Хватит волноваться из-за выборов

14 мартa, 13:27
604
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

На примере игры в шахматы можно убедиться, что именно это и является ставкой на поражение

Українці – дуже чутливий народ. Ми постійно рефлексуємо на кожен інфопривід: чи то скандал з Євробаченням, чи то Україна без Криму на мапі Суспільного, чергове клацання зубами агресора тощо. Згадайте 2014-2015 роки: черги зняти готівку з банкомату, штучний ажіотаж на продукти до бомбосховища та інші успішні маніпуляції. Одна з останніх бульбашок антиукраїнських ЗМІ –  колосальна паніка навколо воєнного стану на початку року. Це – один з найкращих уроків українцям, які тижнями горланили про скасування виборів, військову диктатуру Порошенка і в такому дусі.

Але то таке.

Найбільший резонанс у нас викликає тема №1 – президентські вибори. І, здавалося б, народний інтерес навколо цієї події абсолютно нормальний, адже це питання майбутнього України взагалі. З іншого боку, проблема полягає у тому, що ми цікавимось усім, що стосується виборів – соцопитування, політичні лозунги кандидатів, реакція російського телебачення, думка ютуб-блогерів і так далі. Ми цікавимось усім навколо виборів, окрім самих виборів. Нам подобається антураж «все пропало» і незліченна кількість прогнозів. Іншими словами, ми постійно говоримо про оболонку, абсолютно не зважаючи на те, що всередині. А це дуже ризиковано.

Серед шахістів існує такий поведінковий феномен, який називається синдромом Котова. Він описує ситуацію, коли перед гросмейстером стоїть важливий стратегічний вибір ходу, про який він дуже довго роздумує. Таймер ходу і брак часу тисне на нього і, зрештою, шахіст приймає поспішне та нелогічне рішення. У 99% випадків він програє саме через цей прорахунок.

Як би не змінювався хід гри, це ніколи не позбавить нас відповідальності за своє стратегічне рішення

Сьогодні кожен з нас є цим шахістом. Механізм роботи української держави набагато складніший за шахи, і не завжди працює за заздалегідь встановленими правилами. Крім того, частину клітинок можна анексувати, на іншій частині влаштувати військову агресію і зробити недоступною для ходу. Певні клітинки можна викупити і перефарбувати на свій колір, а ключові фігури – прибрати з гри. Але як би не змінювався хід гри, це ніколи не позбавить нас відповідальності за своє стратегічне рішення.

Роль більшості кандидатів симетрична з напрямком роботи російської пропаганди. Найбільше за все українців хочуть ввести у стан синдрому Котова – тримати їх у постійній напрузі, паніці та оточувати абсурдними кандидатами. Таким чином шанс прийняти вигідне ворогу рішення зростає в арифметичній прогресії. Яким би нахабним і підступним не був популізм – чим його більше, тим більший невидимий тиск на виборців.

Одна з ключових функцій президента – визначати стратегічний напрямок країни. Мати великий горизонт планування іноді важливіше за наявність диплому з радянського університету. Я не втомлююся наводити приклад декомунізації. З точки зору рівня життя – зарплатні, комуналки та іншого – ця реформа абсолютно безсенсова. Все просто: декомунізація просто не мала цього на меті. Але з точки зору національної безпеки це добре і зважене стратегічне рішення. А тепер зверніть увагу: скільки нинішніх кандидатів апелюють до стратегічних і довгострокових рішень?

Отже, головна теза виживання України сьогодні – це мислити подібно до гросмейстерів, прораховуючи кожен свій крок і приймаючи зважене рішення. Кожен з нас має стати маленьким стратегом і прийняти маленьке рішення в маленькому бюлетені. Зовнішній та внутрішній ворог, без заперечень, намагатиметься тиснути на вас і бомбардувати гострими інфоприводами, фейками, сіяти паніку, вбивати ваших громадян. Але це ніколи не зніме з нас відповідальність за стратегічний хід. Ми опинилися у ситуації гравця в покер чи гросмейстера на турнірі.

Допоки маємо час – мусимо приймати рішення.

Прийнявши рішення – не хвилюватися і не шукати інтриг чи скандалів.

Паніка і розгубленність українців перед виборами – найкращий союзник Росії.

Зваженість та розсудливість виборців – найкращий союзник України.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент истины

Шесть главных претендентов на президентское кресло ответили НВ на семь вопросов — политических, мировоззренческих и личных

Читать журнал онлайн

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Научпоп

Вчера, 23:16

thumb img
Когда в Украине переводят часы на летнее время в 2019 году
Культура

Вчера, 13:41

thumb img
Месть ей к лицу. Рецензия на криминальную драму с Николь Кидман Час расплаты
Компании/Рынки

Вчера, 09:00

thumb img
Тихая революция. Как электромобили завоевывают долю рынка