Каким мы хотим видеть Киев

2 комментировать
Украинской столице нужны новые способы экономии энергии, экологичная инфраструктура и повышение комфортности проживания

Яким ми хочемо бачити місто Київ в майбутньому, а, головне, як ми уявляємо себе в місті майбутнього? Вид з вікна квартири на архітектурні дива з бетону замість дерев та скверів, сімейне дозвілля в торгівельних центрах на вихідних замість парків? Подорож з дому на роботу в забитих стоячими пасажирами маршрутках в компанії нахабних водіїв під звуки шансону? Напевно, ми прагнемо іншого майбутнього в історичному європейському місті.

Останнім часом активно використовується термін Smart City, який практично ототожнюють з e-government, але розумне місто – це не лише ІТ-технології. Навіщо вам вільні wi-fi мережі в парках, коли самі парки схожі  не на зони для відпочинку, а на локації з комп’ютерної гри «Сталкер»?

Що таке “розумне місто”? Це, в першу чергу, місто, яке вміє правильно використовувати інформаційно-комунікаційні технології та енергетичні ресурси, що призводить до економії витрат, підвищує якість обслуговування та якість життя, зменшує вплив міста на навколишнє середовище, підтримує інновації та екологічно чисту економіку.

Концепція розумного міста має на увазі управління міським життям. Це, в основному, стосується таких сфер, як управління, транспорт, бізнес, навколишнє середовище, організація життя людей, енергоефективність, освіта, ІТ.

Перлина Києва – це зелені зони, парки та ліси. Зараз майже всі вони занедбані

Одні з перших міст в світі, які почали використовувати таку концепцію - Відень, Копенгаген, Лондон, Сингапур, Берлін і Барселона.

У Відні, наприклад, з метою розвантажити густонаселені квартали були створені квартали з нульовим паркуванням. Жителі цих кварталів зобов'язуються не володіти власним автомобілем. Також у Відні до 2020 року має бути встановлено 300 000 квадратних метрів сонячних колекторів. Усі новобудови повинні виробляти більше енергії, ніж споживають, тобто бути так званими активними будинками. З цією метою у Відні будується показовий район Асперн.

Копенгаген - найтихіша та найспокійніша столиця в Європі та вже же другий рік поспіль стає найзеленішим містом у світі.

В Сингапурі діє проект «розумні перехрестя», в справжньому місті майбутнього Масдар (ОАЕ) запроваджена технологія Smart Grid - розумні мережі електропостачання.

Київ має багато спільних проблем з іншими містами Європи, але й має свій унікальний набір потреб, які потребують ефективного вирішення. Щоб наше місто справді можна було назвати розумним, потрібно зайнятись вирішенням десяти ключових напрямів:

1. Розробити та затвердити з громадськістю візію міста Києва, справжню стратегію розвитку міста на 10, 20 та 50 років. Залучити найкращі українські та світові маркетингові аґенції, архітекторів, економістів, психологів, екологів, мотивованих громадян-волонтерів. Це має бути щирий поштовх знизу від громад.

2. Зонування міста. В розумному сучасному місті не має бути важкої промисловості, заводів і фабрик, логістично-експедиційної діяльності, хотілося б уникнути великого вантажного руху, який забруднює повітря. Замість цього місту потрібно розвивати підприємства у сфері інформаційних технологій. Для цього буде потрібно багато офісних площ з відповідними робочими місцями.

3. Необхідно зосередитись саме на тих проблемах, які реально потребують вирішення, тому що дуже багато міст (найбільше саме в країнах так званого СНД) концентруються на ІТ-технологіях, Big Data та інших новаціях, забуваючи про найбільш фундаментальні речі, на кшталт проблем з громадським транспортом, утеплення будинків, демонополізації ринку комунальних послуг. Щодо інновацій, то тут потрібно запускати невеликі проекти, тестувати ідеї в окремих районах, вулицях. Рухатись поступово, від успішно відпрацьованного кейсу проекту в будинку до вулиці, району і загалом міста.

4. Основний акцент у транспортній інфраструктурі потрібно зробити на громадському та екологічному транспорті. Європейці мають велику прихильність до велосипедного транспорта, приділяють велику увагу питанням екології. Ми мешкаємо у європейському місті, тому потрібно переймати європейські традиції, розвивати інфраструктуру. Автомобілісти залюбки змінять метод пересування на громадський, якщо транспорт буде комфортним і регулярним. Громадський транспорт має розвиватись не за рахунок маршруток, а за рахунок комфортабельних тролейбусів, автобусів, трамваїв. Графік руху транспорту має бути похвилинним з електронним табло.

5. Парки, вулиці і площі повинні бути оформлені привабливо. Перлина Києва – це зелені зони, парки та ліси. Наприклад, Національний природний парк “Голосіївський” – єдиний в Україні, що створений на території мегаполісу та найбільший в Європі. На сьогоднішній день зелені зони не розвиваються та не мають стратегії розвитку, деякі знаходяться в занедбаному стані.

6. Максимально раціональне використання енергії. Сучасні новобудови повинні забезпечувати себе енергією автономно, зменшуючи витрати на транспортування енергії з віддалених станцій. Але більшість споживачів отримують гарячу воду та тепло централізованою системою трубопроводів. Взимку, коли випадає сніг, можна спостерігати жахливу картину як під час транспортування енергії з ТЕЦ виділення тепла підігріває газони районів міста, що відображається у втратах до 40%. У розумному місті громадяни мають бути відповідальними перед собою та країною. Якщо в будинку автономне опалення, необхідно встановлювати персональні лічильники з термоголовками на радіаторах,  якщо будинки старі, то потрібно встановлювати лічильники на під’їзди або загалом на будинки.

7. Розумна освіта передбачає перехід від пасивного контенту до активного в онлайн режимі. Необхідно формувати систему безперервної освіти, постійного кар'єрного росту через самовдосконалення, результатом якого стане інтелектуальний, креативний індивід.

8. Розвиток будь-якого міста відбувається завдяки сприятливій підприємницькій інфраструктурі, креативному класу, малому та середньому бізнесу. В кожному районі міста повинні працювати прозорі консультаційні центри для громадян, які бажають започаткувати власну справу, де допоможуть ознайомити з нормами чинного законодавства та оподаткування, написанні бізнес-плану, тощо. В розумних містах влада не заважає розвитку малого та середнього бізнесу, який сумлінно працює в рамках закону.

9. Важливий етап на шляху реалізації концепції розумного міста - розкриття баз даних, реєстрів. Має бути абсолютно відкритий доступ до даних державних структур, а також відкриті дані для e-government.

10. Повна автоматизація процесів і максимальне скорочення бюрократів, повна автоматизація процесів на базі сучасних інформаційних технологій.

Міста майбутнього обов’язково використовують інформаційні технології, але це не лише про ІТ. Міські інновації – це також новітні способи економії енергії, створення екологічно чистих інфраструктур та комфортність проживання для містян.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.