Очередная каморка с золотом Януковича – как вернуть?

5 сентября 2017, 19:41
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Сначала заместитель генерального прокурора Енин, а затем и сам генпрокурор сообщили о найденной в Швейцарии «банковской ячейке с большим количеством золота»

Наразі оголошено лише його кількість (500 кг) та вказано та ймовірного власника (людину з оточення Януковича). Більше деталей обіцяють згодом, але важливо інше: як золото вдалося знайти та як його тепер повернути.

Золото Януковича (не батон) – яскравий приклад пошуку та повернення вкрадених активів

Не секрет, що багато хто з українських політиків, державних службовців, бізнесменів намагається заробити та вивести кошти в іноземну юрисдикцію. Проте іноді, а багато хто скаже навіть «зазвичай», що заробляння коштів, що їхній подальший трансфер виглядають підозріло. За допомогою розумних людей, схема перетворюється у «відмити та сховати». Що, звичайно, не тільки завдає державі колосальних збитків (як і будь-яка крадіжка), але й суттєво ускладнює кримінальне переслідування через наявність іноземного елементу. Ось в цей момент і з'являється поняття пошуку та повернення вкрадених активів.

Останнім часом в нашому законодавстві з'явилися визначення деяких важливих понять: активи, пошук активів, управління активами

Як це працює в світі?

А працює це на основі міжнародного права: по-перше, укладених між державами договорів на кшталт Конвенції ООН про боротьбу з корупцією; по-друге, шляхом обопільного виконання запитів про взаємну правову допомогу. На перший погляд, все просто, але простота закінчується рівно там, де починаються відмінності між правовими системами держав. Навіть найменші процесуальні дрібниці можуть ускладнити процес пошуку та повернення активів, не говорячи вже про різні концепції порогу доказування абощо. І тут – перший важливий висновок: вкрай важливо добре розуміти ситуацію з точки зору партнера, а не власної. А якщо й не розуміти – то принаймні вдало прокомунікувати пошук спільного рішення. І лише наявність спеціальних знань та навичок цьому допоможе.

Як це працює в Україні?

Останнім часом в нашому законодавстві з'явилися визначення деяких важливих понять: активи, пошук активів, управління активами. Шкода лише, що не зовсім зрозумілим залишається поняття їх повернення. Також, окремі кроки були зроблені в напрямі стягнення власності з третіх осіб та заочного засудження. При цьому зберігається загальне несприйняття концепції так званої non-conviction based confiscation – коyфіскації без вироку. Що стосується вповноважених державних органів, наразі склалася система з Генеральної прокуратури України (включаючи Спеціалізовану антикорупційну), НАБУ, Держфінмоніторингу та АРМА – Нацагенства з питань пошуку та управління активами. Разом вони повинні розшукувати вкрадені активи та забезпечувати їх повернення, при цьому за ГПУ зберігається умовне лідерство щонайменше в питаннях міжнародної комунікації. Важливою є співпраця з як з закордонними колегами, так і з міжнародними організаціями на кшталт КАРІНи та СТАРа. Повернення активів передбачає також і здійснення необхідного ними управління.

То як успіхи?

А успіхи, безумовно, є. Тут вам і мільярди Януковича в «Ощадбанку», і золото Януковича в «банківській комірці». Щодо перших, - кошти було стягнуто та скеровано до Державного бюджету. Щодо другого – процес лише розпочато. Втім, судячи з повідомлень Генерального прокурора уже вдалося встановити щонайменше місцезнаходження активу (золота, але не батона). У процесі пошуку та повернення, це, звісно, лише початок, адже в подальшому необхідно забезпечити три речі: 1) вберегти золото від передачі третім особам чи то просто зникнення; 2) доведення прав на нього саме України та 3) забезпечити його процесуальну передачу Україні. На кожному з цих етапів на нас чекають сподівані та не дуже проблеми: банківська таємниця та її розкриття, вирішення питання заморожування золота чи то його перевезення під управління третім особам; прийняття процесуального рішення про конфіскацію тощо. Звертаю увагу і на таке: справу треба буде вести по праву Швейцарії з державними органами Швейцарії. Що не так уже й легко, але й не неможливо.

Перемога буде за нами

Мені не відомо, щоб в Україні готували фахіфців з права Швейцарії. Але у нас точно є класні юристи-міжнародники, які розуміють природу взаємодії у процесі пошуку та повернення активів. Ця «тема» стає дедалі популярнішою як в приватному бізнесі, так і серед правоохоронців: покладено початок експертних обговорень, ведеться наукова розробка. Тому повторю свій висновок: хотіти мало, треба вміти. Лише це дасть нам реальну можливість повернути не тільки вкрадені з держави кошти, але й загарбані території. І це обов'язково станеться, вже скоро.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Lifestyle

Вчера, 10:50

img
Как тренируется и питается Зеленский. Рассказ президентского тренера
Геополитика

Вчера, 15:37

img
Итоги. Как прошел первый президентский визит Зеленского в Париж — все подробности
Финансы

Вчера, 20:00

img
Вывод 155 млрд грн из ПриватБанка — не идея НБУ, а реальные последствия отмены национализации — Рожкова