Лещата пропаганди. Як у Росії намагаються відхреститися від злочинів у Бучі на Київщині — аналіз російських фейків

Росія всіляко відхрещується від жорстоких злочинів щодо цивільного населення, про які стало відомо загалу після визволення міста Буча під Києвом. Одним із засобів стала традиційна для РФ пропаганда.
Війна Росії проти України — головні події 3 червня
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував головні російські фейки за 3 квітня 2022 року.
Вранці 3 квітня патріарх РПЦ Кирило на літургії у Головному храмі збройних сил РФ сказав: «Ми зламали хребет фашизму, і допоможе нам Бог і сьогодні». Після цього світові стали відомі фото та відео з міста Буча під Києвом, що тривалий час перебувало в окупації РФ.
На фото зафіксовані мертві цивільні люди, які залишилися на вулицях міста та у братських могилах. У багатьох з них руки зв’язані за спиною, що може свідчити про навмисні розстріли цивільних.
«Звичайно, російська пропаганда негайно почала волати про «інспірування», «провокації». Проводити якісь «розслідування», за результатами яких трупи не так лежать і не так пахнуть, про якісь білі ганчірочки, які люди не встигли зняти, коли в місто зайшли «нацисти», — пишуть у Центрі стратегічних комунікацій.
У Міноборони РФ очікувано розповіли про те, що під час перебування території під контролем російських ЗС не постраждав жоден місцевий житель, а фото та відео з Бучі — «постановка київського режиму для західних ЗМІ».
Частина російських пропагандистів також висловилася на тему інсценізації російських злочинів: «Колись ми почуємо і побачимо свідчення цих людей, яких, можливо, під дулами автоматів „фольксштурму“ змушували валятися на холодній землі, і імітувати вбитих…»
«Друга розганяла «аналітику спогадів» на кшталт: «Зараз поясню, чому Сребрениця у Бучі — це брехня. Тактика відеоінсценувань перестала мене дивувати ще в Сирії, де за мотивом постановок «Білих касок» приймалося рішення про завдання масованих ракетних ударів. А тут вчителі інформаційно-психологічних операцій ті ж — з британськими вухами, що яскраво стирчать…», — цитують у Центрі стратегічних комунікацій.
Одна з думок російських пропагандистів про те, чому саме Бучу обрали для «постановки», звучить так: «Буча співзвучна англійському butcher — м’ясник. І цю гру слів західні медіа зараз почнуть використовувати».
31 березня українські військові звільнили Бучу від російських окупантів. 2 квітня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що від росіян звільнено усі населені пункти Київської області.
Повертатися до регіону поки що не можна: українські сили проводять розмінування та оглядають укриття та підвали на предмет наявності диверсійних груп. Мер Бучі Київської області Анатолій Федорук повідомив, що після звільнення міста від російських окупантів у братських могилах поховали 280 людей. За його словами, зруйновані вулиці Бучі «усіяні тілами». Місцева ритуальна служба нарахувала вже близько 340 тіл жертв російських воєнних злочинів, у багатьох з яких були зв’язані руки.
З’явилися фото із закатованими та вбитими російськими окупантами мирними жителями в Ірпені та у напрямку Житомирської траси.