Полезность диктаторов. Можно ли платить жизнями за экономический рост

4 комментировать
Действительно ли кровавый диктатор Пиночет спас экономику Чили

Є досить популярний міф про те, що кривавий диктатор Піночет не дарма пролив відра крові співвітчизників, оскільки хоча б економіку розвинув. Нічого не розуміючи у економіці, він запросив славнозвісних «чиказьких хлопчиків», і вони зробили з задрипаного Чилі «шик, блеск, красота». Це все напівправда, яка гірше брехні, причому за правдиву половинку править лише про те, що «чиказьких хлопчиків» справді запросили. Щодо решти, то факти кажуть нам протилежне.

Ось дані за період 1973 - 1986 років.

Зверніть увагу на те, що позитивний результат ніколи не був стійким. Наприклад, зростання ВВП не протривало і десяти років: у 1975 падіння на 14%, а у 1982 - на 15%. Індекс реальної зарплати у 1985 році повернувся на рівень 1973-го, залишивши позаду періоди невеликого зростання. Вдалося зменшити інфляцію, але її значення і у 1986 році вкрай важко назвати задовільним: у розвинутих економіках 17% - це занадто багато.

Як досягли відносного приборкання інфляції? Як завжди - за рахунок збільшення безробіття. Подивіться на цифри - показники безробіття на рівні 20%. У Греції зараз з близькими показниками ситуація на межі відкритого бунту. Ну і зверніть, нарешті, увагу на останній стовпчик - індекс Джині, який показує нерівність у розподілі доходів. Нерівність протягом років диктатури, що й не дивно, збільшився. Причому з і без того високого до просто непристойного рівня. Індекс Джині у використаному тут вигляді показує наскільки різняться середні доходи 10% найбагатших членів суспільства від 10% найбідніших. От в Швеції (мінімальне зараз значення серед країн світу) - у 23 рази. В Україні - у 28 разів, у США - у 45 разів. А у Чилі - у 54 рази. Чилі відноситься до країн з найбільшим у світі розривом між багатими та бідними, що означає бідність, соціальну напруженість та істотні проблеми з розвитком громадянського суспільства, що визнають багато чилійських економістів та політиків.

У пана Гітлера теж було непогано з економічним зростанням

Так, за показниками ВВП на душу населення Чилі посідає місце, що вище за наше. За останніми оприлюдненими даними Світового банку ВВП на душу населення у паритетних цінах (з урахуванням вартості життя) становить у Чилі $21 942 (51 позиція у рейтингу), у той час, як в Україні - $8 790 (105 позиція в рейтингу). Зверніть увагу на інше. За тими ж даними, ВВП на душу населення на Кубі сягає фантастичних $18 796 (60 позиція у рейтингу). То чи справді саме два десятки тисяч доларів кладе в кишеню за свою працю пересічний чилієць? Ні, звісно, просто давайте дізнаємось середню зарплату. А от ближче до істини ми можемо дізнатися, що середній заробіток у Чилі становив у 2014 році $480 (де поділася ще $21 з лишком тисяча з ВВП на душу населення?), що не надто сильно відрізняється від довоєнних показників України. Гірше інше: приблизно такий же рівень у порівнянні з іншими країнами спостерігався у Чилі і до кривавої диктатури та чиказьких хлопчиків, і після. Жодного прогресу, жодного прориву.

А є ще статистика, як Чилі проводила приватизацію і що з того вийшло. Дива не сталося. Олігархи збагатилися ще більше, і ті ж товари та послуги після приватизації здебільшого стали надаватись за вищими цінами. Замість обіцяної досконалої конкуренції вийшли посилені олігополії. Ще є статистика погрому чилійської промисловості. Але то вже занадто для одного посту.

І виходить, що у міфу про мудру економічну політику кривавого диктатора якось мало фактів на підтримку. Промовчимо вже про те, наскільки взагалі коректно та етично ставити на шальки терезів життя людей і показники економічного розвитку. У пана Гітлера теж було непогано з економічним зростанням.  


Читайте срочные новости и самые интересные истории в Viber и Telegram Нового Времени.
ПОДПИШИТЕСЬ НА РАССЫЛКУ   Мнения   И ЧИТАЙТЕ ТЕКСТЫ ИЗБРАННЫХ АВТОРОВ КАЖДЫЙ ВЕЧЕР В 21:00
     
Юрий Робул
Юрий Робул

Доцент программы МВА Одесского государственного экономического университета, академический директор программ Нидерландского института маркетинга в Украине  

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.