С каких городов начнутся изменения в Украине

0 комментировать
В стране наблюдается очень позитивная тенденция – начало конкуренции между регионами

16 жовтня в Одесі урочисто відкрився Центр обслуговування громадян, де адміністративні послуги надаватимуться за зразком грузинських Будинків юстиції. На відкритті був присутній президент України, який зазначив, що "Центр адміністративних послуг - це символ. Символ змін і символ зміни особи держави. Ставлення держави до громадянина".

Не все в словах президента є правдою. Заради справедливості варто додати: ті зміни, які відбуваються зараз в найбільш прогресивних регіонах, відбуваються, великою мірою, не завдяки, а всупереч. Ці зміни випереджають, на жаль, дуже повільний темп реформ у масштабах країни і значною мірою відбуваються лише завдяки великому прагненню очільників регіонів.

Так, наприклад, законодавча база для передачі реєстраційних функцій Міністерства юстиції місцевим органам влади та нотаріусам досі не готова: законопроекти прийняті лише за основу. При цьому до законопроектів так і не було включено розділення функцій реєстрації на фронт- і бек-офіси, за що боровся Міжнародний центр реформ, і що дозволило б з легкістю відкривати подібні центри в усіх великих містах України. Той же “Одеський пакет реформ” демонструє, що регіони можуть і, що найголовніше - прагнуть реформуватися швидше, ніж це демонструє центральна влада.

Які ж регіони сьогодні можна назвати прогресивними? Як на мене, ті ж Будинки юстиції - реформовані центри надання адміністративних послуг - є красномовним індикатором прогресивності регіону. На сьогодні вони фактично присутні лише у трьох містах: Одесі, Львові, Вінниці. За каденції Гройсмана у Вінниці, крім іншого, були відкриті так звані “Прозорі офіси”, де різного роду адміністративні послуги надавались швидко, в одному місці, і, що найголовніше - без корупції. Однак зараз реформаторський потенціал Вінниці трохи згас. У грі залишається Львів, де буквально минулого місяця був запущений пілотний проект з отримання свідоцтва про народження дитини безпосередньо в пологовому будинку. Симптоматичним є те, що Київ такого центру обслуговування громадян досі не має.

Можливо, за рік конкуренцію Львову і Одесі зможуть скласти, скажімо, Черкаси

 Загалом, ми спостерігаємо початок дуже позитивної тенденції - здорової конкуренції між регіонами. Конкуренції за іноваційність, інвестиційний та людський капітали. Наприклад, Андрій Садовий майже у кожному своєму виступі називає Львів містом IT, сприяє створенню IT-кластера і закликає українські IT-компанії, що зазнають тиску, переїжджати до Львова. Так і має бути. Так працює економіка знань, де найголовнішим багатством є люди, їх здібності і компетенції. Ми спостерігаємо початок справжньої децентралізації, про яку в Україні говорять вже 20 років, і яка кардинально відрізняється від тієї моделі псевдодецентралізації, яка працювала до того, і яка, на жаль, закінчилась катастрофою: коли один регіон отримував левову частину державних дотацій, а його жителям розказували, що вони годують усю країну.

На хвилі Майдану в деяких регіонах України до влади прийшли молоді і прогресивні політики та управлінці. Їх не так багато, але вони є. І хто знає - можливо, за рік конкуренцію Львову і Одесі зможуть скласти, скажімо, Черкаси. Таких прогресивних регіонів має ставати все більше. Здорова конкуренція - шлях до досконалості. Слабкі і проблемні регіони були одним із основних чинників, що спровокували політичну і економічну кризу в Україні. І виведуть країну з цієї кризи тільки по-справжньому сильні регіони.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.