт все в тій же трясовині. Північна Корея лячна й ізольована, як ніколи. Крім того, за винятком Куби, немає конкретних просувань у поліпшенні відносин США з Латинською Америкою – хоча з обранням нових правих урядів в Аргентині та Венесуелі все може змінитися.

Чого ж очікувати від 2016 року? Пропоную п'ять прогнозів на цей рік.

  1. Буде досягнуто крихких і заплутаних, але все ж угод по Сирії, що виключають Ісламську державу0

Новий рік тільки починається і поки триває сезон доброї волі. Так що давайте почнемо з оптимістичного - а деякі скажуть, просто нереалістичного – передбачення. Припустимо, що угоду буде досягнута. Причиною, що підштовхує до укладення подібної угоди, є зростання насильства в даному регіоні через те, що всі сторони намагаються взяти під контроль побільше територій до підписання договору. Крім того, угода з Сирії може припускати зміну влади, хоча вона і обіцяє, рано чи пізно, провести вибори. Ці вибори, на жаль, все одно виграє Башар Асад – у нього набагато більше підтримки всередині країни, ніж цього хотілося б його критикам.

ІДІЛ, в свою чергу, неформально підтримає угоду, оскільки подальше просування йому загрожує поразкою.

  1. США візьмуть якусь кількість сирійських біженців, але депортують набагато більше іспаномовних іммігрантів

Президент Обама дав чітко зрозуміти, що він прийме більше сирійців (навіть якщо і не набагато більше), незважаючи на запропоновані в Конгресі норми, які прагнуть не допустити цього.

Але в останній рік президентства можна дозволити собі проігнорувати громадську думку, що Обама і збирається зробити в питанні біженців. Тим не менш, Імміграційна та митна поліція США не менш чітко дала зрозуміти, що планує повернути і депортувати прибулі сім'ї без документів з надією запобігти нову хвилю незаконного переходу кордону.

Обама, можливо, хоче увійти в історію як президент, який був дуже привітним до біженців, але своїм ставленням до латиноамериканців він, безсумнівно, зміцнить репутацію депортатора. За час його президентства було депортовано близько 2 млн осіб, а за підсумками 2014-го Обама побив рекорд в цьому показнику, порівняно з усіма попередніми президентами США. Єдиною гарною новиною для демократів є те, що кандидати в нинішній президентській гонці зможуть убезпечитися від його політики допомогою жорсткої критики.

  1. Арктика стане новим каменем спотикання

Оскільки ціни на нафту впали, може знизитися і тиск у питанні почав робіт з буріння в Арктиці. Тим не менш, глобальна зміна клімату означає, що на повторне замерзання величезних просторів Арктики найближчим часом сподіватися не варто. Таким чином, Арктика стає все більш важливим водним коридором, а її багаті природні ресурси будуть все більш доступними. Росіяни це розуміють, тому мілітаризують свою присутність в регіоні. Більше того, створюють нове покоління суператомних криголамів, щоб забезпечити собі доступ до арктичних вод.

Сполучені Штати, тим часом, вкрай непідготовлені. Зародження політики є, проте, як показав візит Обами в Арктику, вона не виходить за рамки економічних та екологічних питань. Про військовий вимір арктичної політики США у принципі не йдеться. Це притому, що у США, наприклад, немає аналогів криголамів, розроблених у Росії.

Інші держави-члени Арктичної ради стурбовані поведінкою Москви. Важливість нових морів для торгівлі розуміє і Китай, хоча і не подає вигляду. Добре було б, щоб сторони змогли досягти ширщої угоди з Арктики, яка примирить всі інтереси. Однак безліч розбіжностей - від Південно-Китайського до Чорного моря - говорять про те, що це малоймовірно.

Так що чекайте найближчим часом на карту Північного полярного кола на ваших екранах.

  1. Ближче до хати – Дональд Трамп не стане кандидатом від республіканців

Гучні популісти, що цькують меншість, намагаються відродити нативізм та антикомунізм в період економічної нестабільності і не соромляться використовувати расистські пориви.

Вони здаються сильними лідерами. Однак результати недавнього опитування громадської думки в США показують, що половині американців було б соромно мати такого президента як Дональд Трамп. Таким чином, у нього найвищий антирейтинг серед потенційних виборців, а інші кандидати-республіканці покривають розрив у його лідерстві.

Трамп все ще може виграти Айову, проте прихильники республіканців у цьому штаті довели, що дуже погано обирають кандидатів. Так, останні два рази вони проголосували за Ріка Санторума і Майка Хаккабі, які програли праймеріз.

Насправді, американська політична система вибудувана таким чином, щоб витримати потрясіння начебто кандидатства Трампа. По мірі того, як американці починають більш активно фокусуватися на президентській кампанії, підтримка Трампа, на думку багатьох аналітиків, буде падати. Трапм, незважаючи на всю його вражаючу саморекламу і очевидний тріумфалізм, швидше за все, програв би вибори Хілларі Клінтон або Берні Сандерсу, якби вони пройшли сьогодні. Багато республіканські виборці захочуть підтримати переможця, а не програв - хоча б з огиди до Хілларі Клінтон.

  1. Але так, Хілларі стане кандидатом від демократів – і буде обрана президентом

Так-так, саме це я і мав на увазі. Незважаючи на весь її багатий політичний багаж і все те, що ще може статися до виборів, я вважаю, що Клінтон стане першою жінкою-президентом в Америці.

Зміни в демографії США говорять на її користь, а республіканці, тим часом, допускають помилку, відчужуючись від зростання числа виборців з сил різних меншин. У разі обрання Клінтон, її зовнішня політика буде більш сильною мускулистою, ніж Барака Обами – сигналізуючи про повернення рішучого лідерства Америки замість так званої стратегії спонсорства. Це передбачає збільшення військової присутності на Близькому Сході; більше переговорів з росіянами і китайцями з різних питань; і більше коштів, вкладених в американські дипломатичні служби – ключовий компонент «розумної сили» Клінтон, за її ж словами. Вона буде використовувати свого чоловіка Білла в якості іноземного емісара для створення певного роду доброї волі, якою Барак Обама користувався в Європі і в Африці на перших порах свого президентства.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікація повної версії тексту заборонена

Більше поглядів тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Travel

Вчора, 20:44

thumb img
Далекий континент. Чим може підкорити українця Австралія
Події

Вчора, 16:12

thumb img
Циркове лобі vs активісти. Як в Україні та світі відмовляються від цирків з тваринами
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля