Что выиграет Украина от торговой войны с РФ

2 комментировать
В Кремле много лет выдумывали разнообразные поводы для санкций в отношении украинской продукции, а мы не отвечали. Теперь все изменилось

Російсько-українські торговельні конфлікти мають довгу історію. На жаль, Україна майже завжди була їх пасивним учасником. Зараз ситуація змінюється. Ми почали відповідати на рівних і вибудовувати власну стратегію взаємовідносин. Ця нова геоекономічна реальність піде на користь нашій економіці і нашим виробникам.

Що відбулося

2015 рік став переломним періодом для торговельних відносин України і Росії в сфері агропродукції. Ще в 2014 році стало зрозуміло, що російський ринок закриється для нас на дуже довгий період. Нам вдалося підготуватися і перенаправити експортні потоки до Азії та ЄС. Тому, коли ввели санкції — ми були готові. І ті збитки, які понесла галузь будуть повністю відшкодовані. Тепер вже черга України наносити економічні удари і закривати свій ринок для російських товарів.

І справа не тільки в санкціях. Точніше, не лише в них. Статистичні дані митниці за 11 місяців показують, що в 2015 році імпорт російської агропродукції в Україну в порівнянні з 2014 впав приблизно в три рази.

Росія перестала бути головним постачальником агропродукції в Україну. Вона перемістилася з першого на третє місце в переліку топ-імпортерів, пропустивши вперед Німеччину та Польщу.

В порівнянні з дореволюційним 2013 роком її доля серед постачальників агропродукції в Україну скоротилася з 10,2% до 6,8%. В грошовому еквіваленті зменшення російського агроімпорту на кінець минулого року в порівнянні з 2013 склав трохи більше $645 млн.

Режим торговельної війни дозволить нам вибудовувати власну систему тиску

Це приголомшливий результат, зважаючи на традиційні економічні зв'язки, близькість кордону тощо. Я підкреслю, що ці цифри не є результатом прямих економічних контрдій України. Результати цієї діяльності ми побачимо лише в наступному році.

Це наслідок нашої з вами громадянської позиції — споживацького бойкоту російських товарів. Це також і переорієнтація бізнесу, який продовжує розривати контакти з непередбачуваними і неперспективними російськими партнерами. 

Чому це вигідно для України

В цій колонці я хочу зупинитися лише на економічних факторах і зиску, який отримає наша країна саме в аграрній сфері. 

По-перше, усвідомлення неминучості торговельної війни з Росією призвело до того, що український агробізнес отримав величезний стимул до модернізації і переорієнтації на ту частину світового ринку, яка працює за європейськими стандартами якості. Об'єм цієї частини глобального ринку значно більший за російським. Початок “гарячої фази” торговельного конфлікту тільки прискорить процес модернізації і нового якісного розвитку української агропромисловості.

По-друге, зменшуючи долю імпорту з Росії, українці допомагають власним виробникам. Так, дійсно, якусь долю ринку, що звільняється, займуть товари з Європи та інших країн світу. Однак, найбільший зиск отримають українські виробники. Серед причин: “дешева гривня”, споживацькі смаки, логістика, більша схожість продуктів. Це дуже великий плюс, враховуючи скорочення нашого внутрішнього ринку і удар по виробникам від окупації Криму і війни на Сході.

По-третє, Україна отримує важелі впливу на Росію. Сьогодні дуже гостро стоїть питання транзиту українських товарів через територію Росії в країни Азії, в першу чергу в Казахстан. Режим торговельної війни дозволить нам вибудовувати власну систему тиску і врешті решт домогтися свого. 

І четверте, нинішня ситуація — це сигнал всім іноземним інвесторам, які раніше дозволяли собі імпортувати в Україну свою продукцію з російських майданчиків. Зараз все гранично ясно. Ми встановили правила гри, які, хоч і в різних варіаціях, будуть діяти дуже довго. Тож тепер іноземні партнери будуть використовувати свої західні виробництва для постачання продукції в Україну. А деякі з них будуть розширювати потужності у нас, або й створювати нові виробництва. Це дозволить збільшити кількість робочих місць в харчовій галузі і залучити іноземні інвестиції.

Що далі

Україна зуміла вирватися з економічного рабства і не понести значних втрат, отримавши натомість нові можливості для розвитку. Запрацювала повномасштабна ЗВТ з Європою. Весь минулий рік ми переорієнтовувати експорт агропродукції і в нинішньому році будемо  нарощувати свої позиції на нових ринках.

Україна продовжує вибудовувати свої власні, двосторонні, дружні відносини з членами Євразійського Союзу і країнами СНД. Ми допомагаємо нашим агровиробникам виходити на ринок Казахстану і ведемо рівний діалог з Білоруссю, не озираючись на Кремль. Звичайно, Росія намагається перешкодити нашим ініціативам. Однак вже зараз налаштовані альтернативні шляхи поставок до Азії. Ми маємо в цій справі впливових геоекономічних союзників, тож переконана, що за кілька років нові торгові шляхи повномасштабно запрацюють в обхід непередбачуваної, нестабільної і непрогнозованої Росії.

Ми навчилися відповідати Росії її ж зброєю. В Кремлі багато років видумували різноманітні  приводи для санкцій щодо українських товарів. Україна не відповідала. Тепер все змінилося і, сподіваюся, в наступному році я зможу звітувати вам про серйозні цифри втрат російської економіки через дії України. Думаю, що за підсумками наступного року втрати російських експортерів продуктів харчування в Україну в порівнянні з 2013 роком можуть скласти не менше $700 млн.

Це значні об'єми, які росіяни не зможуть повністю замістити і будуть вимушені скорочувати виробництво. В стратегічній перспективі — це перевага над конкурентами для українських виробників і експортерів на світовому ринку.

Думаю, що за підсумками 2016 року доля російських агропродуктів на українському ринку буде значно зменшена. Росія може вилетіти з трійки топ-імпортерів, поступившись Туреччині. Ну а українська агропромисловість отримає додаткові стимули для розвитку і збільшення своєї долі на внутрішньому ринку.

Нам всім сьогодні це дуже потрібно. Адже це питання напряму стосується успішного поступального і якісного розвитку економіки України.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.