Переливание крови по-европейски

15 мартa, 17:44
1852
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Украина начинает строить новую систему крови

Маємо чотири роки на те, щоб впровадити механізм, ухвалений урядом, за яким кожен українець своєчасно (не через друзів і родичів) міг би отримати якісні та безпечні компоненти донорської крові у достатній кількості. Це якраз той випадок, коли «по-європейськи» і «якісно» означає трансформацію на всіх рівнях — від зміни моделі фінансування і ліцензування до технічного оснащення, оновлення ресурсів та підвищення кваліфікації кадрів. Усе це відбуватиметься в рамках наближення законодавства України до стандартів ЄС.

Чому національній системі крові потрібні докорінні зміни?

Забезпечення пацієнтів донорською кров’ю та її компонентами — це важлива функція держави у сфері охорони здоров’я. Кров має бути доступною, безпечною і якісною. Нині маємо критичний стан системи за багатьма показниками. Щоби врятувати її та вивести на якісно новий рівень, «косметичного ремонту» мало — потрібен комплексний підхід і докорінні зміни.

Зараз в Україні близько півтисячі закладів роблять забір, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію компонентів крові. Заклади децентралізовані та підпорядковуються різним державним структурам — від міських, обласних рад до МОЗ України, Міноборони, НАМНУ тощо. Фінансуються – через державний та місцеві бюджети. Все це створює хаос, в якому неможливо впроваджувати та контролювати стандарти якості крові та гарантувати її доступність усім, хто цього потребує.

В Україні до 70% донорів здають кров лише один раз

У наслідку маємо прикрий парадокс. Лікарня забезпечує пацієнтів компонентами крові, а паралельно рекомендує родичам знайти донорів та організувати транспортування компонентів до лікарні. Родичі просять друзів чи знайомих, ті приходять рятувати конкретного пацієнта. Зазвичай такі практики донорства залишаються разовими акціями — в Україні до 70% донорів здають кров лише один раз.

Люди зазвичай не відмовляються зробити добру справу і здати кров, але водночас не готові добровільно здавати кров для системи загалом. Така практика у Європі визнана неефективною, оскільки складно відслідкувати усі можливі ризики, які виникають при здачі крові у критичній ситуації. Ще гірше, коли таку кров використовують відразу для переливання – а трапляється і таке. Адже при цьому важко забезпечити надійний рівень безпеки. Нехтування принципами створює ризик інфікування реципієнтів такими інфекціями як ВІЛ, вірусні гепатити, сифіліс. Тому одне зі завдань стратегії – підтримка і розвиток безоплатного, добровільного донорського руху, коли донори стануть регулярними.

Цей процес має бути добре спланований — неприпустимо, що при дефіциті компонентів крові частина плазми знищується через завершення термінів придатності.

30 донацій крові на 1000 людей — такими є оптимальні показники, рекомендовані ВООЗ. Україні потрібно майже 1,4 мільйон донацій на рік. Сьогоднішня ж цифра — 581 тисяча, тобто у 2,5 рази менше. Та водночас трапляються, коли переливання крові здійснюють тоді, коли потреби в цьому насправді немає. Наприклад, при низькому рівні гемоглобіну – його рівень можна підвищити медикаментозно.

Як це працює

Оновлена система крові матиме три рівні: національний, регіональний і госпітальний. Чітке розмежування функцій дозволить швидко розподіляти й ефективно використовувати компоненти крові, контролювати безпеку та якість.

На національному рівні вже створено Трансфузіологічний центр, функції якого покладено на Центр громадського здоров’я МОЗ України. Останній координуватиме роботу системи крові. Якість контролюватиме МОЗ, кошти виплачуватиме НСЗУ.

На регіональному рівні — консолідовані та переоснащені центри крові. Там проводитимуть забір, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові.

Госпітальний рівень — медичні заклади, при яких функціонуватимуть банки крові. Саме тут зберігатиметься кров, її ретельно перевірятимуть і надаватимуть кожному пацієнту, який цього потребуватиме.

В Україні з’явиться єдиний національний реєстр донорів. Крім того, працюватиме єдина система, в якій можна буде легко відстежити усі надходження крові.

