Почему фиксировать превышение скорости – это дело полиции

26 мая 2017, 15:52
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Есть мнение, что на пути фиксации превышения скорости стоит то, что не работает автоматическая фиксация

Кілька фактів:

· Україна - єдина країна Європи, в якій жодним чином не контролюється перевищення швидкості;

· в Україні найбільша кількість ДТП із загиблими та травмованими серед усіх країн Європи;

· найбільше ДТП відбувається саме через надмірно високу швидкість. Перевищення швидкості далеко попереду серед усіх інших чинників ДТП;

· з 2476 смертей, що спричинені ДТП у 2015 році, майже половина, 1181, були саме через перевищення швидкості;

· щодня на дорогах України гине близько 10 осіб, це більше ніж в зоні бойових дій.

Формально, перевищення швидкості повинно фіксуватись спеціальним приладом

Історія з життя:

В серпні 2015 року, коли новостворена патрульна поліція патрулювала вулиці Львова кілька змін, до мене, як керівника відділу, що займався розглядом скарг громадян, звернувся свідомий громадянин із скаргою приблизно такого змісту:

«Ваші поліцейські незаконно мене оштрафували за перевищення швидкості. Де докази? Де спеціальний пристрій? Ви не можете штрафувати за перевищення швидкості. Скасуйте постанову».

Разом зі скаржником ми переглянули відео із нагрудної камери поліцейського. Виявилось, що свідомий громадянин здійснив випередження екіпажу поліції і, значно перевищуючи швидкість (рухаючись близько 90 км/год), продовжив рух. Патрульний ввімкнув свій бодікам і фіксував одночасно показники спідометра на пріусі та рух порушника аж до зупинки та винесення власне постанови про штраф.

Після перегляду такого запису я порадив скаржнику звертатись напряму до суду, бо в поліції постанову не скасують. Через кілька днів порушник сплатив штраф.

Про що ця історія?

Формально, перевищення швидкості повинно фіксуватись спеціальним приладом. Але, якщо штраф справедливий, то з ним погоджується більшість скаржників.

Чому ж не штрафують за перевищення швидкості?

Фіксувати перевищення швидкості патрульна поліція на час її створення не мала завдання. Планувалось, що ось-ось запрацює система автоматичної фіксації і порушень в сфері безпеки дорожнього руху буде значно менше, а поліція зможе більше уваги приділяти іншим, серйознішим проступкам.

Минуло майже 2 роки, система автоматичної фіксації перевищення швидкості не запущена. Більше того, навіть не відомо коли вона запрацює. А профільний міністр висловив думку, що автоматичну фіксацію, взагалі не варто впроваджувати в життя.

Чи є альтернатива автоматичній фіксації?

Так. Поліція, поза будь-яким сумнівом, може і повинна фіксувати перевищення швидкості.

Не вдаючись до детального аналізу необхідності створення дієвої системи автоматичної фіксації, спробую запропонувати дієвий алгоритм фіксації перевищення швидкості, який можна застосовувати хоч з завтрашнього дня.

Що заважає операції «не автоматична фіксація»?

У чинному законодавстві на сьогодні існує два способи притягнення поліцією порушника до адміністративної відповідальності у сфері безпеки дорожнього руху:

- загальний, коли відповідає порушник;

- спеціальний, коли відповідає власник

У першому випадку фіксація порушення відбувається у неавтоматичному режимі. Поліція встановлює вину порушника і в його присутності розглядає справу та виносить постанову про штраф.

У другому, фіксація мала б відбуватися в автоматичному режимі і відповідати за порушення мав би власник автомобіля. Однак, для реалізації такого підходу є маса перешкод, зокрема, рішення Конституційного суду, неухвалена постанова Кабінету міністрів України, незатверджені технічні регламенти, незмінений Бюджетний кодекс й інші.

Щодо першого, загального способу притягнення до відповідальності, то жодних перешкод немає. Поліція фіксує всі порушення, які входять в її компетенцію: знаки, розмітка, світлофор і т.д., окрім перевищення швидкості.

Поширеною є думка, що на заваді фіксації перевищення швидкості є те, що не працює автоматична фіксація. Але, як ми з’ясували, одне до іншого не має жодного стосунку.

Наступною перешкодою, яка ніби-то заважає фіксувати перевищення швидкості є норма Закону України «Про Національну поліцію», а саме статті 40:

«Поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення…».

Однак, жодних перешкод ця норма не містить, а навпаки дозволяє фіксувати перевищення швидкості у загальному порядку – «виявив, зупинив, оштрафував», за умови застосування автоматичної фото- і відеотехніки.

Поліція ініціювала зміни у вказану статтю Закону, суть яких зводиться до того, що буде додано слово «напівавтоматичну фото- і відеотехніку».

Чекати чи фіксувати?

Можна, звичайно, дочекатись змін до законодавства і після цього приступати до контролю швидкості. Нагадаю, кожного дня близько 5 осіб гине саме через перевищення швидкості

Однак, пропоную спробувати розглянути можливість фіксації перевищення швидкості за допомогою автоматичних засобів в загальному (не автоматичному) порядку.

Для того аби почати фіксувати перевищення швидкості потрібно зробити наступне:

1. Закупити автомобільні реєстратори, змонтувати прилади Truecam (які є на складах і чомусь не застосовуються), налагодити співпрацю із органами місцевого самоврядування, які встановили власні автоматичні системи вимірювання швидкості.

2. Отримати документальне підтвердження на кожен пристрій, систему, що такий/така працює саме в автоматичному режимі – тобто, поліцейський не може самостійно її вмикати, вимикати, видаляти записи і таке інше.

3. Провести широку роз’яснювальну кампанію – чому саме потрібно фіксувати швидкість, і підготувати водіїв до того, що поліція розпочинає цю роботу.

4. Розіслати листи із детальним роз’ясненням законності фіксації перевищення швидкості за допомогою автоматичних приладів у загальному порядку накладення адміністративного стягнення у кожен місцевий та апеляційний суд.

5. Почати фіксувати порушення, припиняти їх, встановлювати вину конкретного водія, виносити постанову про штраф із обов’язковим долученням до неї відеозапису порушення.

Прогнозований ефект

Навіть за умови, що поліція не відразу і не всіх буде штрафувати за перевищення швидкості, сама інформація про те, що поліція розпочинає цю роботу для багатьох водіїв буде вагомим превентивним та стримуючим фактором. Кількість дорожньо-транспортних пригод зменшиться в рази.

Сподіваюсь на те, що фіксація перевищення швидкості буде першим питанням порядку денного усіх осіб, відповідальних за безпеку дорожнього руху.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Food&Drink

Вчера, 11:05

img
Гастрономический топ. Пять самых впечатляющих ресторанов по мнению Дмитрия Запорожца
События

Вчера, 09:06

img
От парада до прайда. Как изменилось отношение украинцев к ЛГБТ-сообществу за годы проведения Марша равенства