Как украинцам противостоять застройкам

2 комментировать
Создание ОСББ позволит гарантировать, что под вашим домом не построят очередной МАФ или «наливайку»

Попри загальновизнані переваги ОСББ, процес їх створення в нашій країні відбувається досить повільно. З моменту ухвалення закону «Про ОСББ» минуло вже 13 років, а чисельність зареєстрованих об’єднань складає лише 17 тисяч, що становить трохи більше 20% від загальної кількості багатоповерхових будинків в Україні.

Однією з причин, що не дозволяє процесу створення ОСББ набрати обертів, є проблема з оформленням землі під будинками і прибудинкових територій. Відповідно до законодавства право надавати землю власникам багатоквартирних будинків належить органам місцевого самоврядування, які, за оцінками експертів, доволі часто використовують нечітко виписані законодавчі норми проти ОСББ. В результаті справи з оформленням землі «гуляють» чиновницькими кабінетами роками, а замовники бігають по ним з «аргументами» для прискорення вирішення свого питання.

Окрім того, законодавець передбачив для місцевих рад право вибору – надати землю ОСББ в оренду або у власність, що відкриває двері зловживанням і корупції. В підсумку маємо невтішну статистику - за даними Громадянської мережі «ОПОРА», в цілому по країні лише 5% ОСББ отримали у власність ділянки під будинком та прибудинкову територію. Ситуація в Києві повністю відповідає середній температурі по палаті, але найближчим часом вона покращиться. І, сподіваюсь, приклад столиці будуть наслідувати інші міста.

Якщо земля навколо будинку буде у власності мешканців, ніхто на неї не зазіхатиме

Отже, що планує змінити київська влада? По-перше, принципова позиція стосовно ОСББ полягає в тому, щоб передавати їм землю не в оренду, а у власність. Звісно, в усіх випадках, коли самі замовники про це просять. Земельна комісія вже ухвалила відповідне рішення по 10 ОСББ. Зрозуміло, що орендна плата на землю значно вища, ніж в разі передачі її у власність. І, можливо, дехто закидатиме, що через це міський бюджет недоотримає коштів. Але потрібно зважити на те, що кияни, як і всі українці, зараз живуть в режимі жорсткої економії. І влада має в ці складні часи бути на боці громадян. До того ж не варто недооцінювати прагнення людей отримувати якісні житлово-комунальні послуги за помірну ціну і знаходити кращі можливості для вирішення проблем свого будинку, ніж пропонує ЖЕК. В разі зняття проблемних питань, процес створення ОСББ, вочевидь, пришвидшиться, а отже і місто зможе отримувати більше грошей.

По-друге, вже найближчим часом буде ухвалений новий порядок землевідведення, відповідно до якого процедура вирішення земельних справ значно прискориться. Зокрема, і щодо надання землі ОСББ. Розгляд справ відбуватиметься втричі швидше – не півроку-рік, як нині, а три місяці. При цьому спілкування заявника з чиновницькою братією зводимо до мінімуму – тільки з співробітником дозвільного центру, і лише двічі: під час подачі документів і отримання дозволу. Окрім того, справи по ОСББ мають пріоритетний статус і будуть проходити з максимальною швидкістю.

І, по-третє, завдяки оформленню землі ОСББ маємо можливість вирішити, а в багатьох випадках запобігти конфліктам, пов’язаним з міжквартальними забудовами. Прибудинкова територія – це потенційно небезпечна зона. Забудовники зі зрозумілих причин намагаються втиснути свої проекти в кварталах з добре розвиненою інфраструктурою, а мешканці прилеглих будинків зазвичай виступають категорично проти, і будмайданчики нерідко перетворюються на арени бойових дій. Передача прибудинкової території у власність ОСББ означатиме, що жодних неприємних сюрпризів для мешканців під їх будинком не станеться. Ніхто не зможе встановити там кіоск, наливайку, чи звести якусь вкрай потрібну, на думку забудовника, саме під вашими вікнами будову. Земля навколо будинку повинна використовуватись виключно за призначенням – це місце для відпочинку мешканців і, якщо вона буде у їх власності, ніхто на неї не зазіхатиме. Що на ній зробити – висадити дерева, поставити лавочки чи встановити дитячий майданчик – мають вирішувати самі мешканці. Тому киянам треба бути активнішими у створенні ОСББ, а київська влада зі свого боку включає режим максимального сприяння.

Попри загальновизнані переваги ОСББ, процес їх створення в нашій країні відбувається досить повільно. З моменту ухвалення закону «Про ОСББ» минуло вже 13 років, а чисельність зареєстрованих об’єднань складає лише 17 тисяч,  що становить трохи більше 20% від загальної кількості багатоповерхових будинків в Україні.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.