Підсумки тижня. Авторская программа Валерия Калныша. Гость Александр Данилюк. Эфир от 01.06.2018

5 июня 2018, 10:34

Гость - министр финансов Украины Александр Данилюк. 

Авторская программа Валерия Калныша Підсумки тижня выходит в эфире Радио НВ каждую пятницу в 17:00-19:00

Валерий Калныш: Хочу начать наше интервью с цитаты из заметки на портале LB.ua: "На заседании Кабинета Министров (23 мая) случилась очередная перепалка между министром финансов Александром Данилюком и премьер-министром Владимиром Гройсманом. Так, во время заседания Данилюк в достаточно ультимативной форме потребовал назначить себе пятого заместителя, представление на которую подано давно. Гройсман в не менее жесткой манере ответил, что не будет этого делать. В ответ на что Данилюк сказал, что пусть в таком случае на него самого готовят представление на отставку". Такое представление уже есть на вашу отставку?

Видео дня

Олександр Данилюк: Мені про це не відомо.

Валерий Калныш: Вы сами не писали заявление об отставке?

Олександр Данилюк: Ні. Це не в моєму характері, робити це. Є певні умови, за яких я це можу зробити, але це точно не стосується, коли я знаходжуся в боротьбі за те, щоб впроваджувати дуже важливі реформи, які борються з корупцією, реформують ключові сфери, роблять ефективне використання державних коштів, правильне планування і деполітизацію взагалі бюджетного процесу. Бо коли ти знаходишся в цій боротьбі, тут я точно не буду ініціювати свою відставку. Я буду боротися до кінця.

Не в моєму характері ініційовувати власну відставку. Я буду боротися до кінця

Валерий Калныш: Вы сказали, что в этих обстоятельствах, вы не напишете. А при каких обстоятельствах? Что должно произойти, чтобы вы сами написали заявление об отставке?

Олександр Данилюк: Зараз не час про це говорити. Що би це могло бути, це коли прийдеться власними руками ламати те, що було досягнуто. В цей момент я для себе прийму відповідне рішення. Якщо до цього дійде. Але я сподіваюся, що до цього не дійде. Ми зараз досить активно працюємо по різних сферах. Працюємо зараз над бюджетною декларацією. Головна мета зараз, щоб цей бюджет не був заручником виборів. Уявляєте, наскільки це важливо і наскільки це складно?

Валерий Калныш: Да. Предвыборный бюджет - это всегда сложно. Но буквально вчера, в четверг, уже в информ-агентствах начала появляться информация о том, что вы написали заявление об уходе. Более того, что премьер-министр его подписал, и, более того, что во вторник, когда откроется Верховная Рада, парламент готов проголосовать за вашу отставку. Где неправда?

Олександр Данилюк: Я не хочу коментувати чутки. Але ви досвідчена людина, ви знаєте, як це робиться. Хтось прощупує ґрунт і собі провіряє, як такий сценарій, як на нього відреагують. Він повністю не відповідає дійсності. Ще 23 травня на засіданні Кабміну я не подаю у відставку. Хтось хоче подати мене у відставку? Будь ласка. Пояснюйте, чому це робиться, що не так. Я поясню, що я робив, що я планую робити. І нехай це буде рішення Верховної Ради. Тому я сам не писав нічого. І мені не відомо, чи дійсно це подання було зроблено. Тому що я знаю, що завжди цікавлять такі конфлікти, те, що привертає увагу. Але ми єдиний уряд, єдина команда, і перед нами стоять досить серйозні виклики. І нам необхідно зараз ефективно з цими викликами боротися.

Бо від нас залежить, наскільки буде стабільною ситуація, наскільки ми зможемо зберегти фінансову стабільність, повністю виконати зобов'язання соціальні, оплатити охорону здоров'я. Це все зобов'язання уряду. І над цим треба зараз думати. І тут зараз є певні виклики. Для того щоб працювала ефективна урядова команда, має бути взаємодовіра. А вона будується дуже просто. Є людина - міністр - вона відповідає за певну сферу. І це міністр має визначати, хто будуть його заступники, щоб вони ефективно функції відповідного міністерства могли реалізовувати. Це є команда.

poster
Дайджест главных новостей
Бесплатная email-рассылка только лучших материалов от редакторов NV
Рассылка отправляется с понедельника по пятницу

Валерий Калныш: Вам действительно необходим пятый заместитель? Яна Бугримова, если не ошибаюсь.

