Между Саакашвили, Яценюком и Порошенко

18 декабря 2015, 19:18
11767
Какие последствия для украинской политики повлечет за собой скандал во время заседания Национальной рады реформ 

Пристрасті навколо скандального засідання Національної ради реформ трохи вщухли. Немає особливого сенсу переказувати слова основних дійових осіб, давати їм моральну оцінку чи визначати переможця – тут кожен має визначитись сам. Цікавіше проаналізувати як глибинну причину конфлікту, так і його наслідки для української політики.

1. Про боротьбу з корупцією

Стало остаточно зрозуміло, що з корупцією в Україні будуть боротися шляхом спільних заяв і меморандумів про відсутність корупції. Дуже часто про корупцію говорять як про ракову пухлину на тілі держави. Що ж, тоді влада обрала антикорупційну гомеопатію та самонавіювання як основний метод лікування. При цьому, президент, прем’єр та спікер, взявшись за руки, стверджують що слова Міхеїла Саакашвілі про корупцію на найвищому державному рівні є безпідставною провокацією, “організованою корумпованими олігархами”.

Але ж якби це були необґрунтовані заяви одного лише Саакашвілі. Про те, що корупція є головною проблемою України говорять усі наші західні партнери (востаннє про це зовсім нещодавно красномовно говорив Джо Байден з трибуни парламенту). Про корупцію у найвищих владних колах регулярно пишуть журналісти-розслідувачі, підтверджуючи свої розслідування фактами і документами. Нарешті, згідно з соціологічними дослідженнями, найбільшою внутрішньою проблемою держави українці вважають саме корупцію. Таким чином, президент, спікер та прем’єр заперечують не слова Саакашвілі, вони заперечують консолідовану позицію наших західних партнерів, громадянського суспільства і українського народу.

Дехто висловлює думку, що, мовляв, такі сварки викликають сором за українську владу. Я категорично з цим не погоджуюсь. Сором за українську владу має викликати безліч інших речей: від імітації реформ до відсутності результатів розслідування розстрілу Небесної Сотні. На жаль, так сталося, що в українській політиці відсутність публічних скандалів означає, що всі домовились, поділили потоки і тихенько крадуть. Будь-який скандал на ґрунті звинувачень у корупції завжди у інтересах суспільства, адже він привертає суспільну увагу, завдяки чому збільшується тиск на владу. А, як показує практика, без тиску суспільства марно чекати позитивних зрушень у державі.

2. Про президента і його позицію

В умовах, що склалися, президент більше не може грати ту роль, яку він для себе обрав, - неупередженого арбітра, розсудливого батька нації. Саме президент ніяк не прореагував на попередні звинувачення одеського губернатора на адресу прем’єра і його оточення, чим зумовив підвищення градусу протистояння. Тепер же президент фактично зайняв сторону Арсенія Петровича у цьому конфлікті. При цьому, незважаючи на показову єдність, ні для кого не є секретом особисте ставлення Петра Порошенка до Арсенія Яценюка.

Ми прекрасно пам’ятаємо, яким шоком для БПП став результат останніх парламентських виборів, коли Народний Фронт несподівано посів перше місце за списками, що не дало можливості для президентської фракції вимагати власного прем’єра. Ми також прекрасно розуміємо, що президент безпосередньо зацікавлений у відставці прем’єра, яка могла б відтягнути на себе значну частину негативу через провал реформ і дати певне перезавантаження довіри до президента. Зараз же, підтримавши Яценюка і відкинувши звинувачення у корупції на адресу найближчого оточення прем’єра, президент муситиме розділити з прем’єр-міністром відповідальність за фактичний провал реформ. Таким чином антирейтинг Яценюка поховає не тільки Народний Фронт, але і потягне вниз президента.

3. Про Саакашвілі.

Коли Яценюк називає М.Саакашвілі “гастрольором”, якого запрошували “рєформи дєлать” то він має на увазі, що його запрошували як управлінця у проблемний регіон, а не як політика. І це, безумовно, правда. Як і те, що йому весь цей час ставили палки в колеса. Так, у нещодавньому інтерв’ю колишній посол США в Україні Джон Гербст сказав таке: «Саакашвілі намагається робити хорошу роботу, проте йому перешкоджають високопоставлені особи в Києві.» Так, зусиллям Саакашвілі в сфері реформи митниці завадив прем’єр-міністр Яценюк. «І це великий провал Яценюка», - відзначив екс-посол. А пан Аваков забрав у начальника поліції в Одесі інструменти боротьби з корупцією, продовжив дипломат, що позбавило пана Саакашвілі можливості боротись із корупцією в його області. «Тобто два високопосадовці у Києві уможливили корупцію в Одесі. Це ганьба», - резюмував Гербст. І це лише вершина айсбергу. Спроби реформувати окремо узятий регіон вперлися в саботаж реформ на найвищому рівні.

Насправді, Саакашвілі не залишили іншого виходу, окрім як перейти до публічної політики - створювати партію, та йти на позачергові вибори, де у нього, як у найрейтинговішого українського політика, надзвичайно високі шанси на перемогу. І питання тут не тільки в Саакашвілі. Це симптом, і він проявляється, наприклад, у звільненні міністра інфраструктури А.Пивоварського чи у формуванні молодими політиками антикорупційної платформи всередині БПП. Симптом того, що люди, які хочуть насправді змінити країну на краще далі не можуть стояти пліч о пліч з тими, чия ціль - сидіти на потоках. Симптом того, що неможливо продовжувати далі імітувати реформи.

Корупція і реформи несумісні. Реформи - це модернізація і підвищення ефективності. Корупція - це паразитування на неефективності, можливість ловити рибу у каламутній воді. Тому, як би прикро це не звучало, від нинішньої влади ми не дочекаємось не тільки боротьби з корупцією, але і реальних реформ.

Українській владі потрібне перезавантаження, і в цьому немає нічого страшного. Єдність не може бути самоціллю. Потрібен результат, а його, на жаль, немає. Тому не треба лякати суспільство війною на Сході і поверненням до влади колишніх регіоналів: парламентські вибори уже проводились під час війни, а без голосів Криму і окупованих територій, у Опозиційного блоку нема ніяких шансів на серйозний результат. Від нинішньої української влади втомилися. Втомилися від балачок і обіцянок.

Подкасты Радио НВ

Пропустили любимую передачу? Не дослушали интервью? Хотите переслушать запомнившееся радиошоу?

Подпишитесь на подкасты Радио НВ на Soundcloud. Слушайте, переслушивайте, делитесь!

Слушать подкасты

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Экономика

Сегодня, 16:10

thumb img
Амбромавичус и Данилюк - что они делают рядом с Зеленским?
Политика

Сегодня, 03:54

thumb img
"Каши не сваришь". Путин и Порошенко обменялись колкостями
Политика

Сегодня, 15:28

thumb img
Свежая социология. Шансы Порошенко на второй срок тают – эксперты