Крымский шантаж. Почему полуостров пугают отстутствием воды

4 мартa 2016, 14:42
1264
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Реальной угрозы дефицита пресной воды в Крыму нет. Но его так называемая «власть» пытается шантажировать федеральный центр сообщениями о вероятной засухе

Нещодавно в Криму оголошено так званий «режим підвищеної готовності» - «через дефіцит прісної води». Ця шокуюча новина з'явилася на урядовому сайті республіки і відразу була розтиражована провідними медіа Росії та України.

Усіх примусили хвилюватися, та тільки мешканці самого Криму не можуть зрозуміти, що відбувається.

Водосховища по всьому півострову залиті доверху. Як свідчать кримські інтернет-форумчани і – опосередковано - окремі місцеві видання, води так багато, що дамби можуть не витримати. Ще в кінці січня спеціальні комісії перевіряли готовність шлюзів для аварійного скидання води в разі паводку. Тоді ж Держкомводгосп Криму офіційно повідомив: всі водосховища республіки наповнені на 100%, запасів вистачить на опалювальний і курортний сезони. За даними відомства, обсяг закачаної води в наливні водосховища значно перевищує показники минулого року.

Головне джерело вологи для кримської столиці - п'ятикілометрове в діаметрі Сімферопольське водосховище. Минулої осені від нього залишалася жалюгідна калюжа. По дну найбільшого штучного водоймища гуляли корови. Сьогодні гігантська водяна лінза розтягнулася до горизонту.

Звідки ж узявся недорікуватий за стилем документ за підписом так званого «глави регіону» Сергія Аксьонова, якщо цитувати його дослівно: «Ввести в Республіці Крим режим підвищеної готовності органів управління та сил територіальної підсистеми попередження і ліквідації надзвичайного стану в зв'язку з загрозою надзвичайної ситуації природного характеру регіонального рівня реагування»?

Але ж тут вже і так діють два режими надзвичайної ситуації – у зв’язку з українським енергетичним блекаутом і африканською чумою свиней.

Чиновникам сподобалося працювати в режимі надзвичайного стану

Схоже, чиновникам так сподобалося працювати в режимі надзвичайного стану, що вони готові оголошувати його з будь-якого приводу. Для координації дій щодо третього створено черговий міжвідомчий штаб. Вже й оголошено головне його завдання - вирішити проблему «забезпечення питних і господарсько-побутових потреб населення міст Керч, Феодосія та Ленінського району».

Однак досить приїхати в східно-кримський райцентр Леніно, щоб переконатися: русло каналу на Керч переповнене. Води більш ніж достатньо, перебоїв немає.

То чому «влада» б’є на сполох?

Відповіддю можуть бути цифри з Програми водозабезпечення РК. Цей документ було прийнято два місяці тому на засіданні так званої ради міністрів республіки. Згідно з ним до 2017 року передбачено реалізацію комплексу заходів з берегоукріплення, реконструкції 14 кримських водосховищ та будівництва 23 нових. На все це члени кримського уряду хочуть отримати 5.5 мільярда рублів. Причому 5,2 млрд. рублів з вказаної суми повинен виділити федеральний бюджет. У режимі загальноросійської бюджетної економії Москва навряд чи зможе викласти п'ять «ярдів» на зміцнення кримських берегів. Тому єдине, що може гарантувати отримання грошей, - це гучно проголошений дефіцит прісної води.

Як розповідає уродженка керченського району Аршинцево, історик і журналістка Оксана Шеремет, раніше тут воду відключили по днях, а то і по тижнях. Відключення були звичною справою, вода для Аршинцево вважалася вічною проблемою. «Сьогодні проблеми немає. Буває, рвуться старі труби, але ремонтники відновлюють подачу в лічені години. Інша річ - інерція місцевої влади. Кримські чиновники переконані: легше підняти панічний хай, щоб все за них вирішували федерали», - каже вона.

Неймовірно, але в нинішньому урядовому розпорядженні про режим надзвичайного стану особливо наголошується, що дефіцит «пов'язаний з припиненням подачі води Україною з річки Дніпро по Північно-Кримському каналу (СКК)». Ось ще одна, м'яко кажучи, дивна річ: канал перекрили навесні 2014-го, а дефіцит чомусь вималювався аж зараз.

За словами заступника голови Держкомводгоспу Криму Володимира Лисенка, «ніякої критичної ситуації щодо питної води насправді немає». Він же несподівано зізнається: «Східний Крим гарантовано забезпечений як мінімум на найближчі десять місяців. У тому ж Феодосійському водосховищі води на 1.800 тисяч кубів більше норми. Центральні райони, західне узбережжя і Південний берег півострова взагалі забезпечені на рік-два вперед. Оголошений урядом «режим підвищеної готовності» потрібен нам, перш за все, для вирішення фінансових та технічних питань».

З другого боку, заслуговує на увагу той факт, що АР Крим заборгувала Україні чималу суму за водопостачання впродовж попередніх років. Як бачимо, справа зовсім не в дефіциті прісної води на півострові, а в шахрайських потребах самозваної верхівки вирішити «фінансові проблеми».

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 22:00

img
Зеленский установил исторический рекорд - окончательные данные Национального экзитпола
Политика

Сегодня, 12:04

img
Первый демократичный президент. Соцсети благодарят Петра Порошенко за работу
Политика

Вчера, 21:07

img
"Мы сделали это - Я не ухожу из политики": О чем Зеленский и Порошенко сказали после выборов - максимально кратко