Олександр Данилюк: У Міністерства фінансів дуже багато сфер відповідальності. По охопленню в нас нема іншого такого міністерства. Ми граємо роль балансу. Крім того, що у нас є свої функції в Мінфіні, такі, наприклад, як податкова політика, митна політика, державні банки, ми також є балансом для інших органів влади з точки зору ефективності використання державних коштів. Тому в нас багато напрямків, всюди йде активна робота. Завжди в Мінфіні було більше заступників. Наразі це не так. Наприклад, в Мінюсті більше заступників, ніж в нас. Хоча охоплення в нас більше. Відповідальність в нас дуже серйозна. Тому, якщо подивитися, в мене два роки не було заступника на податковий напрямок. Це при тому, дивіться, що ми намагалися, по-перше, для мене це пріоритет, що ми намагалися і зробили в цій сфері.

Прозорий ПДВ, відшкодування. Це ініціатива Мінфіну, це ми робили в закритому режимі, секретному режимі, щоб це ніхто не погасив, ми працювали над цим. Впровадили в Мінфіні блок, потім впровадили в казначействі, потім в мене був конфлікт з Романом Насіровим, тому що він не хотів цього робити в ДФС. Потім через скандал і потім через кримінальну справу його було усунуто. Я поставив завдання новому керівнику, Мирославу Продану, зробити це протягом 10 днів. Туди зайшла наша команда, і ми разом з ДФС завершили роботу. Якщо би ДФС не була в системі координації Мінфіну, це би залишилося мрією багатьох бізнесменів і бізнесу, як іноземного, так і українського, для яких зараз це 150 мільярдів, які було повернуто їм, їх власних грошей.

Валерий Калныш: У господина Продана вообще нет заместителей. И поднимался вопрос о том, что вы не согласовывали его заместителя. Вам пятый нужен, а у него вообще ни одного.

Олександр Данилюк: Це неправда, що я когось не погоджував. Ми внесли зміну за нашою ініціативою. Мінфін. Ми внесли зміну до закону, яка дозволила Продану мати більше, ніж два заступники. В нього наразі є один заступник - Білан. Але в нього має бути більше заступників. Я чекав на пропозиції, кого ж він бачить. А, насправді, взагалі не так має бути побудовано. Ми ж говоримо про державне управління. Як мають обиратися керівництво і заступники згідно закону про державну службу.

Валерий Калныш: Вам, наверное, виднее. Подаются кандидатуры, если не ошибаюсь.

Олександр Данилюк: Ні, проводиться конкурс, згідно закону.

Валерий Калныш: И конкурс госслужба должна была провести?

Олександр Данилюк: Він ініціюється Кабміном, проводиться конкурс на всі посади. Зокрема і заступників. Тому говорити, що я щось блокую, це маніпуляція.

Валерий Калныш: Вы говорите о доверии и об одной команде в Кабмине. Вы доверяете Владимиру Гройсману?

Олександр Данилюк: Я довіряю Володимиру Гройсману. Ми багато чого зробили разом. Його підтримка допомогла реалізувати багато ініціатив Мінфіну. І підтримка Мінфіну допомогла реалізувати багато з його ініціатив. Тому в нас такий досить ефективний тандем.

Валерий Калныш: Как бы вы охарактеризовали нынешние отношения между вами и премьером?

Олександр Данилюк: У нас немає персонального конфлікту. В нас трошки інша ситуація. Я така людина, яка не може зупинятися. Давайте подивимося на історію. Коли я прийшов на посаду міністра, перше, про що я заявив і почав працювати - це ліквідація податкової міліції. Я над цим працював наполегливо. І коли законом повноваження податкової міліції на новий рік були скасовані, Верховна Рада спробувала відновити їх. Як ви думаєте, хто прийшов у Верховну Раду і зробив так, щоб не відновили податкову міліцію? Міністр фінансів. Це було в перший раз в історії. Всі інші цього не хотіли робити, тому що це було, всі звикли до податкової міліції.

Це певний баланс сфер впливу. Я пішов, тому що це моя принципова позиція. І я досі, після того, як я зробив так, що Верховна Рада не змогла відновити її, бо там були свідомі депутати, які цього не дозволити робити. Але вже рік після цього, півтора роки, я не можу її ліквідувати. Я подаю на Кабмін акт - ліквідовуємо податкову міліцію. Не хочуть. А знаєте, скільки це коштує грошей, які можна було би спрямувати на інші сфери?

Міністр фінансів України Олександр Данилюк. Фото: НАБУ

Валерий Калныш: Про налоговую милицию, насколько я понимаю, у нас должна быть некая преемственность власти. И прежде, чем что-то ликвидировать, надо либо создать новое на его месте, служба финансовой разведки, она не создана, можно ликвидировать...

Олександр Данилюк: Але чому я сказав про податкову поліцію, тому що те саме в мене стосується і ДФС. Ви знаєте мою позицію. Я намагався реформувати її ще в 16 році. Коли це не вдалося зробити, коли все саботувалося, я публічно вийшов і вимагав відставки Насірова, я дав йому догану. І скільки мене людей вмовляли цього не робити. Тому що він всіх влаштовував. Але я не можу відповідати за сферу, де відбувається корупція, яка впливає на бізнес-клімат, і нічого не робити, просто прикривати щось. Я не можу прикривати. Тому я вимушений діяти рішуче. Схожа ситуація тут. В нас дійсно ДФС зараз неефективно працює. Там дуже багато інтересів. Я не хочу говорити про роль Мирослава Продана, це неправильно.