Хто фінансуватиме

Нині вся система охорони здоров’я переходить від утримання ліжко-місць і закладів –  до оплати за конкретні послуги. З 2022 року національна система крові перейде на нову модель фінансування: держава через НСЗУ оплачуватиме вартість наданої медичної послуги, до якої входитиме вартість компонентів крові. Тобто медзаклад повинен буде забезпечити пацієнта необхідною кров’ю для переливань та інших втручань, оскільки отримуватиме фінансування за ці компоненти як частину послуги від держави.

Так держава гарантуватиме доступність, якість та безпеку.

Як контролюватимуть якість крові

Безпечна і якісна кров у достатній кількості — це не лише одне із наших зобов’язань в рамках інтеграції з ЄС, а і обов’язок держави перед кожним українцем.

Для цього буде запроваджено ліцензії для установ, які збирають кров, виготовляють з неї компонентів, та передають кров у лікарні. Завдяки ліцензії, установи працюватимуть за єдиними вимогами та європейськими стандартами, держава матиме чіткі параметри для контролю, а кожен пацієнт матиме певність, що завжди отримає безпечну кров.

Наступний крок — дооснащення лабораторій сучасними технологіями. Лише за таких умов ми зможемо говорити про належний контроль якості всього процесу.

Третій крок — створення референс-лабораторії. Вона вперше функціонуватиме в системі крові, здійснюючи контроль над роботою всіх інших лабораторій, проводитиме аудит (перевірки) і навчання персоналу.

Реалізація цих трьох кроків, що вперше за всі роки незалежності будуть зроблені, дасть можливість налагодити систему контролю якості та безпечності крові для пацієнта.

Чому вам треба стати донором крові

Скільки разів за життя ви здавали кров? Зазвичай більшість не задумується про донорство, поки це не стосується його родини. І саме через таку позицію можуть помирати ті пацієнти, кого би могла врятувати донорська кров.

Нова система передбачає розвиток безоплатного добровільного донорства крові, адже саме так це відбувається у розвинених країнах світу. Безоплатне і добровільне донорство є основою якості та безпечності крові. Адже якщо відсутня фінансова мотивація, автоматично відсутня і спокуса заробити гроші чи приховати інфекції.

Та поки українці здають кров майже втричі менше, ніж на це є потреба. Передусім через те, що в країні роками не було програми розвитку донорського руху. У розвинених країнах це працює зовсім інакше. Дослідження показують: до понад 86,6% людей у світі готові здати кров.

До того ж, далеко не всі українці знають, що регулярне здавання крові корисне для здоров’я загалом і навіть може врятувати від певних хвороб. Наприклад, американські вчені з’ясували, що у людей, які періодично здають кров, серцеві напади трапляються на 30% рідше.

Та передусім здавати кров — це рятувати чиєсь життя. Кожен третій хоча б раз у житті потребує донорської крові та її компонентів. Найчастіше — це онкохворі, люди із хворобами серця, недоношені діти, жінки при складних пологах та учасники серйозних аварій. Один донор рятує три життя.

Здавати кров — не складно, варто лише підготуватись. Основні вимоги до донорів: вага від 50 кг, вік – від 18-ти. При цьому людина має бути здорова та підготовлена до процедури. Не складно знайти і пункт, де можна здати кров. Приємний бонус — два дні вихідних для донора, швидкий медогляд та контроль стану здоров’я, адже кров перевіряють на 4 інфекції — ВІЛ/СНІД, Гепатит В, Гепатит С та сифіліс.

В результаті маємо win-win: рятуємо життя, оздоровлюючись.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент истины

Шесть главных претендентов на президентское кресло ответили НВ на семь вопросов — политических, мировоззренческих и личных

Читать журнал онлайн

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Научпоп

Вчера, 23:16

thumb img
Когда в Украине переводят часы на летнее время в 2019 году
Культура

Вчера, 13:41

thumb img
Месть ей к лицу. Рецензия на криминальную драму с Николь Кидман Час расплаты
Компании/Рынки

Вчера, 09:00

thumb img
Тихая революция. Как электромобили завоевывают долю рынка