1991-й. Радянський варіант умовної незалежності

1 грудня 2015, 20:11
1825
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Тривалий час усі кандидати на президентство у незалежній Україні, як зайчики, їздили на кастинг у Росію

Сьогодні рівно 24 роки з дня проведення Референдуму про незалежність України. Тоді в 1991 році ми отримали лише декларативну, проголошену на словах незалежність. В іншому багато хто, як і раніше, були впевнені, що українці з росіянами - братні народи. За мирну безкровну незалежність проголосувала і радянська номенклатура, вбачаючи у цьому певні вигоди для себе. Прикордонний контроль стояв не на східних, а на західних рубежах країни.

Тривалий час усі кандидати на президентство в Україні, як зайчики, їздили на кастинг у Росію. Зараз подібне важко уявити, але тоді це була річ звичайна. Колишній депутат Держдуми Сергій Марков відкрито писав, що той, хто не пройшов кастинг у Москві, ніколи не стане президентом України.

Це був радянський варіант умовної незалежності. Не було відчуття ні політичної, ні економічної, ні культурної самостійності. Не було відчуття, що ми рухаємося з Росією в різних напрямках, як це відбувається сьогодні.

На момент розпаду Радянського Союзу ми багато в чому залишалися схожими. Тоді в Росії спостерігався демократичний сплеск, Єльцин виступив активним опонентом старіючій хиріючій Комуністичній партії, опозиціонером і особистим ворогом Горбачова. Однак, у росіян не було відповіді на одне просте, але дуже важливе питання: від кого вони звільнилися?

Сьогодні ми фізично відчуваємо, як відділяємося від російського панування

У Росії сталася звичайна зміна влади. Єльцин побачив для себе можливість позбутися Горбачова і захопити владу. Як мені здається, росіяни і тоді були впевнені, що зможуть утримати пострадянський простір у своїй сфері впливу. Думали, що їм вдасться зберегти light-версію Радянського Союзу, що вони просто трохи послаблять узду.

Ось такий полегшений варіант СРСР вони собі планували, але нічого не вийшло. Сьогодні ми фізично відчуваємо, як відділяємося від російського панування. Це відбувається на ділі, а не на словах. Росія повертається до тоталітаризму, відроджує радянську символіку, будує своє майбутнє на минулому. Якщо в Україні можновладці зобов'язані відкривати свої доходи, публікувати декларації, то в Росії це засекречується. Якщо в Україні відкрито заявляють про європейський прозахідний зовнішньополітичний вектор розвитку країни, у Росії – триває повернення до радянського минулого. Це світоглядна розбіжність.

Більше думок тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Час відповідати

Сьогодні, 06:10

thumb img
Четверта світова війна почалася в 2010 році. Головне з інтерв'ю НВ з екс-головою зовнішньої розвідки України
Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 10:17

thumb img
Перший указ. Відомі українці розповіли, що б вони зробили на президентському посту