Валерий Калныш: ГФС все-таки выполняет те показатели, которые в том числе утвердил Минфин.

Олександр Данилюк: Можна виконувати різними способами ці показники. Наприклад, ви знаєте, що ДФС може або притиснути бізнес, і тоді будуть сплачувати податки, як раніше бувало, передплати.

Валерий Калныш: Они могут? У вас есть факты того, что они их давят?

Олександр Данилюк: Ні, по-різному, просто говорити, що виконання плану - це є активність...

Валерий Калныш: Ну, теоретически можно, как угодно.

Олександр Данилюк: Є інша проблема. Треба вам поговорити, щоб не я передавав. Поговоріть з бізнесом. Те, що відбувається на митницях, те, що відбувається з деякими податками. Все це, все ще ця структура не реформується. Тому що треба міняти людей. І треба міняти людей більш, ніж 50% в тій службі для того, щоб викинути цей дух старий, коли вони вважають кожний бізнес ворогом.

Валерий Калныш: Я не слышал заявления со стороны бизнеса о том, что налоговая их прессует, во-первых. Во-вторых, я все-таки хочу вернуться к заседанию правительства. Правда ли, что там было принято решение о переподчинении ГФС от Минфина напрямую Кабмину, о чем была написана заметка в Зеркале недели в прошлую субботу?

Олександр Данилюк: Цікава історія. Якщо поговорити з міністрами, які були на цьому засіданні, бо я ж пішов, кажуть, що ні. Такого рішення не було прийнято. Але виявляється, що рішення було прийнято. Я вважаю, що це є також сигналом недовіри до роботи в команді. Я буду це питання піднімати конструктивно. Але ми маємо один одному довіряти. Так не може бути. Тому я проти підпорядкування, тому що це неправильно апріорі, це порушує логіку управління, це не вирішує жодних проблем.

Валерий Калныш: Решение было принято. Вы это знаете и...

Олександр Данилюк: Я знаю, але я не дозволю, щоб воно було оприлюднено. Я впевнений, що уряд його скасує. Тому що це було з порушенням регламенту прийнято, і воно в принципі не має права на існування юридично.

Валерий Калныш: Цитата Вадима Денисенко, представителя правительства. "Как сообщал генпрокурор, что якобы уже есть письмо из Британии, что действительно есть вопросы по оплате налогов к Министру на 700 тысяч гривен. Все это происходило накануне визита министра в Брюссель и могло поставить под угрозу результативность переговоров с ЕС. После этого письма были консультации с МВФ, в том числе представителями МВФ было сказано, что ГФС проводит расследование против Данилюка, в подчинении которого находится ГФС. Консультация говорила, что для того, чтобы избежать конфликта интересов, есть такая идея, перевести ГФС в подчинение Кабмина". Это была цитата Вадима Денисенко. Действительно ли в отношении вас ведется расследование ГФС?

Олександр Данилюк: Воно було ініційовано генпрокуратурою у відповідь на те, що я не дав їм збільшити видатки. Це була дуже гучна історія ще влітку.

Валерий Калныш: Финансирование силовиков.

Олександр Данилюк: Так. Це ще було в липні минулого року під час змін до бюджету. Вони незаконно через суд це ініціювали. Зараз ми знаходимося вже в судах, бо я подав на них в суд. Зараз ми проходимо через судовий процес. Насправді всім зрозуміло, що це повна маніпуляція. Я не знав про те, що Вадим Денисенко коментує таким чином це. Я думаю, що це не зовсім є рівень депутата, коментувати таким чином. Це чиста маніпуляція. Дійсно, отримали документи Великобританії. І зараз це дуже велика проблема в них, тому що прийдеться визнавати свою помилку.

Валерий Калныш: В чем ошибка?

Олександр Данилюк: Тому що податки були сплачені у Великобританії.

Валерий Калныш: Но вы их не указали в украинской декларации.

Олександр Данилюк: Все вказано там. Перевірка стосувалася останніх 10 років, здається, тому давайте не будуть депутати коментувати, не буде генеральний прокурор коментувати. Є питання в суді, нехай доведуть свою правоту. Тому що всі звикли настільки обливати брудом, а потім не нести жодної відповідальності. Я хочу навести ще один приклад. Вони ж разом розганяють зараз не тільки це питання, вони ще розганяли історію з квартирою в Лондоні, яка була придумана. Її придумали 1+1 десь 2 місяці тому, навіть менше. Прокрутили в прайм-тайм дуже агресивний сюжет проти мене повністю видуманий.

