Слон и Моська. Как дублирование транспорта доведет Киев до Уганды

14 комментировать
Маршруткам, которые на 100% дублируют путь большого городского транспорта, не место в Киеве

Київська влада заклала в транспортну систему столиці схему, що має корупційні ризики. Коли на одній дистанції за пасажирів змагаються і маршрутки, і великий транспорт, виникає дублювання. Маршрутки крадуть у автобусів і тролейбусів кошти. Як наслідок, ми маємо аварійно небезпечні перегони на дорогах, збільшення нелегальної «чорної» готівки, позбавлення заробітку великого транспорту і подальше його закриття.

Якщо це не зупинити, Київ дуже скоро може перетворитися на Уганду.


Все, що потрібно знати про транспортну систему Уганди

Все, що потрібно знати про транспортну систему Уганди


Київські перевізники влаштували в місті справжнє сафарі. Коли на одному маршруті працюють різні типи машин, наприклад, автобус і маршрутка чи тролейбус і маршрутка, виникають значні ризики.

Маршрутки відстежують автобуси по GPS

Чи спостерігали ви таку картину: на зупинку приїжджає маршрутка, а буквально через хвилину приходить тролейбус? Дивний збіг, чи не так? Вся справа у GPS, які встановлені у кожному «великому» транспортному засобі: автобусі, трамваї, тролейбусі. В маршрутках вони мають бути встановлені за першої потреби, проте ситуація затягується, і рух маршрутних таксі досі ніде не відображається.

Маршрут і переміщення великого транспорту видно, як на долоні, чим уміло користаються водії маршруток. Вони вирулюють на зупинку перед приходом автобуса, забирають усіх платоспроможних пасажирів, лишаючи своїм менш хитрим товаришам пільговиків, але не лишаючи муніципальному транспорту навіть шансу вибратися з ями збитковості.

Конкуренція «Київпастрансу» з «Київпастрансом»

Дуже часто комунальний перевізник, що забезпечує місто автобусами і тролейбусами, конкурує з власниками приватних маршрутних таксі. Але найбільше дивують ситуації, коли конкурентами за серця та гаманці пасажирів стають різні транспортні засоби одного й того ж перевізника — КП «Київпастранс».

Люди можуть навіть не здогадуватися, що маршрутка, яка коштує 5 грн, і автобус, який коштує 3 грн, належать одному й тому ж власнику. Здавалося б, навіщо перевізнику влаштовувати собі на рівному місці таку дивну конкуренцію? Вся справа у тому, що виручку в маршрутці контролювати практично неможливо. Коли водій востаннє видавав вам квиток разом з 4 грн? Без нагадування і не всю пачку одразу, мовляв “на, відчепись”. А чи бачили ви хоч на одному голограму, що має захистити від підробок?

Більше того, відновилася згубна практика випускати у так званому «режимі маршрутного таксі» автобуси великої місткості типу СітіЛАЗ, що були придбані за кошт міського бюджету. Виникає парадоксальна ситуація: киянин, який сплачує податки до бюджету міста та має місячний проїзний квиток, не може без додаткової оплати скористатися автобусом, придбаним за бюджетні кошти. При цьому він платить виключно готівкою і на руки водію.

Перегони на київських вулицях

Натомість, нерідко можна побачити, як водії прямо під час руху перемовляються між собою по мобільному телефону, підказуючи, коли саме можна обігнати тролейбус, щоб взяти більшу касу. Перегони на дорогах означають, що ви опинитесь за крок від аварійної ситуації.

Дехто може сказати, що обгони великого транспорту — це конкуренція та ринкова економіка, мовляв, перемагає сильніший. Однак це викривлене розуміння конкуренції призводить до хаосу на вулицях, який ми нині спостерігаємо.

Безперечно, конкуренція на ринку транспортних послуг має право на існування, і вона буде корисною. Однак повинні існувати чітко встановленні правила гри та врегульований ринок, на якому має місце конкуренція.

На сьогоднішній день споживачем транспортних послуг є пасажири, а приватні перевізники конкурують за них. Однак в ідеалі споживачем послуг має бути місто, яке самостійно оплачує послуги перевізникам, забираючи собі виручку від пасажирів. Таким чином, приватники мають конкурувати за право обслуговувати маршрут, а їхня змагальність має визначатися не «гонками» на вулицях, а суперництвом за якість та вартість транспортних послуг, які вони надають місту.


