Как мы поверили, что в Донбассе - одни "орки". И захотели избавиться от него

11 мартa 2016, 20:37
4012
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Донбасса нет. Есть только война в Донбассе

Більше місяця як я повернувся в Київ з Донецької області. Поступово повертаюсь в загальнонаціональний дискурс. Щодня переглядаю новини, читаю статті, аналізую порядок денний. За цей час побачив одну дуже важливу річ: Донецької області, як в принципі й інших, в національному дискурсі не існує.

Ми щодня чуємо і читаємо новини з Донеччини, однак вони не мають жодного стосунку до області і тих, хто там живе. Це новини з фронту, побут і життя військових, зради і перемоги оборони, новини війни, і на тому все. Нічого про життя регіону, де йде ця війна, нічого про людей, по долях яких ця війна їде танками, нічого про боротьбу за душі населення звільнених районів, як, власне, і про те, що подібних дій дуже обмаль.

Водночас свідомість українців поступово наповнюється уявленням про орків, вату, совків і сєпарів. Ці уявлення остаточно отримують перемогу над національними інтересами повернення своїх територій – хочуть позбутися і забути. Ми починаємо перемагати самі себе в своїй уяві, обдурюючи себе, що там живуть якісь нелюди, а тут живуть справжні європейці, красиві, розумні і багаті.

Ніякої особливої різниці між Донбасом та рештою України немає

Так-от, ні. Не живуть. Минулого тижня я проїхав шість областей Західної України, і можу сказати, що тут живуть такі ж корупціонери і дикуни. Вони «пиляють» заводи, міську інфраструктуру і заробляють на всьому, від будівництва до харчування в дитячих садках. Тут такі ж розбиті дорогі, як і донецькі після великої кількості військової техніки, що проїхала по них. Тут так само люди не мають жодного уявлення про екологію, створюючи тисячі стихійних сміттєзвалищ, а пізніше дивуються, чому в екологічно чистих Карпатах багато хворих на рак.

Все це вказує на те, що ніякої особливої різниці між Донбасом та рештою України немає, окрім однієї – інформаційної сфери. Більша частина Донбасу продовжує жити в російській інформаційній сфері "дєдів, які воєвалі", "русского мира и духа", а більша частина Україна - в іншому інформаційному просторі, де Донбас - це "орки, вата і сєпари". Як в подібних умовах мешканець Тернополя може побачити українця з Донбасу? А між іншим, там тисячі таких, які ризикували заради України всім, що мали.

Відсутність Донбасу в інформаційній сфері робить всі його гуманітарні проблеми другорядними. Переселенці, культурна політика, робочі місця, замовлення для заводів, переорієнтація на український та європейські ринки - все це десь далеко і не потребує ніякої уваги. А мажор, вбитий копами, Євробачення - це події, це хвилює кожного.

Можу багато писати про Донбас, який знаю я. Можу без кінця пояснювати, що там мешкають гідні люди. Що, незважаючи на колосальну гуманітарну кризу (1,7 млн переселенців), ви не побачите на вулиці жебраків з Донецької області. Що більшість своїх проблем вони намагаються вирішувати самостійно, оскільки просити допомогу для них принизливо.

Але кому це зрештою цікаво? Адже Донбасу не існує. Існує тільки війна в Донбасі. Та й то все дедалі.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше поглядів тут

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 12:05

img
Буду объяснять, что НАТО – не зверюга. Главное из интервью Зеленского, которое он проиграл в настольный теннис
Люди

Вчера, 21:25

img
Бунтарь, давний антисоветчик, художник. Обед с Олегом Тистолом
События

Вчера, 20:11

img
Целое поколение уехало. Что происходит с украинцами, которые ищут лучшей жизни в Польше