Последняя речь Обамы в Конгрессе. Три вывода для Украины

13 января 2016, 14:21
Цей матеріал також доступний українською
Что означает для нас вчерашнее выступление американского президента

1. Провальний експромт Обамы. Американський президент назвав Україну “країною-клієнтом”. У тексті промови, що офіційно був оприлюднений Білим Домом за кілька годин до виступу, цей вислів відсутній. Переглядаючи промову видно, що Барак вирішив щось додати від себе в це речення, підсиливши емоційний ефект.

Дослівно це звучало так “Росія, у час, коли її економіка падає, витрачає значні ресурси на підтримку України та Сирії – держав-клієнтів, які, як бачить Росія, виходять з орбіти її впливу”.

Однак, важливо відрізняти оцінки ганебного експромту від оцінки посилу у відношенні України як держави загалом. На мою думку, Обама дав зрозуміти: Росія – агресор по відношенню до держави – України, яка намагається будувати демократію.

Не хочеться сподоблятися завзятим російським медіа, які вхопилися за “клієнта” й роблять акцент саме на цьому терміні. Інтерпретація має значення.

2. За всю промову Обама двічі загадав про Україну. У першому випадку, як про державу, яка виривається з-під впливу Росії, яку в свою чергу Обама помістив серед країн, що становлять головну небезпеку для світу. Другий раз Обама згадав про Україну як державу, якій США допомагає захищати демократію.

Обама дав зрозуміти: Росія – агресор по відношенню до України

Статус цих згадок я б назвала “помірний”, але не “задовільний”. Думаю, Україна заслужила на згадку як про стратегічного партнера в Східній Європі, від битви якої залежить розширення демократії на пост-радянському просторі. Один з тих пріоритетів, які Обама називає пріоритетом національної безпеки у ХХІ столітті.

3. Це була остання промова Обами перед конгресом. На сьомому році свого президенства він підводив підсумки, а не презентував амбітне бачення своєї програми дій.

На цьому етапі Україні треба спілкуватися з потенційними кандидатами в президенти США, аби в наступних промовах наших ключових партнерів і друзів таких провальних експромтів не з’являлося. І аби статус згодом мав стратегічне значення.

Текст публикуется с разрешения автора.

Оригинал

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

События

Вчера, 17:57

img
Был в квартире не один. Что известно о смерти депутата Дмитрия Тымчука
Страны

Сегодня, 16:13

img
Быстрее, чем предполагалось. Почему в Канаде начала таять вечная мерзлота
События

Сегодня, 10:46

img
Здесь нельзя находиться, я с ума сойду. Зеленский планирует создать на Банковой художественный музей