Почему Япония заинтересована в Украине?

10 декабря 2018, 14:32
376
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Отношения двух стран могут стать частью сотрудничества треугольника НАТО-Украина-Япония

Україна стала однією з країн, з якими Японія проводить діалог у форматі «2+2» за участі міністрів закордонних справ та оборони з обох сторін. Такий формат є каналом для отримання інформації не через ЗМІ, а так би мовити – «з перших рук». Ще у 2017 році в рамках проведення «Року Японії в Україні» посольство Японії організувало для українських науковців лекції провідних японських експертів з безпеки та зовнішньої політики. Усі експерти наголошували на японсько-українському діалозі у сфері безпеки. У липні того року віце-міністр оборони Японії Ро Манабе відвідав Україну, а у 2018-му заклик матеріалізувався у вигляді меморандуму. В Токіо відбулися перші українсько-японські консультації з питань безпеки, де міністерства оборони двох країн підписали Меморандум співробітництва та обмінів у цій сфері.

Чому Японія зацікавлена в Україні?

По-перше, у вік глобалізації географічна відстань – це не перепона для співробітництва. Тим паче, що обидві країни поділяють цінності демократії, свободи і верховенства права, мають взаємодовіру та повагу і не мають двосторонніх невирішених питань. Країни розділяють і виклик – російську анексію територій України та Японії.

По-друге, згідно з Білою книгою з оборони, небезпеку для Японії становить і ядерна програма Північної Кореї, а також одностороння ескалація військової діяльності КНР, що посилюється тривалий час, і стає викликом не тільки для регіону, а й світу загалом.

Український досвід протистояння Росії становить цінність для Токіо

Відтак Японія створює вісь партнерів навколо себе. Передусім це Індія та США. Натомість з Росією залишається невирішене територіальне питання – приналежність північних територій (Курильських островів у трактуванні РФ). Це питання заважає Японії та Росії підписати мирну угоду про завершення війни з 1945 року. Тим часом Росія активно співпрацює з КНР, і Японія не хоче відштовхнути від себе РФ, тим самим даючи привід для зближення позицій росіян та китайців. Москва теж не хоче втрачати маневр і ставати на бік Пекіну, нехтуючи відносинами з Токіо.

Безпековий діалог з Україною дасть Японії можливість отримати краще розуміння Росії, її політики та економіки, в тому числі в розрізі стратегічного партнерства РФ та КНР. Більше того, з огляду на російську анексію Криму, війну на Сході України та вкрай непередбачувану ситуацію в акваторії Азовського та Чорного морів, український досвід протистояння Росії становить цінність для Токіо. А українсько-китайські відносини знаходяться під вкрай пильним спостереженням Японії, особливо у розрізі постачання української зброї на китайський ринок.

По-третє, ще одна спільна тема ­– консультації з кібербезпеки. Особливо актуальними вони стали після вірусу Petya у 2017 році. Щодня все більше даних переводять у цифровий формат, а тому безпека кіберпростору стає вищим пріоритетом країн. До речі, Японія активно співпрацює з НАТО, де також педалює тему кібербезпеки. Відносини обох країн можуть стати частиною співробітництва трикутника НАТО-Україна-Японія.

По-четверте, експерти не виключають в перспективі співпрацю обох країн у науково-виробничій сфері – виготовлення надточної та високотехнологічної зброї, що важливо в умовах модернізації українського оборонного комплексу. До того ж, Японія має власне виробництво військової техніки, що не поступається американським та європейським аналогам.

Під час візиту українська делегація відвідала базу Морських Сил Самооборони (МСС) Японії «Йокосука». Сьогодні японські МСС займають п’яте місце у світі за потужністю. Йокосука – невеличке за японськими мірками місто за 70 кілометрів від столиці. Там, на вході в Токійську затоку, розташована штаб-квартира МСС Японії, а також головна локація Морських Сил США в Японії та Сьомого військово-морського флоту США. Тобто це спільна японсько-американська база. Зважаючи на активну підтримку нашої країни з боку США в питаннях економіки та безпеки, а також плани американців на тісні взаємини з Японією, серед яких і надання цій країні безпекових гарантій, можна дійти висновку, що США підтримують та усіляко сприяють наближенню Японії та України у сфері безпеки. Не виключено, що одного дня МСС Японії завітають до України на навчання.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Обратите внимание

4 января, 09:45
Лонгриды
thumb img
Спецпроект
29 декабря 2018, 10:39
Лонгриды
thumb img
Спецпроект
29 декабря 2018, 11:53
Компании/Рынки
thumb img
Спецпроект
29 декабря 2018, 11:53