Технологический разрыв: что это означает для Украины

9 июля 2018, 17:24

Ошибочным является мнение, что рано или поздно мы получим украинскую локализацию всех популярных за рубежом сервисов. На самом деле этого может не произойти никогда

Технологічний розрив, технологічне відставання — відставання слаборозвинених країн від передових у сфері техніки й технології загалом або в окремих галузях.

Економічний енциклопедичний словник

Видео дня

В Україні склалась парадоксальна ситуація. З однієї сторони, ми є одним з лідерів сервісної та R&D розробки в світі, маємо досить швидкісний та дуже дешевий Інтернет, займаємо непогані результати у cashless економіці (починаючи з 2014 року кількість безготівкових платежів перевищує кількість готівкових) та загальному проникненню інтернету в суспільстві (на початку 2017 року інтернетом користувалось 64,7% дорослого населення та 97% людей 15-29 років). Але разом з тим, Україна має дуже слаборозвинену цифрову інфраструктуру, а також мізерну кількість потужних і масових цифрових онлайн-сервісів – як державних, так і приватних.

Іноді величезний цифровий розрив призводить до цікавих побічних ефектів. Наприклад, відсутність централізованого рішення для міського транспорту (звичної для багатьох європейців системи «єдиний квиток») стала передумовою встановлення в київському метрополітені турнікетів, де можна розрахуватись за проїзд звичайною банківською картою MasterCard з безпровідною технологією PayPass. А ще є країни, жителі яких не знають, як виглядали пейджери і мобільні телефони з антеною, і внаслідок технологічного розриву просто перестрибнули цей етап і відразу почали користуватись смартфонами.

Штучний інтелект та аналіз даних стане «новим золотом» в світовій економіці та бізнесі

Як вирішувати проблеми з інфраструктурою відомо: знаходимо кошти, підключаємо інтернет, купуємо комп’ютери чи ноутбуки, встановлюємо кілька ІТ-систем і проблема більш-менш вирішена. Прикладом є впровадження 3G/4G — за дуже короткий період часу це нововведення скоротило розрив між Україною і рештою світу. Тож потрібно діяти тут і зараз. Але поки ми вирішуємо інфраструктурні проблеми, світ стрімко рухається вперед. Ось декілька прикладів, де ми значно відстаємо.

Цифрові сервіси

Кожен, хто хоча б раз подорожував у США, знає, як, в буквальному сенсі, «оживає» його смартфон. Вам стають доступними десятки відомих і не дуже сервісів та їх багаточисельні конкуренти, музичні та відео стрім-сервіси, системи лояльності та кешбеку. YouTube пропонує купити версію без реклами YouTube Red, Amazon готовий доставляти вам товари по всій Америці всього за $12,99 на місяць в рамках програми Amazon Prime, у вас з’являється UberPool та інші опції. Ви навіть можете подивитись, де легально можна купити канабіс. Так, окремі сервіси працюють добре і в нас, але в цілому різниця виглядає просто колосальною.

Цифрові асистенти та пристрої

Зайшовши в магазин електроніки, відразу розумієш на практиці, що таке «цифровий розрив». Величезний вибір IoT-пристроїв, системи «розумний будинок», голосові помічники (Amazon Alexa, Google Home, Microsoft Cortana), медичні пристрої та окуляри доповненої реальності, які в більшості випадків можуть інтегруватись між собою і в цьому їх найбільша цінність. Дійсно, всі ці пристрої можна привезти в Україну, але вони не будуть працювати повноцінно через відсутність бек-сервісів та підтримку лише деяких мов (насамперед, англійської), серед яких української, звісно, немає. Маючи Amazon Alexa чи Google Home в Україні, максимум, що ви можете зробити – це ввімкнути музику. Англійською.

Щоби всі ці сервіси працювали в конкретному регіоні та на конкретній мові, потрібно виконати колосальну роботу: класифікувати всі інфраструктурні об’єкти, зібрати величезну кількість структурованої інформації, розробити лінгвістичні моделі та десятки потужних сервісів, через які поступатиме інформація/дані в реальному часі.

Помилковою є думка, що рано чи пізно ми отримаємо українську локалізацію всіх популярних сервісів. Насправді цього може не статись ніколи. Таким чином, одним із можливих варіантів рішення проблеми є тотальна англізація населення. І якщо ми не можемо створити власні сервіси чи примусити технологічних гігантів звернути на нас увагу, потрібно хоча б навчитись користуватись чужими напрацюваннями.

Штучний інтелект

Що об’єднує такі країни як Австралія, Канада, Китай, Данія, Фінляндія, Німеччина, Індія, Японія, Сінгапур, Південна Корея, Великобританія та США?

Всі вони хочуть стати лідерами в сфері штучного інтелекту. І вже навіть розробляють або планують розробляти національні стратегії розвитку штучного інтелекту. Виглядає як сценарій нового епізоду серіалу «Чорне дзеркало»? Ні, це відбувається зараз, поки ви читаєте цю статтю.

Очевидно, що штучний інтелект та аналіз даних стане «новим золотом» в світовій економіці та бізнесі. А реальний ефект і наслідки поки що оцінюють від дуже песимістичних до дуже оптимістичних… для тих країн, що будуть домінувати в цій сфері.

Що це означає для нас і для України?

Передусім, звісно, потрібно вирішити глобальні інфраструктурні проблеми – побудувати дороги (на жаль, мусимо згадувати про це навіть в розмові про цифрову економіку), провести інтернет в кожен куточок країни, забезпечити стабільне функціонування 3G/4G, дати рівний доступ до цифрових сервісів всім громадянам, розвивати cashless та paperless економіку.

Та паралельно потрібно себе запитувати: чи зможемо ми наздогнати країни, в яких працюють ті чи інші технології та галузі вже 5-10-20 років? Чесною відповіддю буде «ні». А затим слід подумати, в яких поки що неіснуючих галузях ми теоретично можемо конкурувати через 10-15 років. І почати активно готуватись до цього майбутнього.

Фантастика? Для багатьох – так, але інакше через 10-15 років ми будемо робити те, що розвинені країни роблять зараз, лише збільшуючи технологічний розрив. І знову будемо звинувачувати недалекоглядних попередників, тобто нас з вами.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

poster
Подписаться на ежедневную email-рассылку
материалов раздела Мнения
Дайджест авторских взглядов по наиболее острым вопросам
Каждый вторник

Присоединяйтесь к нам в соцсетях Facebook, Telegram и Instagram.

Показать ещё новости
Радіо НВ
X