Чим менше транспорт, тим більше місця займає

Чим менше транспорт, тим більше місця займає


На додачу дороги перевантажуються транспортними засобами малої місткості. Це негативно впливає на дорожню ситуацію в цілому: виникає хаотичний рух, транспортні засоби не мають змоги під’їхати до зупинки так, як того вимагають діючі правила дорожнього руху і т. д.


Ілюстрації: «Городские проекты»

Ілюстрації: «Городские проекты»


За словами керівництва Департаменту транспортної інфраструктури Києва, вони в цілому налаштовані боротися з дублюванням, але наразі вважають, що це неможливо. Причини називають різні: начебто велику кількість обривів контактної мережі тролейбуса, недофінансування автобусного господарства. При цьому жодних конкретних цифр чи документів ніхто не наводить. Отже на конкурси з розподілення маршрутів між перевізниками й досі виставляються маршрутки, що охоче відбиратимуть кошти у великого транспорту і створюватимуть бардак на дорогах, зокрема й маршрутки самого КП «Київпастранс».

Пропозиції усунення дублювання

Ініціативна група, що займається питаннями громадського транспорту в Києві, провела аналіз проблеми, і з’ясувала, на яких маршрутах існує невиправдане, шкідливе дублювання громадського транспорту. В наступній таблиці перераховані маршрути, на яких випадки дублювання є просто кричущими. В більшості випадків маршрути великого муніципального транспорту і маршрутних таксі збігаються майже повністю. На подібних ділянках маршруткам не місце.

Вид великогабаритного транспорту

Маршрут великогабаритного транспорту

Дублююча маршрутка

Відсоток покриття маршруту

Перевізник дублюючого маршруту

Автобус

1

212

90%
(закрили на користь МТ)

КПТ

Автобус

20

557

100%

ФОП Гусак. ІМ

Автобус

21

157

100%

КПТ

Автобус

31

179

100%

КПТ

Автобус

32

537

100%

КПТ

Автобус

49

249

100%

КПТ

Автобус

56

208

105%
(неофіційно їздить далі)

КПТ

Автобус

81

240

100%

ТОВ Авен-Єзер

Автобус

87

425

100%

КПТ

Автобус

91

220

(автобус потрібен по всій трасі)

КПТ

Автобус

101

151

100%

ФОП Овчиннікова АМ

Автобус

97-к

497к

100%

ТОВ Транс-Груп

Трамвай

18

564

100%

ТОВ АТП 1302

Тролейбус

1

557

100%
(також дублює А20 повністю)

ФОП Гусак ІМ

Тролейбус

3

171

100%

ТОВ АТП 1302

Тролейбус

8

570

100%

ТОВ АТП 1302

Тролейбус

23

166

100%

КПТ

Тролейбус

24

530

100%

КПТ

Тролейбус

25

183

100%

КПТ

Тролейбус

26

182

100%

КПТ

Тролейбус

28

217

100%

КПТ

Тролейбус

42

239

100%

КПТ

Тролейбус

50

509

100%

ФОП Овчиннікова АМ

Звісно, недостатньо просто скасувати вихід маршрутних таксі на зазначених ділянках. Проблему потрібно вирішувати в комплексі. Щоб громадський транспорт був зручним і привабливим для пасажирів, необхідно збільшити кількість великого транспорту, прискорити швидкість руху та продовжити рух автобусів, тролейбусів і трамваїв ввечері.

Наразі департамент транспортної інфраструктури Києва на відправлені пропозиції ніяк не відреагував, і продовжує далі виставляти на конкурс маршрути-дублери. Причину ігнорування — недбалість чи зацікавленість у тому, щоб ситуація тільки погіршувалася - поки назвати важко.

Однак громадський транспорт Києва живе по принципу: хто прудкіший, той і виграє. На дорогах безлад, великий транспорт на багатьох маршрутах поступово вимирає. Поки окремі персоналії заробляють, страждає вся транспортна екосистема і, в першу чергу, пасажири.

Час відходити від законів джунглів. Усунення дублювання і корупційних схем, які воно спричинює, є необхідною умовою цивілізованої, безпечної та комфортної транспортної системи столиці.

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.