Какая система выборов нужна Украине

0 комментировать
Электронное голосование вернет доверие общества к результатам голосования и перекроет лазейки для фальсификаций

Занадто довго ми відставали від цивілізованих країн, щоб дозволяти собі це робити і далі. Але в цьому є і своя перевага, тому що нам не потрібно буде витрачати час на метод проб та помилок, а одразу потрібно робити правильно.

Минуло більше чотирьох діб зі дня виборів, а результатів голосування і досі не видно. Але безглузде знущання над головами дільничних комісій та спостерігачами у розпалі. В територіальних виборчих комісіях люди сидять прямо на підлозі, мішки з бюлетенями хаотично розкидані по коридорах, члени комісій продають місця в живій черзі, в когось здають нерви і люди зникають на години, залишаючи бюлетені напризволяще. Більш ідеального середовища для фальсифікацій просто не вигадати. Прості виборці вже давно забули про вибори, вчасно лягли спати та не помічають виснажених та голодних працівників виборчих комісій, які ледь виживають щоб здати проголосовані бюлетені.

Я не можу пригадати, які вибори в Україні - від місцевих до виборів парламенту і президента - викликали довіру суспільства. Вибори перетворилися на загальнодержавну маніпуляцію, на виборах працюють досвідчені команди спеціалістів з фальшу та підкупу, тому що вибори можна сфальшувати на будь-якому з етапів: до голосування, під час голосування, після голосування, після підрахунку та мокрих печаток. Абсолютно за кожною виборчою кампанією тягнеться довга історія фальсифікацій, скандалів, судових процесів.

Щоб подолати фальсифікації виборчого процесу, потрібно запровадження електронного голосування. Електронне голосування - це один з видів голосування в сучасних демократичних країнах. Електронне голосування може бути віддаленим голосуванням за допомогою інтернету, голосуванням із застосуванням спеціальних пристроїв для голосування на виборчій дільниці, системою обробки голосів за допомогою спеціального сканера бюлетенів та автоматичного підрахунку.

Зараз вибори можна сфальшувати на будь-якому з етапів

Переваги електронного голосування:

- дозволить зекономити мільярди гривень (система окупиться за одні парламентські/президентські вибори);

- система унеможливить фальсифікації під час виборів;

- електронне голосування дозволить залучити до участі у виборах  молодий електорат та забезпечить більшу участь українського суспільства в політичному житті країни;

- електронне голосування зручніше та простіше для людей з обмеженими можливостями;

-  швидкий та точний підрахунок голосів, за яким можна спостерігати в режимі онлайн;

-  збільшує довіру до влади.

Звичайно, з впровадженням електронної системи голосування в Україні має зберегтись і традиційне голосування, для тих, хто бажає бути фізично присутнім на дільниці.

В Естонії у 2002 році законодавчо врегулювали електронний підпис та запровадили цифрові посвідчення особи ID-карти. В Україні Passport ID почнуть видавати вже в 2016 році.

Існує декілька варіантів електронного голосування (віддалене через інтернет або з присутністю на дільницях), але їх можна поєднувати, щоб в перспективі взагалі відмовитись саме від ручного підрахунку.

Віддалене голосування за допомогою Passport ID та інтернету.

Процес голосування передбачає наступне: виборець під'єднує свою ID картку в кардрідер, переходить на сайт ЦВК, залогінюється за допомогою піну та потрапляє до електронного бюлетеня, голосує та підтверджує піном свій вибір, все! Голос виборця вже опрацьовано, зараховано та оприлюднено онлайн.

Фізичне голосування на дільницях з підрахунком за допомогою електронних урн.

Цей процес голосування схожий на традиційний, але кожен бюлетень вкидається не в прості пластикові урни, а в цифрову урну, яка під'єднана до інтернету та після зчитування бюлетеня система автоматично розпізнає голос та підраховує результати. Такі розумні урни спрощують процес встановлення результатів голосування та полегшують життя членам дільничих комісій та спостерігачам.

Голосування за допомогою спеціальних цифрових терміналів.

Спеціальні цифрові термінали - це комп'ютери з сенсорними екранами на зразок тих, де поповнюють мобільний рахунок. Такі термінали можуть бути багатофункціональні з можливістю авторизації через Passport ID картку або за допомогою звичайного паспорту через надання спеціального номеру для голосування від членів комісії.

Що заважає нам впровадити систему електронного голосування на наступні вибори?

Я писав в попередніх колонках, що Україна - одна з тих країн, де розпочався розвиток комп'ютерних технологій, а зараз ми є однією з провідних ІТ-країн світу. Для впровадження системи електронних виборів потрібна лише політична воля з боку відповідальних осіб держави. Немає жодних аргументів проти, на кшталт "не на часі", тим паче, коли заступник голови Адміністрації президента (екс-генеральний директор Microsoft Україна) є топ-менеджером у сфері інформаційних технологій і має дуже добре усвідомлювати ситуацію.

Почати впроваджувати автоматизацію процесів підрахунку можна вже сьогодні, наприклад, замінити паперові протоколи з мокрими печатками на електронні протоколи, які можна буде передати відразу через захищену мережу на ТВК. Це дасть можливість ліквідувати архаїчну систему, яка навмисно не змінювалася роками, оскільки створювала необмежені можливості для фальсифікацій.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.