Сможет ли ООН лишить Россию права вето

7 комментировать
Насколько значимо для Украины предложение Франции по изменению порядка использования права вето постоянными членами Совета Безопасности ООН

В умовах відсутності власних напрацювань, ініціатив та пропозицій українська дипломатія акцентує увагу на обговоренні в рамках поточної сесії Генеральної асамблеї ООН пропозиції Франції щодо зміни порядку застосування право вето постійними членами Ради Безпеки ООН, ледве не як чергову очікувану перемогу над Росією або щонайменше, як суттєвий удар по інтересам Російської Федерації.

Спробуємо розібратися, чи є підстави для таких оцінок та очікувань.

Право на вето було зафіксоване в момент створення Організації об'єднаних націй, в статті 27 Статуту ООН, відповідно до положень якої Рішення Ради Безпеки приймаються, якщо дев'ять членів цього органу голосують на його користь, за умови, що жоден з постійних членів (Китай, США, Франція, Сполучене Королівство і Росія) не подають голосів проти.

Такий порядок ухвалення рішень гарантував країнам-переможницям у Другій світовій війні, що жодна постанова ООН не буде прийнята без врахування їхніх інтересів. Впродовж усієї історії ООН усі країни-постійні члени ООН користалися цим правом.

Франція називає свою пропозицію прагматичною. Я би назвав її половинчастою

Для того, щоб подолати неспроможність Ради Безпеки ООН приймати рішення у випадках, коли мова йде про масові злодіяння, Франція висловила пропозицію перестати сприймати право вето, як привілею. Зазначена пропозиція пролунала у виступі Президента Франції Франсуа Олланда на сесії ГА ООН 24 вересня 2013 року, тобто, ще до анексії Криму і початку збройної агресії РФ проти України.

Пропозиція президента Франції полягає не в позбавлені постійних членів Радбезу ООН права використовувати вето, а лише у врегулюванні порядку його застосування. П'ять постійних членів Ради Безпеки добровільно і колективно зобов'язуються не застосовувати вето в тих випадках, коли мова йде про встановлені масові злодіяння. Оскільки йдеться про добровільні обмеження, ця пропозиція не потребує перегляду Статуту Організації Об'єднаних Націй.

Разом з тим, зазначена пропозиція не визначає критерії для активації зазначеного добровільного самообмеження. Ці критерії мають бути визначені окремо між постійними членами Ради Безпеки. Хоча Франція активно проводить такі консультації наразі ніхто не може прогнозувати, чи буде досягнуто така домовленість, і якими можуть бути її параметри.

Одним з найскладніших елементів є визначення поняття масових злодіянь. Наразі в міжнародному праві таке визначення відсутнє, хоча посилання на нього містяться у Декларації Всесвітнього саміту 2005 року, у багатьох міжнародних конвенціях, в тому числі в Конвенції 1948 року про геноцид і Римському статуті Міжнародного кримінального суду. Загальна ідея полягає у бажанні охопити випадки геноциду, злочинів проти людяності, масштабних військових злочинів.

Франція пропонує надати у цьому питанні Генеральному секретарю ООН ключову роль, в дусі статті 99 Статуту ООН. У разі існування масових злодіянь Генсек ООН зможе передавати відповідні питання на розгляд Ради Безпеки ООН або на власний розсуд, або за Верховного комісара з прав людини, або на звернення певної кількості держав-членів (наразі Франція пропонує – 50).

Франція називає свою пропозицію прагматичною. Я би назвав її половинчастою, а тому не вірю в її ефективність, навіть якщо вона і буде затверджена. Держави постійні-члени ООН не втратять право вето, цей рудимент міжнародного права залишиться і перешкоджатиме прийняттю рішень в інтересах менших держав. З іншого боку, позбавлення п’яти постійних членів ООН права вето могло би призвести до повного розвалу системи ООН, оскільки великі ядерні держави втратять гарантії блокування невигідних для себе рішень. А без великих ядерних держав сенсу в існуванні ООН не стане взагалі.

Тому я би не поспішав святкувати французькі дипломатичні ініціативи і, зокрема, не вважав би їх частиною зусиль по відбиттю збройної агресії РФ проти України.

Текст публикуется с разрешения автора.

Оригинал


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.