Як розвивалися далі події? В перший же день я це спростував. Вони продовжували це гнати. А потім дуже цікаво. Перше: з'ясувалося, що все, що вони використовували, це не моя квартира, вони фотографії використовували з квартири керуючого директора ЄБРР Франсіса Маліжа, який декілька днів тому зробив, сказав: "О, це ж моя квартира". До речі, вона не в Лондоні. Потім ми також звернулися до Плюсів: "Збережіть, будь ласка, цей сюжет, ми на вас будемо подавати в суд". Вони відповіли: "Вибачте, ми отримали вашу заяву запізно, тому сюжет був зруйнований".

В ДФС треба міняти більш ніж 50% людей, щоб викинути старий дух, коли вони вважають кожний бізнес ворогом

Валерий Калныш: 14 дней по закону.

Олександр Данилюк: Ми все вчасно зробили, але вони сказали, що "вибачте, сюжету в нас біле немає, ми його стерли". Тобто вони бояться. Це відвертий фейк. Тому перед тим, як обливати брудом, треба також подумати, що понесуть відповідальність. І те, що зараз є можливість впливати на суди, на прокуратуру, тиснути на податкову, це ж пройде колись, і за це треба буде нести відповідальність.

Валерий Калныш: Хочу, чтобы мы прояснили окончательно и закрыли этот вопрос. С квартирой уже понятно.

Олександр Данилюк: Ще було питання, теж мені закинули, це все тиждень, британський паспорт. Мені ще раз закинули британський паспорт. Це робилося теж через канали. В мене ніколи не було британського паспорту. І це було перевірено прокуратурою. Навіщо зараз це робиться? Тому що готується підґрунтя для того, щоб Верховній Раді зробити - "о, дивіться, яка погана людина, треба знімати". От мені буде що сказати Верховній Раді, я би хотів, щоб були якісь докази, а непросто проплачені сюжети, інформація в інтернеті. Бо обливати брудом за гроші можуть багато хто. А довести всю правоту дуже мало.

Валерий Калныш: Цитата из Деловой Столицы: "Например, согласно официальным данным налоговой службы туманного Альбиона за 2014 год Александр Данилюк задекларировал в стране 12059 фунтов доходов, из которых было уплачено 515 фунтов подоходного налога, полученных от компании CEE Investment&Advisory LLP. Тем не менее, в Украине, заполняя декларацию за 2014 год, Данилюк указал, что не получал доходов за границей". Это тоже не соответствует действительности?

Олександр Данилюк: Давайте будемо розбиратися окремо. Я не знаю, в мене податки всі сплачені за всі роки. Що мені зараз це коментувати? Я загально кажу - в мене всі податки сплачені. Тому зараз дуже велика проблема у податкової служби, генпрокуратури - щось мені причепити. Тому що, знаєте, що в таких випадках робиться? Будь ласка, давайте мені підозру, подавайте в суд. Ні, вони виходять і публічно зливають. А я маю ходити і доводити, що в мене немає квартири в Лондоні, що я сплатив податки, що в мене немає паспорту. Що я маю довести ще?

Валерий Калныш: Вы сказали, что этот процесс уже находится по неуплате-уплате налогов в суде. Как происходит процесс, что происходит? Потому что как-то журналисты особо не информируют об этом.

Олександр Данилюк: Туди регулярно прибігають Плюси, тому що вони хочуть з цього зробити фетіш. Якщо вважати цю програму Дубінського медіа, ну, журналісти тоді присутні. Але насправді відтягується, постійно переноситься засідання, тому що ДФС не готова зі своєю позицією. Я там не приймаю участі, там приймають участь мої адвокати, в мене немає на це часу. На жаль, воно рухається, як рухається.

Валерий Калныш: Решение суда будет объективным, по вашему мнению?

Олександр Данилюк: Це не коректне питання.

Валерий Калныш: Почему? Вы государственный чиновник, можете сказать, что "я верю украинскому суду"?

Олександр Данилюк: Це провокативне питання. Я не український чиновник, я громадянин України. Тому...

Валерий Калныш: И поэтому вы не верите украинскому суду?

Олександр Данилюк: Неправильно зараз мені коментувати, особливо свою справу. Я сподіваюся на те, що буде справедливе рішення. І ми робимо для того, щоб довести правоту в суді свою. І всі для цього підтверджуючі документи є. І зараз чекаємо на це рішення. До речі, чекають і інші люди, бо їм треба буде пояснювати, звідки ж взялися ці обвинувачення.

Валерий Калныш: Продолжим про письма. Сегодня я читал о том, что вы обратились к народным депутатам, чтобы они как можно быстрее приняли закон об антикоррупционном суде. В противном случае нас ждет финансовый коллапс.

Олександр Данилюк: Колапс... Міністр фінансів взагалі не має використовувати такі слова. Просто я також є по своїй посаді людина, яка відповідає за взаємодії з МВФ.

