Полномочия без денег. Как мы едва не попали в ловушку

0 комментировать
Почему решение отложить принятие Налогового кодекса – позитив для Украины

Верховна Рада перенесла ухвалення бюджету і вирішила відкласти ухвалення Податкового кодексу. Сьогодні ствердно можна сказати, що коли б зміни ухвалили, це був би крах децентралізації, бо передача повноважень без фінансування — це свідома дискредитація доброї ідеї.

Як управлінець-практик, можу сказати, що пропоновані податкові зміни нагадували більше централізацію замість децентралізації. Дуже легко це довести кваліфіковано за допомогою цифр.

Місцеві громади справді отримали додаткові повноваження у сфері освіти, соціального захисту, охорони здоров’я. Нам на баланс пропонують передати, наприклад, профтехосвітні заклади. Усе це загалом коштуватиме місцевим бюджетам додатково понад 27 млрд. грн.

Наприклад, видатки Тернополя зросли на 117,9 млн. грн. У цей же час дохідна частина практично не зросла. Ті позитивні зміни із збільшення доходів, які мали у минулому, могли бути перекреслені необдуманими змінами до податкового законодавства. Тернопіль через фактичне скасування спрощеної системи оподаткування та перерозподіл втратив би близько 50 млн. грн. на рік. Додайте до цього інфляцію, що за позитивними прогнозами складає 25%.

Особливо сильно ці зміни вдарили б по невеликих і середніх містах, де немає фізично великих корпорацій і підприємств. Такі місцеві громади стали б повністю залежними від центру, як це було у минулому. Навіть банальний ямковий ремонт мав би вирішуватися на центральному рівні. Тобто замість децентралізації ми отримали б фінансову централізацію.

Українці - працьовитий і підприємливий народ. Але їм потрібні умови

Україні, безперечно, потрібна реформа. Потрібна децентралізація. Повинен діяти принцип, коли більшість господарських проблем вирішується на місцях. Зрештою, в Україні так було завжди історично. Господаркою керували на місцях. На центральному рівні вирішували глобальні політичні питання такі, як оборона держави, наприклад.

Філософія децентралізації, податкової і бюджетної реформи має бути спрямована на одну річ — створення умов, коли люди зможуть заробляти, сплачувати податки і наповнювати центральний і місцеві бюджети. Новий Податковий кодекс має дозволити громадам не чекати і не просити від центру допомоги, як було за часів Радянського Союзу, де з центру визначають, який регіон буде голодним, а який ситим.

Українці - працьовитий і підприємливий народ, який вміє працювати, створювати успішні проекти. Але їм потрібні умови. Особливо важливими є такі умови під час кризи. Спроба більше тиснути та постійно змінювати правила викличе лише спротив суспільства.

На фоні боротьби за бюджет і новий Податковий кодекс є, як на мене, позитивний крок. Це ініціатива створити спільну урядово-парламентську комісію з розробки нового Податкового кодексу. Це крок до компромісу, до розуміння людей, бо вони обирали народних депутатів.

Разом з тим, до цієї групи мають бути долучені щонайменше представники Асоціації міст України, як найбільш масової гілки влади, що безпосередньо та особисто відповідальна перед громадою за ситуацію у кожному конкретному населеному пункті. Ці люди кожного дня спілкуються з громадою, з підприємцями, що творять основу економіки. З цими ж людьми вони вирішують місцеві проблеми.

Залучення місцевих громад до реформ дозволить реалізовувати їх ефективно, бо вони будуть мати масову підтримку “знизу”. В цьому має бути справжня суть децентралізації.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.