Шоколадный торт и государственный бюджет. Что между ними общего?

21 января, 16:26
661
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Как работает финансовая система страны следует объяснять на простых примерах

Тиждень тому, коли я робила презентацію для дітей 10-12 років на тему «Державний бюджет та його складові» в рамках курсу «Комунікаційні навички» Київської школи економіки, мені пригадалась розмова шестирічної давнини зі старшим сином.

Богдан, тоді учень першого класу, користувався правом мати безкоштовний сніданок у школі. Якось коли ми йшли зі школи, я його запитала, що їм сьогодні давали на сніданок. Мій син чесно відповів, що їсти він не ходив, бо «в шкільній їдальні готують не смачно». Але ж за його їжу сплачено кошти, прокоментувала я. «Мам, не хвилюйся! Це ж безкоштовно!» – пояснив мені мій першокласник.

І саме тоді я зрозуміла, що навіть у сім’ї двох економістів дітей потрібно навчати фінансовій грамоті. Звичайно, в свої майже 7 років Богдан відмінно розбирався в купюрах, швидко рахував решту під час купівлі продуктів в супермаркеті, чітко розумів, що на нову іграшку батькам потрібно заробити гроші…Та головного, а саме того, що «безкоштовних речей в світі практично не існує – хтось однаково має за них платити», не усвідомив.

Коли ми прийшли додому, я повернулась до нашої розмови і пояснила синові, що його батько та я працюємо та отримуємо за це заробітну плату. З цих грошей знімається певна частина – податок, яка перераховується до державного бюджету. Всі працюючі люди, які дотримуються законодавства, зі своєї заробітної плати перераховують гроші у державний бюджет. За рахунок цих перерахувань та інших податків формуються доходи, які потім державою шляхом перерозподілу витрачаються на фінансування шкіл, дитячих садочків, лікарень, ремонт доріг, облаштування парків абощо – і в тому числі на оплату його «безкоштовних сніданків».

Сплата громадянами податків – це не тільки вимога законодавства

«Тому хоча тато та я безпосередньо не сплачуємо за твої сніданки в школі як, наприклад, за цукерки в супермаркеті, але вони оплачуються за рахунок відрахувань із нашої заробітної плати», – підсумувала я.

Щодня кожному з нас необхідно приймати різного роду фінансові рішення та зважати на їх наслідки: скільки витратити коштів на закупівлю продуктів для святкування дня народження, купити новий мобільний телефон відразу чи в кредит, в якому комерційному банку відкрити депозит, яку пластикову картку обрати, страховими послугами якої компанії скористатися при купівлі КАСКО і багато інших.

Для прийняття цих та подібних рішень наявність фінансової грамоти є вкрай необхідною. Звичайно, рівень фінансових знань є діаметрально різним для тата/мами звичайної української родини та міністра фінансів України. Та вчитись цій грамоті потрібно з самого дитинства.

Мені зустрічались пропозиції щодо курсів/тренінгів підвищення особистої фінансової грамоти, в тому числі для малечі 3-4 років, під час яких дітям розповідають про такі економічні поняття як дохід, витрати, гроші, іноземна валюта, депозит, кредит та інше, вчать складати родинний бюджет, пояснюють різницю між потребами та бажаннями, взаємозв’язок між прибутковістю та ризиковістю вкладень.

Це все дуже корисно для виховання майбутнього покоління фінансово обізнаних громадян, але, на мою думку, не менш важливо наголошувати на необхідності розуміння впливу, який мають прийняті громадянами рішення щодо власних фінансів на стан фінансової системи країни в цілому та перспективи її фінансової стабільності у майбутньому. І дуже доречною для розуміння цього взаємозв’язку є одна з найвідоміших цитат англійського економіста Джона М. Кейнса: «Якщо ви винні банку 100 фунтів – це ваша проблема. Якщо ви винні банку 1 мільйон фунтів, то банк має проблему».

Дітлахам на простих прикладах варто пояснювати, як працює фінансова система країни. Наприклад, що державний бюджет – це як шоколадний торт, який мама пече на свято, і тому його складові: борошно, вершкове масло, цукор та какао – це як види доходів бюджету: надходження від сплати податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток, рентної плати, акцизного збору тощо. В той самий час видатки на фінансування шкіл, садочків, лікарень, будівництво та ремонт доріг, на українську армію – це як шматочки шоколадного торта, який отримує кожен член родини: син, донька, брат, сестра, тато, мамо, бабуся, дідусь.

І тому важливим є здатність мами правильно розрахувати інгредієнти для шоколадного торта, а у випадку міністра фінансів України – правильно оцінити прогноз доходів державного бюджету так, аби, кожен член родини отримав свій шматочок шоколадного торта, а кожна галузь, відповідно – необхідне фінансування. І зробити це треба так, аби водночас не витратити на це усі гроші родини, і мати можливість використовувати їх при необхідності. Тобто сформувати резервний фонд на випадок надзвичайної ситуації в родині – старшому брату потрібні нові чоботи, чи в державі – потрібно ліквідувати наслідки стихійного лиха, аварії.

Також потрібно пояснювати, що сплата громадянами податків – це не тільки вимога законодавства, а й запорука наявності достатнього фінансування для спроможності держави виконувати свої економічні функції в повній мірі, зокрема здатності забезпечувати всіх громадян суспільними товарами та послугами – якісною освітою та медициною, зручною транспортною інфраструктурою, боєздатною армією тощо.

Таким чином наявність належного рівня фінансової грамоти українських громадян стане запорукою розуміння важливості прийняття виважених рішень, а також відповідальності за хибні – та що всі вони разом є основою фінансового благополуччя кожного окремо і всієї країни загалом.

І тоді кожен із нас отримає свій шматок шоколадного торту.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 13:26

article_img
Пора снять ручной тормоз. Вакарчук о своей команде, целях в политике и участии в выборах
События

Вчера, 16:07

article_img
План по дестабилизации. Кто ответственен за нападения на украинские религиозные сооружения
Food&Drink

Вчера, 12:18

article_img
Шеф без татуировок и ресторан года в ЮАР. В Париже раздали премии World Restaurant Awards