Как помешать коррупционерам наживаться на украинском госсекторе

14 января 2016, 18:10
731
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Останні два роки воюю на фронті протидії корупції та неефективного державного управління в лісовому господарстві. І розумію, що поки що ходжу по колу. Причина банальна: від верхівки до низу вся галузь просякнута корупцією, вона лізе звідусіль, попри будь-які спроби полатати шпарини. Система прогнила з голови та пішла метастазами по всіх управлінських ланках.

З нетерпінням очікую перезавантаження уряду, щоб нарешті «гнила голова» була прибрана, а на її місце прийшов хороший виконавець, що зачистить «тельбухи».

Нижче опишу свої пропозиції реформування системи управління лісовою галуззю.

Суб’єкти до заміни – це ті кадрові призначення у держсекторі, що пов’язані із неефективним впровадженням реформ та є джерелом корупційних оборудок.

На рівні Держлісагентства - це голова та заступники, керівники управлінь та департаментів, що причетні до видачі дозволів та погоджень та мають контролюючі функції.

На рівні обласних управлінь лісового господарства - начальники, заступники, начальники відділів.

На рівні Держлісгоспів - директори, заступники директорів, головні інженери, головні лісничі, керівники лісництв (лісничі).

Наведена ієрархія керівників практично повністю причетна до зловживань, адже саме вони формують кістяк системи. Цікаво, що система виживає шляхом постійної ротації таких «кадрів» між вищезгаданими відомствами. Ці достойники майже всі мають дипломи кандидатів наук, купу грамот, є депутатами міських, районних, обласних рад. Практично всі вони успішні люди: заможні, їхні родичі мають бізнеси, так чи інакше пов’язані з лісом. Є, звісно, невелика кількість порядних і патріотично налаштованих людей, за моїми підрахунками – не більше 5%. Які, впевнений, в майбутньому знайдуть собі достойне місце в житті.

Як і до Революції гідності, держсектор - це поле для корупційних можливостей

За пріоритетністю, за перші півроку можна змінити близько половини облуправлінь та половини лісгоспів (першочергово з так званих «ресурсних» областей).

Отже, постає питання: де знайти близько 2500 якісних управлінців? Чи можливо швидко навчити та призначити до виконання своїх обов’язків таку кількість людей?

Відповідь є. В галузі насправді є фантастичний кадровий резерв. Профільні виші готують сотні спеціалістів, які працюють в лісі та «конторах» на посадах старших/провідних/головних та просто спеціалістів, інженерів. Які не мали та не мають доступу до «кормушки». Вони фахові, патріотичні. Вони молоді та амбітні (середній від від 25 до 35 років).

Таких за приблизними оцінками повинно бути в галузі близько 7-10 тис. Саме з них можна і потрібно формувати кадровий резерв, з якого «відсіювати» та набирати керівний склад. Звісно, не кожен з них має управлінські здібності, не всі готові до нового навчання та відповідальної посади.

Практику формування такого «оперативного» резерву можна запозичити з патрульної поліції. Потрібно обмежити доступ до резерву працівникам з «хлібних» посад. Тестування фаховості, мотивованості та обізнаності можна доручити рекрутерам з хорошою репутацією. Визначати на яку посаду та в який саме лісгосп – лише методом жеребкування.

Таким чином можна відібрати близько 3 тисяч працівників, які в залежності від результатів тестування будуть придатні до вищої, середньої та нижчої управлінської ланки. Далі потрібно їх навчати. Для вищої та середньої ланки потрібно провести курси управління підприємствами (на кшталт mini-MBA) із специфікою галузі та специфікою управління державним підприємством. Такі курси можливо реалізувати впродовж 3-х місяців. Результатом може стати своєрідна «дипломна» робота, яку резервіст згодом зможе спробувати успішно реалізувати на своєму майбутньому місці роботи – одному з лісових господарств.

Така селекція коштуватиме грошей. Втім, вже відома істина, сказана першим президентом Чехії Вацлавом Гавелом - «краще 5 років помилок, аніж 50 років саботажу». Враховуючи сотні мільйонів гривень щорічних збитків від поганого управління та корупції - це абсолютно необхідний крок. На крайній випадок можна сподіватись на фінансову підтримку урядів інших держав - вони готові і радо підтримають такі ініціативи, якщо побачать справжню політичну волю до таких радикальних змін.

Реформа повинна йти в ногу з комунікацією. Ті працівники, які сприйматимуть дух реформ, повинні бути поінформовані про зміни, що йдуть. Весь процес повинен викликати у суспільства та учасників процесу довіру. Заміну можна робити революційно, через реорганізацію підприємств (що може йти паралельно з реформуванням всієї галузі згідно Коаліційної угоди), або ж еволюційно, із закінченням строків дії контрактів поточних працівників. І лише через належну комунікацію та повну прозорість. Адже опір системи буде величезний.

Важливо розуміти, що запускаючи таку систему оновлення, ми створюємо потужний соціальний ліфт для молоді. Адже близько 2 тисяч молодих спеціалістів, отримавши «кар’єрний трамплін» вгору на керівні посади, звільнять дорогу випускникам вузів на майбутні їхні місця. Престиж професії значно зросте. Студенти почнуть цікавитись окрім науки ще й економічними та управлінськими дисциплінами розуміючи, що прийде час - і на їхні навики буде попит в державі. Галузь оживе, з’явиться певність, що не грошима, а й розумом та порядністю можна будувати кар’єру в цій сфері. І все це можна і потрібно робити протягом одного року.

А що ж відбувається зараз? Як і до Революції гідності, держсектор - це поле для корупційних можливостей. Поки що маємо імітацію конкурсів та торгівлю посадами.

Журнал НВ (№ 22)

Дело Порошенко

Экс-президенту Петру Порошенко светит сразу несколько уголовных дел. Каковы их перспективы?

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 14:31

img
Реванш агрессора. Как Украина реагирует на возвращение РФ в состав ПАСЕ
Геополитика

Вчера, 13:34

img
Что такое ПАСЕ и какие права она вернула России. Максимально кратко
Культура

Вчера, 09:50

img
300 музыкантов, кино и маркет Всі.Свої. Полная программа Leopolis Jazz Fest 2019