Решение газовой проблемы

0 комментировать
Якщо іще рік тому українці могли жалітися на політичні утиски з боку влади, то нині час говорити про безпідставні енергетичні та економічні утиски

Вихід із ситуації знаходиться у нас під ногами і навколо нас у буквальному розумінні. Якби влада менше займалася популізмом, то варто було би зробити акцент лише на трьох факторах. По-перше, поглянути на існуючу програму модернізації системи теплопостачання на 2014-1015 рр. Лише за рахунок заміни 8 тис. км. теплотрас і оновлення частини існуючих теплокомуненерго можна скоротити споживання газу на 4 млрд. куб. м. Але ціна цього питання – майже 30 млрд. грн.

По-друге, забезпечити встановлення лічильників на тепло у кожному помешканні. Ціна цього питання становить також 30 млрд. грн. за визнанням директора Департаменту систем життєзабезпечення і житлової політики Мінрегіонбуду Сергія Кушніра. Ефект від такого кроку буде вимірюватися економією до 1 млрд. куб. м газу.

Нарешті, по-третє, потрібна державна програма утеплення стін будинків, через які втрачається близько 20% тепла. Вартість таких робіт становить більше 50 млрд. грн. по всій Україні. Лише у Києві утеплення стін буде коштувати 9 млрд. грн. Таким чином можна буде зекономити також до 1 млрд. куб. м газу.

Для реальної економії газу потрібні десятки мільярдів гривень інвестицій, які неможливо організувати за нинішньої політичної та економічної ситуації

Як результат - із 10 млрд. кубометрів для ТКЕ можна буде відмовитися від 6 млрд. імпортного російського газу. Щоправда, виникає два логічних питання. Перше – де взяти більше 110 млрд. грн? Друге – де взяти як мінімум 5-7 років для проведення таких робіт?

Якщо до цього іще додати збільшення власного видобутку газу хоча на 3 млрд. куб. м, то система ЖКГ і населення повністю була би забезпечена за рахунок власного газу. Але збільшення видобутку газу на 3 млрд. куб. м потребує інвестицій на рівні 50 млрд. грн. протягом 4-5 років.

Отож, для реальної економії газу потрібні десятки мільярдів гривень інвестицій, які неможливо організувати за нинішньої складної політичної та економічної ситуації. Тим паче, що газова частина енергосистеми не передбачає швидкого і безболісного переходу на інші види палива. І для цього, до речі, також потрібні кошти – перехід на біогаз, біомасу, сонячну і вітрову енергію. Бажає кращого електрична частина енергосистеми, а тому не вийде замінити газ електроенергію.

Значною мірою винні, як завжди, «олігархи». І це не популярний «штамп». Усі розподільні мережі (облгази, обленерго) та виробники енергії (теплові електростанції, теплоелектроцентралі) належать Ринату Ахметову, Дмитру Фірташу, Ігорю Коломойському, Костянтину Григоришину та іншим менш знаним особам. І вони протягом останніх 10 років старанно уникали відповідальності: інвестицій та модернізації ліній електропередач, газопроводів, ТЕС і ТЕЦ.

Як результат, нині влада не здатна запропонувати адекватні і раціональні шляхи зменшення залежності і підмінює їх популізмом та закликами потерпіти у протистоянні із Росією. Водночас, іншого виходу, як домовлятися із Росією про відновлення поставок газу немає.

І якщо іще рік тому українці могли жалітися на політичні утиски з боку влади, то нині час говорити про безпідставні енергетичні та економічні утиски. Адже коли обмеження газу, тепла, електроенергії є вашою власною ініціативою, то ви це робите насамперед заради економії коштів. І така поведінка породжена високою ціною енергоносія. Виключно ви самі можете себе прирікати на зимування при температурі +15+16, ходіння у квартирі у теплих светрах і т.д.

Інша справа, коли обмеження газу, тепла, електроенергії не є вашою ініціативою. І влада вас прирікає на холодне цокотіння зубам, хвороби і відсутність належного сервісу при високих тарифах та низькій температурі у помешканні.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.