Валерий Калныш: По-прежнему? Я не знаю, может на заседании правительства и этой функции вас лишили.

Олександр Данилюк: А кому її передадуть? Я сподіваюсь, що в нас уряд приймає відповідальні рішення і не має жодного підґрунтя для таких рішень. Хоча в принципі, якщо хочете взяти на себе функцію перемовника, будь-ласка. Мені від цього нічого не дається. Це просто додаткове навантаження. Це необхідність - з усіма узгоджувати, пояснювати, чому це важливо, пояснювати, що це робиться не для МВФ, а для нашої країни, що те, що ми зараз повернулися до економічного зростання після кризи, це було завдяки тому, що ми знаходилися у програмі МВФ.

І дуже часто треба сперичатися з людьми, які говорять, що "ми самі, ми самостійні, ми знаємо, що треба робити". Що ви знаєте, як робити? Як розвалити країну? Я теж знаю, що треба робити. І я розумію, що якщо ми будемо робити те, що треба робити для нашої країни, то для нас співпраця з МВФ не буде проблемою, тому що вони підтримують реформи. Тому цим листом я просто хотів довести до депутатів, бо вони по-різному отримують інформацію, просто чітко довести, які наслідки, щоб не було жодних маніпуляцій. Це наслідки не тільки для цього року.

Я скажу декілька ключових тез. Перше. Зараз багато хто думає тільки про цей рік. "Нам треба пережити цей рік" — абсолютно безвідповідальна позиція. В нас наступний рік дуже складний. Я виплатив поточне зобов'язання. У нас припиняється програма взаємодії з МВФ. У нас приходять двоє виборів в Україні. Це складна ситуація. І для того, щоб ми пережили нормально 19 рік, щоб люди не потрапили, не постраждали від наслідків фінансової кризи, для цього треба зараз проводити відповідальну політику, думати на декілька років вперед. В нас постійно думають, що в нас сьогодні або завтра.

Олександр Данилюк разом з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом під час прийняття Бюджету на 2018 рік. Фото: Міністерство фінансів України via Facebook

Наша політика, моя політика, як міністра, це запроваджувати, як мінімум, трирічне бюджетування, щоб всі рішення мали, ми бачили на три роки вперед. Тобто, що треба зробити зараз, щоб вирішити якусь проблему через три роки. Багато проблем не вирішується з сьогодні на завтра. Це відповідальна політика. Я показав перспективу, тобто не думайте тільки про сьогодні. Хоча багато депутатів це розуміють, але все ж таки треба ще раз наголосити на цьому.

Друге. Це бюджет цього року. Він був сформований, базуючись на припущенні, що ми знаходимось в програмі МВФ. Це підтримали всі - депутати, президент, прем'єр. Ніхто ж не скаже, що ми не в програмі МВФ. Було передбачено, що ми отримуємо транші, ми приймаємо необхідні закони, ми в першому кварталі виходимо на зовнішні ринки запозичень. Цього не відбулося. І в нас зараз є дефіцит в бюджеті, він закладений при голосуванні, який фінансується за рахунок запозичень внутрішніх, зовнішніх, а також приватизації. Приватизації в цьому році ми не отримали, оскільки ми запланували, це факт.

Валерий Калныш: Напомните, сколько запланировали.

Олександр Данилюк: 22,5 мільярди. Стосовно зовнішніх запозичень, то доки не отримаємо позитивний сигнал від МВФ, ми не можемо виходити на ринки. Я людина, яка виводила Україну на ринки в вересні місяці. Я дивився в очі інвесторам і говорив їм, що ми налаштовані на реформи. В нас уряд налаштований на реформи, президент і парламент також. Ось, що ми робимо. Ось, що плануємо робити. Я це казав після розмов за нашими лідерами. Це моя відповідальність, я дивився їм в очі. І я хочу, щоб наступного разу, коли ми вийшли на ринки, ми дійсно виконали свої обіцянки, тоді нам буде довіра. Тому наслідки, якщо ми не виходимо на ринки, от нам прийдеться якось фінансувати це іншим шляхом. А це дуже непопулярно.

Валерий Калныш: Это письмо к депутатам, есть такое английское выражение "проповедовать перед церковным хором". В принципе, вопрос о принятии закона об антикоррупционном суде решен, и президент об этом сказал, и у депутатов осталась только одна поправка, которую надо утвердить, которая касается роли международных экспертов в совете по отбору кандидатов.

Олександр Данилюк: В нас ця поправка вже залишається неузгодженою досить довгий час. Тому якщо у нас на наступному тижні не буде прийнято антикорупційний суд, ми приймаємо додаткові ризики на себе. Процес не можна затягувати, треба приймати рішення.

Валерий Калныш: С другой стороны, если мы не примем решение об антикоррупционном суде, экономика же каким-то образом живет без внешних займов.

