Что Порошенко предложит украинцам в обновленной Конституции

1 комментировать
Помимо войны на Востоке Украину ждет битва за Конституцию
На наступному тижні має відбутися перше голосування за проект змін до Конституції України. На жаль, рішення про прийняття нової Конституції та її імплементації залежить не від суспільства, а від політиків.

Під благозвучним поняттям «децентралізація» влада організувала закриту від суспільства і експертів процедуру напрацювання змін до Конституції. Замість загального обговорення проекту, влада в тиху хоче протягнути свої положення, намагаючись знайти нові й нові обґрунтування таким діям. Проте українське суспільство протягом останніх років незалежності вже отримало «щеплення» від узурпації влади, і через це критика конституційних новел стає все гучнішою.

Поряд з війною на сході в Україні очікується бій за Конституцію.

Нещодавно спікер парламенту проголосив, що змінами до української Конституції незадоволена Москва. Але такі заяви тільки підтверджують занепокоєння влади конституційним процесом. Такими заявами можновладці перестраховуються на випадок Конституційного провалу. Водночас, у такий спосіб вони намагаються позбавитися критики, навішуючи на небайдужих громадян тавро путіністів. Подібний сценарій був реалізований рік тому, коли влада, щоб позбутися фахових зауважень і критики, відвертала увагу громадян військовими діями на Сході, а тих, хто намагався вказати на помилки урядовців, тут же охрестили зрадниками. Як наслідок, дії уряду призвели до економічного провалу усієї країни, а усі обіцяні реформи, крім підвищення тарифів на ЖКГ послуги, або зупинилися, або навіть не починалися.

Треба, щоб чиновники відповідали перед громадами, державою і суспільством, а не служили новому узурпатору

Щоразу влада придумує нові причини пришвидшення конституційного процесу: децентралізація і боротьба з сепаратизмом, вимоги кредиторів, місцеві вибори тощо. Насправді ж усі нововведення, які напрацювала Конституційна комісія, не дадуть швидких результатів, бо передусім потребують масштабних змін в діючому законодавстві. Для прикладу, у діючій Конституції є норма про імпічмент президента, але ця норма жодного разу не спрацювала, бо в Україні немає спеціальних законів.

У кожного своя правда. Але владі доречно було б дати час громадянам України для обговорення запропонованих змін і, тільки після аналізу заперечень і пропозицій громадян, розглядати ці зміни у законодавчому органі у відкритому процесі, а не вночі за скороченою процедурою. Ми ж це заслужили кров’ю, пролитою на двох Майданах і східному фронті.

В кращому випадку варто було б винести конституційні новели на референдум, як це роблять демократичні країни. Адже, за даними Центра Разумкова, понад 60% українців хочуть приймати Конституцію на референдумі. І нічого страшного не станеться, коли ініціативи Порошенка - Гройсмана будуть відкориговані носієм влади - українським народом, що значно б підвищило їх легітимність, а обговорена суспільством конституційна реформа почне діяти трішки пізніше. Все одно уже рік часу проґавили. А за цей час краще б закінчили розпочате: люстрацію, боротьбу з корупцією, зменшення податкового тиску на бізнес, врешті-решт, адміністративно-територіальну реформу.

У 1804 році для посилення свого політичного впливу у післяреволюційній Франції , Наполеон вдався до адміністративної реформи, яка мала б закріпити здобутки революції. Серед іншого тоді було змінено територіальний устрій Франції і введено посади префекта округу, які стали інструментом впливу Наполеона на французькі землі. Сьогодні префектів пропонують Україні. Проте байдуже, як називатиметься той чи інший посадовець. Важливо інше: щоб ці посадовці були відповідальними перед громадами, державою і суспільством, а не служили новому узурпатору, незалежно від прізвища. І можливо краще було б посилити відповідальність глав адміністрацій і змусити їх розвивати регіони децентралізувавши владу через закони, як того вимагає діюча Конституція, а не гратися у чергові політичні ігри, які можуть так і не закінчитися.
До слова, хочу процитувати Наполеона Бонапарта, який казав, що можна виграти бій, але програти кампанію; можна виграти кампанію, але програти війну.
То чого хоче українська влада?


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.