Закон о госслужбе принят. Что дальше

0 комментировать
Первый шаг в реформировании государственной службы сделан

Парламент нарешті підтримав законопроект «Про державну службу». Напередодні голосування висловлювалося багато побоювань щодо його результатів. Щоб стимулювати депутатів зробити свою роботу, активісти навіть організували флешмоб #тисни2490. Тиск суспільства приніс свої плоди. Перший крок в реформі державної служби зроблено. Перший, але не останній. Що зміниться і що потрібно зробити, щоб в Україні була нова державна служба.

Отже, що зміниться?

Виокремлю три основні новації, це:

  1. Деполітизація державної служби.

Політики (міністри, керівники деяких центральних органів влади та їх заступників) виводяться зі сфери дії закону, а вищому корпусу держслужбовців забороняється бути членами політичних партій.

Відтепер державною службою та кадровими питаннями буде опікуватись нова штатна одиниця – керівник державної служби в державному органі (для міністерств та Кабміну – державний секретар, для інших центральних органів – керівник органу). Це дасть можливість держслужбовцям займатися роботою, а не шукати політичних покровителів і не приймати участь в політичних розборках.

  1. Суттєве скорочення посад на держслужбі (приблизно на 52 тис.).

Скорочення відбудеться за рахунок патронатних служб в міністерствах, народних депутатів та їх помічників, працівників Національного банку України та інших. Всі вони перестають бути держслужбовцями. Не з усіма визначеними категоріями-аутсайдерами ми погоджуємося. Вважаємо, що патронатна служба та працівники НБУ мають залишатися на державній службі, оскільки без цього статусу в них більше можливостей для маніпуляцій та корупції.

  1. Зміни в оплаті праці.

Це одне з найболючіших питань. Очевидно, що низька зарплата, по-перше, не дає можливості запрошувати на державну службу хороших фахівців. По-друге, позбавляє стимулів тих, хто вже працює. По-третє, стимулює корупцію.

В законі змінена формула нарахування. Відтепер 70% зарплати складає оклад, а 30% – надбавки (раніше було навпаки). Крім того, визначена нижня межа оплати праці. Через два роки держслужбовець буде отримувати оклад щонайменше на рівні двох мінімальних зарплат (сьогодні це 2 756 грн). Принципово це мало що змінює, саме тому Арсеній Яценюк звернувся до ЄС з проханням виділити кошти на більш суттєве підвищення заробітних плат. 

Протягом найближчих двох років систему потрібно перезапустити. Закон надає перехідний період для того, щоб запрацювала Комісія з питань вищого корпусу державної служби, яка буде проводити конкурси для вищих посадовців. Але не лише це потрібно зробити. Насправді, новий закон про державну службу – це лише початок. Потрібно змінити принципи роботи Кабінету Міністрів, Верховної Ради, регламенти їх голосування.

Але найголовніше – відчинити двері для нового покоління держслужбовців. Саме нові люди мають стати агентами змін. Тими, хто побудує нову систему зсередини. 


Читайте срочные новости и самые интересные истории в Viber и Telegram Нового Времени.
ПОДПИШИТЕСЬ НА РАССЫЛКУ   Мнения   И ЧИТАЙТЕ ТЕКСТЫ ИЗБРАННЫХ АВТОРОВ КАЖДЫЙ ВЕЧЕР В 21:00
     

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.