Олександр Данилюк: Не економіка, а державні фінанси.

Валерий Калныш: ЕС уже готов нам предоставить 1 миллиард евро.

Олександр Данилюк: Звідки це взялося? Давайте не будете мене дивувати новинами стосовно тих тем, якими я займаюся.

Валерий Калныш: Я попробую сделать во время новостей.

Олександр Данилюк: Ви говорите про нову програму макрофінансової допомоги в 1 мільярд євро?

Валерий Калныш: Да.

Олександр Данилюк: Тоді я розкажу, про що це. В минулому році ми мали отримати останній транш другої програми макрофінансової допомоги, 600 мільйонів євро. Ми його не отримали. Ми були вимушені, в грудні місяці Мінфін, НБ, прем'єр були вимушені шукати відповіді, де знайти гроші, щоб компенсувати втрати бюджету. І ми це знайшли завдяки професіоналізму команд, які були залучені до цього. Було домовлено про те, що все ж таки буде нова програма макрофінансової допомоги. І перемовинами стосовно цієї програми займається Мінфін. І я відвідував і Європарламент, я зустрічався з єврокомісарами, і ми зараз структуруємо нову програму на 1 мільярд євро. Але затверджена вона буде, сподіваюся, в червні місяці Європарламентом.

Валерий Калныш: После того, как МВФ в свою очередь скажет...

Олександр Данилюк: Не зовсім так.

Валерий Калныш: Действительно ли без МВФ мы ничего не можем сделать, и экономика очень сильно зависима от МВФ, и нам надо соглашаться на все условия, которые нам выдвигают? Или мы можем занимать какую-то более автономную самостоятельную позицию в этом вопросе?

Олександр Данилюк: Я вважаю, ми завжди маємо займати автономну позицію, але ми не можемо займати позицію автономну від питання реформування країни. Питання насправді, ви кажете, залежні від МВФ, не залежні, зараз ми працюємо над створенням антикорупційного суду. Він потрібен в Україні? Я впевнений, що потрібен.

Валерий Калныш: Я придерживаюсь того мнения, что каждый суд должен быть антикоррупционный, а не одно место, где сконцентрированы все судьи, которых мы считаем честными, априори считая нечестными всех остальных.

Олександр Данилюк: Це не зовсім правильний погляд. Не зовсім правильна аналогія. Давайте, я дам аналогію з Романом Насіровим. Як зараз проходить розгляд його справи в суді? Скільки часу це ще займе? Мінімум два роки зачитування звинувачення. Це так в нас працюють всі антикорупційні суди? Для чого необхідний антикорупційний суд? Це моя позиція принципова, що він необхідний. І зараз весь політикум розуміє, що це так. Це принципова позиція президента, прем'єр-міністра. І всі це розуміють.

Чому? Тому що дуже багато справ зараз вже було опрацьовано НАБУ, органи займаються боротьбою з корупцією, і спрямовано до судів. І там вони просто застрягли. Таких судів багато. Якщо би був один суд, який займається тільки справами стосовно високорівневої корупції, всі би звертали на це увагу, їх би не відволікали якимись іншими справами. Це не питання навіть чесності суддів, питання - або наркотики, або якесь насильство в сім'ї. Тобто є суд, який займається тільки цими справами і відповідає на запит суспільства, що корупціонери мають бути за гратами. Це є те, що очікують від нас люди.

Валерий Калныш: Мы несколько отошли в сторону. Про суды, я ценю вашу гражданскую позицию, но про суды я поговорю с главой конституционного суда, предположим. Я хотел бы, чтобы мы ушли в экономику немного. Вы упомянули президента. Правда ли, что президент настаивал, фактически требовал от вас, назначить вашими заместителями Игоря Умананского и Светлану Воробей.

Міністр формує свою команду. І на цих позиціях я стою. В моїй команді не може бути нікого зі сторони

Олександр Данилюк: Цікава розмова в нас йде. Коли ми говоримо про ключове питання стосовно антикорупційного суду, ви потім запропонували мені поговорити про економіку і чомусь перейшли знову на кадрове питання.

Валерий Калныш: Я ухватился за слово "президент". У меня висел этот вопрос. Было давление со стороны президента или нет?

Олександр Данилюк: Я знаю, що це, можливо, дуже цікавить наших слухачів, але давайте будемо налаштовані на конструктив. Я виходжу з одного простого принципу. Міністр формує свою команду. І на цих позиціях я стою. В моїй команді не може бути нікого зі сторони. Тому що люди несуть відповідальність, вони не можуть представляти якісь інші фракції, це спільна відповідальність. І ми маємо демонструвати результат. Якщо в мене є необхідність реформувати податкову службу, в мене має бути заступник, який відповідає за це питання. І не може бути, щоб два роки такого заступника не було. На жаль, це реалії нашої країни, і саме це стримує наш розвиток. Тому що дуже багато понятійних питань. Замість того, щоб сказати, "от, ти відповідаєш за цю сферу - роби все, що необхідно, це твоя політична відповідальність". Ми чомусь все робимо - крок вперед, два назад. Так не робиться. так країна не реформується. так ми будемо робити багато років.

