Патриотическое воспитание. Какие мифы нужны Украине

13 сентября 2016, 17:35
226
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Природа человеческая требует привязки к земле, родине; прививання любви тоже должен быть правильным

Україна - найбільша країна в Європі. І хто так наразі подає інформацію навіть у школах на заняттях із географії? Ніхто. Україна дала світові митців, винахідників. Необхідно правильно поставити акценти у навчанні: не нав’язування понять, а на прикладі талановитих українців, наприклад, у математиці. Не просто шашкою помахати зібратись – що ми козаки. Потрібно також, щоб була інколи і міфотворчість, інтрига у історичних персонажах. Наприклад, хто такий у американській культурі «ковбой»? Мужній та сильний чоловік, крутий боєць, символ Штатів. А, по суті, хто він? Пастух, який пасе корів. Або хто такий ніндзя? Злочинець свого часу, навколо якого – власна легенда про таємний орден, є щось містичне та цікаве. Це – теж приклад корисної міфотворчості.

Природа людська вимагає прив’язки до землі, батьківщини; прививання любові теж має бути правильним. Кажуть, наприклад, що Харків – перша столиця України. Але свого часу і Чигирин був козацькою столицею України, і Глухів. Якщо прослідкувати 1920-ті роки, то половину міст можна назвати столицею, оскільки, коли уряд УНР відступав, по залізній дорозі кожен населений пункт проголошувався столицею. І це – прекрасно. Адже це честь для містечка, про яку варто пам’ятати і нагадувати. Ми ж цього не сприймаємо, і пам'ятників своїм гетьманам досі не ставимо. У нас купа білих плям у історії, тому що ми досі вивчаємо її максимум по трьох джерелах: радянська історіографія, російська і польська. В кращому випадку, хтось може трохи почитати у турків, і все. Ми не готуємо спеціалістів і не дізнаємось, які документи є в Швеції, Італії, Британії, Папській державі, а це - колосальні речі, які можуть взагалі перевернути наше уявлення про свою ж державу. А чому нема? Бо не було навіть бачення потреби цього.

Природа людська вимагає прив’язки до землі, батьківщини; прививання любові теж має бути правильним

У 1990-х роках говорили: «нащо нам українська культура, якщо головне - людей нагодувати». Уінстон Черчілль відповідав у подібній ситуації «Якщо не розвивати культуру, а кинути все, скажімо, на армію, то кого ми будемо захищати? Хто будуть ці люди і для чого нам ця війна? Може, варто було здатися?». Радію, що прийшло багато молодих цікавих людей. У них є бажання, і хоча вони стикаються зі старою бюрократичною системою, вони все одно працюють: хтось і далі на громадських засадах, хтось пробує звертатись до держави. Тут важливо, щоб не зламались і не полишити це, бо уже за президентства Ющенка вважали що все добре, а через рік все повернули - колесом рішень через коліно всіх переламали тим самим законом про мову. Мусимо цей камінь так встановити, і це зерно так посіяти, щоб воно проросло в дітях у будь-якому разі, щоб там не змінилось у державі. Це як у окупованому Криму досі є молодь, яка вважає себе патріотами України, яка співає гімн України, яка вірить, що півострів повернеться до України. Такі ж люди є і на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Коли був у Щасті, там проводилась патріотична гра Джура - всеукраїнська програма, яку підтримала українська держава. По факту ж, бігає та сама «зарниця», але під іншою назвою. Викладачі не мали жодного поняття, що вони мають робити, історичні питання задавались російські. Ще у 2006 році працювали на Луганщині із місцевими хлопцями, які встановлювали намети. Я тоді був інструктором із козацького рукопашу. Коли вони побачили, як виховують пластунів, сказали, що у них такого немає. І що, можливо, займались би таким, якби воно у них було. Ми тоді на громадському рівні не змогли донести необхідність патріотичного виховання. Зараз держава знову кинула це все на поталу. Я не зможу цього змінити на рівні держави, але принаймні буду із цим працювати у Києві. І я сподіваюсь, що мені вдасться згуртувати навколо відповідних людей. Вірю, що ми все зможемо, головне - засукати рукава.

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 20:17

img
Дебаты Зеленского и Порошенко: что происходило на НСК Олимпийский сегодня вечером
Политика

Вчера, 15:07

img
#ВибориБезБрехні: проверяем достоверность заявлений Зеленского и Порошенко
Политика

Вчера, 07:48

img
19 апреля в 19:00. Все, что известно о сегодняшних дебатах между Порошенко и Зеленским на Олимпийском