1944

18 травня 2017, 11:04
Це була одна з найшвидших і жорстоких депортацій у світовій історії під керівництвом Сталіна. Жахлива картина надгробків вздовж залізної дороги – наслідки подій 18-20 травня 1944 року

«Коли приходять незнайомці...

Вони приходять в твій дім

Вони вбивають вас усіх і кажуть

Ми не винні...не винні»

Цими словами своєї драматичної композиції 1944 українська співачка Сусана Джамаладінова розповіла свою особисту історію про сталінську депортацію понад 240.000 етнічних татар з Криму і виборола перемогу минулорічного пісенного конкурсу Євробачення.

Відео дня

Джамалі вдалося зробити неймовірне за одну ніч фіналу у сфері, де українські дипломати виборюють правду роками: вона об'єднала Європу в підтримці України і кримських татар, надіславши потужний мессидж, який я особисто довожу майже щоденно до колег за кордоном – Крим це Україна! Можна легко здогадатися, чому він геть не був сприйнятий в Росії, адже став ще одним докором за їхнє незаконне вторгнення і окупацію Криму.

Це була одна з найшвидших і жорстоких депортацій у світовій історії під керівництвом Сталіна. Жахлива картина надгробків вздовж залізної дороги – наслідки подій 18-20 травня 1944 року. «До самої смерті не забуду почуття приниження, коли нас, як стадо тварин, заштовхали в товарні вагони, і довгі дні та ночі везли затравлених, завошивлених, голодних: люди помирали, на коротких зупинках солдати викидали трупи із вагонів, хоронити було ніколи, паровоз давав гудок і ешелон рухався далі..», - такі історії свідків не можуть залишити байдужим.

На превеликий жаль, у 2014 Росія повторила спробу реінкарнації залишків своєї імперії шляхом збройної агресії

Відсутність проживання і харчування, нездатність адаптуватися до нових кліматичних умов і швидке поширення захворювань призвело до загибелі до 46,2% від загальної чисельності кримськотатарського населення. Лише у 1956 кримські татари були звільнені від «таборів спецпоселення». Натомість, тільки незалежна Україна остаточно зняла заборону на повернення кримських татар на історичну Батьківщину та сприяла їхньому влаштуванню в рідному Криму.

На превеликий жаль, у 2014 Росія повторила спробу реінкарнації залишків своєї імперії шляхом збройної агресії, спрямованої на насильницьке протиправне відторгнення Кримської автономії та Севастополя від України та їх приєднання до РФ. Цього разу Росія не мала на меті видворити все кримськотатарське населення з півострова. Натомість вона використовує радянську тактику «залякування і сили» - видатні кримськотатарські політики проукраїнських настроїв переслідуються, опиняються за гратами, зникають, піддаються психологічному тиску тощо.

Заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров був насильно підданий «каральній психіатрії», що був улюбленим сталінським методом репресій. Незважаючи на той факт, що Україна і її партнери почали міжнародну кампанію за його звільнення, пан Умеров досить підпадає під кримінальну відповідальність РФ за «заклики до порушення територіальної цілісності Росії.»

Аби запобігти цьому російському кричущому беззаконню, я готовий використовувати усі наявні інструменти – від політичних або судових засобів впливу до так званих «методів м’якої сили» на кшталт кампанії #LetMyPeopleGo, спрямованої на звільнення політичних в'язнів, які утримуються в Росії або на території незаконно окупованого Криму.

І наша дипломатична команда робить перші, але впевнені кроки у напрямку до перемоги. Минулого місяця Міжнародний Суд ООН визнав обґрунтованість позиції України та зобов’язав РФ припинити порушення Конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації. Зокрема, щодо ситуації у Криму, Суд зобов'язав Росію «утримуватися від збереження або накладення обмежень на здатність кримськотатарської громади зберігати свої представницькі установи, в тому числі Меджліс; а також забезпечити доступність освіти українською мовою».

Зовсім недавно, Комітет міністрів Ради Європи ухвалив перший документ, присвячений суто кримській проблематиці, закликаючи РФ у повній мірі виконувати міжнародні зобов’язання у галузі захисту прав людини. Одним з критично важливих положень документу ми вважаємо заклик забезпечити доступ правозахисних механізмів РЄ на територію АРК та продовжити моніторинг в умовах стрімко деградуючої ситуації з правами людини на півострові. .

Запевняю – ми будемо продовжувати нашу боротьбу. Я не втомлююсь кожної зустрічі інформувати наших іноземних друзів і партнерів про ситуацію в ізольованому від усього цивілізованого світу Криму, та необхідність вжиття послідовних кроків на шляху до його невідворотного повернення до України. Сьогодні #Ми усі кримські татари! Нашою метою є нарешті покласти кінець багаторічній трагедії кримськотатарського народу і об’єднати вільний демократичний світ у нашій боротьбі з російською підступною пропагандою.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X