Валерий Калныш: Про президента вы даже не упомянули. Не было этого давления со стороны президента, назначить вашего заместителя?

Олександр Данилюк: Ми обговорювали на початку також питання заступників. В мене є принципова позиція, не має значення...

Валерий Калныш: Фамилии не важны.

Олександр Данилюк: Так. Це в принципі є рішенням міністра будь-якого - формування своєї команди. І президент це розуміє. Ми з ним проговорили, в нас дуже багато було з ним дискусій. Він розуміє, що це є відповідальність міністра.

Валерий Калныш: Одно из возможных улучшений ситуации - уменьшение прожиточной минимальной зарплаты. С 3700...

Олександр Данилюк: Я думаю, ви пропонуєте її збільшити.

Валерий Калныш: Да, до 4200. Есть ли у экономики такой потенциал увеличить минимальную зарплату? Если да, то когда это может произойти?

Олександр Данилюк: Розіб'ємо це питання на два. Чи є зараз така можливість? Наразі такої можливості нема. Тому що це рішення має певну вартість для державного бюджету. І наразі показники виконання бюджету не дають можливостей для того, щоб реалізувати збільшення мінімальної зарплатні. Тому що для цього мало би бути суттєве перевиконання доходної частини для того, щоб це можна було реалізувати.

Валерий Калныш: Насколько существенно, 10%, 15%?

Олександр Данилюк: Це залежить від того, наскільки розглядається підняття цієї заробітної плати. Але давайте поговоримо про економіку. Правильне питання - чи може, чи дозволяє бюджет це зробити? Ви зробили інше. Ви запитали, чи може економіка це дозволити? Це набагато правильніше. Тому що мінімальна зарплата - це адміністративне рішення. Від цього люди багатшими не стають. Це означає вплив на інфляцію, це означає, що збільшується також вартість для бізнесу, вартість ведення бізнесу. Не всі компанії мають можливість платити такі зарплати. Дійсно, в нас багато сидять на мінімалці. І це проблема. А є деякі компанії, які дійсно не можуть дозволити собі стільки платити.

Як ця проблема має вирішуватися? Вона має вирішуватись іншим чином, тобто детінізація досягається не підняттям мінімальної зарплати, вона досягається ефективною роботою ДФС, де є зловживання. Тобто ми заміняємо роботу ДФС рішенням Кабміну. Так можна загратися.

Друге, інвестиційний клімат має бути таким, щоб компанії дозволили собі платити вищі зарплати. І при ефективному контролі з ДФС це і призведе до детінізації. І тоді люди будуть отримувати реальні, не в конвертах, а чисті зарплати на гідному рівні. І не нам диктувати бізнесу, які в них мають бути зарплати. Це просто неправильний підхід апріорі.

Валерий Калныш: Вы считаете недостаточным уровень инвестиционной привлекательности Украины сейчас?

Олександр Данилюк: Так.

Валерий Калныш: Это странно звучит из уст министра финансов.

Олександр Данилюк: Це звучить реалістично, я оцінюю, я дивлюся на цифри, я розумію потенціал. Бо, насправді, до цього я працював в інвестиційному бізнесі в багатьох країнах світу. Я дивився на інвестиції в різних країнах, ми їх здійснювали. Я знаю, як приймаються рішення інвесторами. Я би дуже хотів, щоб Україна... Ми всі говоримо про потенціал, ми дуже любимо про це говорити. Але подивимося на реальні цифри прямих іноземних інвестицій, вони просто смішні.

Валерий Калныш: Наверное. Но вы же видите то, что вижу я, да? Это Интерфакс. Сейчас появилась новость. Госбюджет Украины в мае перевыполнен по доходам на 3,2%. Это такие данные Государственной казначейской службы Украины. Про налоги. В мае поступления по налогам достигли 42,96 миллиардов гривен, что на 2,7% выше ожидаемого уровня и на 33,8% лучше мая 2017 года. Таможенные поступления за май оказались на 4,5% почти выше запланированного уровня в 26,56 миллиардов долларов, превысив показатель за прошлый год на 12,5. А вы про налоговую говорите, что они плохо работают.

Александр Данилюк: Ми так виміряємо...

Валерий Калныш: Это цифры, про которые вы говорите.

Олександр Данилюк: З чого ми почали? Якщо вимірювати, скільки збирається грошей і так оцінювати діяльність податкової, це старий підхід. Правильно оцінювати, це має виконувати план, але також і діяльність податкової має мінятися, її бізнес має розглядати, як сервісний орган, щоб їм було простіше сплачувати податки, щоб не було тиску.

Валерий Калныш: Качество - это прекрасно, я понимаю.

Олександр Данилюк: Давайте подивимося на цифри. Якщо в нас все так добре, яка в нас сума інвестицій прямих іноземних і внутрішніх? Мізерна насправді. Ми говоримо про 2 мільярди. Україна має мати рівень більш, ніж 10 мільярдів на рік. Наша країна на цій стадії розвитку має більш, ніж 10 мільярдів мати прямих іноземних інвестицій. Гроші сюди не йдуть.

Валерий Калныш: У меня впечатление, что я разговариваю с представителем оппозиционного правительства какого-то теневого Кабинета Министров, чем с министром финансов. В таком случае скажите, где ваши недоработки в вопросе того, что в Украине недостаточный инвестиционный климат, а интерес минимальный, как вы говорите, к стране?

Міністр фінансів України Олександр Данилюк (праворуч) разом з віце-президентом Європейського Інвестиційного Банку Вазілем Худаком. Фото: Міністерство фінансів України via Facebook

Олександр Данилюк: По-перше, є один фактор, який пояснює дуже велику частину того, що в нас маленькі інвестиції. Це війна. Цей фактор ми не можемо якось компенсувати. Хоча, коли зустрічаєшся з інвесторами, я їм кажу, що, дійсно, в нас є війна, і ми не знаємо, ми не можемо на це впливати, ми не знаємо, коли вона завершиться, але Україна - велика країна. У нас відстань від Ужгороду до лінії зіткнення така сама, як від Лондону до Риму. Величезна країна. Тому є, куди інвестувати, не дивіться тільки в телевізори, де війна. Це не є показник.

Дивіться на ті компанії, які приходять в Україну, які заробляють тут гроші, і приходьте до нас, інвестуйте, заробляйте гроші. Ми цього хочемо, ви нам потрібні. Це один фактор - війна. І ми з цим будемо жити. Нам треба знайти відповідь, нам треба, щоб інвестиції приходили. Коли вони приходять, заробляють люди гроші, це призводить до того, що інші зацікавлюються. Нам треба зробити такий каталізатор, який би притягував сюди інвестиції.

А зараз про фактори, які стримують. Вони зрозумілі бізнесу. Перше - це не реформована податкова. Друге - це не реформовані правоохоронні органи. Це тиск СБУ, тиск генпрокуратури, тиск національної поліції економічних підрозділів, це податкова поліція, яка в принципі не має бути. Це стара система, яка не дає бізнесу розвиватися. Це незахищеність прав. Я опозиційний? Я не опозиційний. По всіх цих питаннях ми, як уряд, працюємо. Ми працюємо над реформою ДФС, над тим, щоб розробити законопроект, навіть не так, я роблю все для того, щоб було створено службу фінансових розслідувань. Ви знаєте мою активну позицію в цьому, я активно виступаю проти фінансування підрозділів економічних в СБУ, в генпрокуратурі, в податковій міліції.

Я працюю над тим, щоб створити нову службу, малу і компактну, яка би не тиснула на бізнес, але дозволяла би і розслідувати злочини прости держави. Тому є проблема, і ми робимо так, щоб ці проблеми розв'язати. Але не завжди все відбувається успішно.

Валерий Калныш: То есть вы тогда не очень хорошо работаете, если всего этого не удалось достичь?

Олександр Данилюк: Якщо все знаходиться у відповідальності Міністерства фінансів, тоді би ми могли сказати, що ми не дуже добре працюємо. Але в нас зараз проходила інвестиційна рада перший раз при президентові України на минулому тижні. Там говорилося про 14 ініціатив. 12 з них було зроблено Мінфіном або нашою командою, коли я був ще в адміністрації президента в 14-15 роках.

Валерий Калныш: Вы довольны своей работой? Вы можете сказать, что "я хороший министр"?

Олександр Данилюк: Не мені давати оцінку. Я не задоволений тим, що багато тих ініціатив, які ми розпочали, ми не завершили, нам їх не дають завершувати. Це мене дуже турбує. І нам треба знайти рішення. Бо інакше має бути мотивація в роботі. Коли є результат, тоді є серйозна мотивація. Вам оцінювати. Я би хотів, щоб ця ефективність була вищою, але я дуже задоволений, як працює вся наша команда. Ми є драйвером реформ в уряді, ми допомагаємо реалізувати не тільки реформи інших міністерств, ми багато самі ініціюємо, тому я задоволений роботою нашої команди.

Валерий Калныш: От моего мнения ничего не зависит, посмотрим, если вопрос будет внесен о вашей отставке на заседание Верховной Рады, посмотрим, как вашу деятельность оценят парламентарии.

Авторская программа Валерия Калныша Підсумки тижня выходит в эфире Радио НВ каждую пятницу в 17:00-19:00

Показать ещё новости
Радіо NV
X