В стране без надежды и утешения

1 комментировать
Тяжело жить среди руин большой страны, которая раньше была тюрьмой народов, а теперь превратилась в нечто среднее между полем боя и площадкой для сжигания мусора

«Розрада від філософії». Книгу з такою назвою написав філософ Боецій при вельми сумних обставинах: він очікував страти в темниці. Очікування виявилося достатньо довгим для того, щоб завершити роботу. Кат, який прийшов у камеру до Боеція, книгу знищувати не став – у нього була інша робота, і він не виходив за рамки своїх службових обов'язків.

Боецій жив у роки падіння Римської імперії і навіть заслужив прізвисько «останнього римлянина». Важко бути останнім у якому-небудь списку. Важко жити серед руїн великої держави, яка раніше була в’язницею народів, а тепер перетворилася на щось середнє між полем бою і майданчиком для спалювання сміття. Важко знати, що єдиною міцною установою серед загального розвалу виявляється та темниця, в якій ти чекаєш неминучого кінця, а тюремники і кати – єдині люди, які все ще дбають про щось та виконують свою роботу. І виходить, що в тебе немає іншої втіхи, крім філософії... втім, філософія багатолика.

Боецій був віруючою людиною, він поєднував принципи античної філософії з догматами християнства. Слова про те, що філософія – служниця богослов'я, ще не були сказані. А слів про те, що філософія – служниця держави, взагалі ніхто не говорив... І приречений на смерть чоловік знаходив розраду в філософії. Я б сказав, що це було досить легкою справою. Набагато важче знайти розраду у філософських висновках типу «життя – форма існування білкових тіл», «електрон так само невичерпний, як і атом», «ідеальне є те ж саме матеріальне, але пересаджене в людську голову і перетворене в ній». Це треба ж! Пересаджене, та ще й перетворене! Бідна людська голова!

Сумною і убогою низкою проходять переді мною цитати – чорним по білому в книгах, білим по червоному – на плакатах і транспарантах. Подумки бачу довгасті гробики – картотеки з цитатами, і пальці товариша Михайла Суслова, які з спритністю шулера висмикують потрібну-непотрібну карту з нескінченної накрапленої ідеологічної колоди. Вчення Маркса всемогутнє, тому що воно вірне? Чи вірне, тому що всемогутнє? Або всемогутнє зовсім не вчення Маркса, а таємна політична поліція? Бозна.

Вчення Маркса всемогутнє, тому що воно вірне? Чи вірне, тому що всемогутнє?

Світ сусловсько-черненковского мудрування перетворюється в якийсь загублений світ, в якому матерія навіщо доводить свідомості свою первинність, суспільно-економічні формації продовжують нескінченну чехарду, змінюючи одна одну, а потім намагаються передати естафету лідеру-комунізму, який постійно сяє на горизонті.

І серед цих веселощів в заростах чортополоху сидить сумна горила, нескінченно тренуючи свою руку, сподіваючись таким чином виправити свої мізки і стати людиною. І бородатий Фрідріх Енгельс уважно спостерігає за цим процесом, підбадьорюючи шалену тварину своєю «Діалектикою природи». Маркс не пускає Леніна в кімнату, в якій замкнулися базис і надбудова. В пологовій палаті лазарету капіталізм нескінченно породжує соціалізм (чи навпаки?). Повивальна бабка історії – революція похитує головою, пологи і починаються і закінчуються одночасно, і стільки крові навколо, але їй не звикати. Закони діалектики стоять перед Марксом на колінах і просять відпустити їх назад до Геґеля. І багато іншого відбувається в загубленому Едемі марксистської філософії, але ніхто не посилає туди експедицій... А все тому, що в цій країні не знайти ані надії, ані розради.

Втім, два пасажі можуть все-таки бути використані для втіхи страждальців. Наприклад, скаржиться бабуся на те, що дешеві продукти зникли з магазинів. А ти відповідаєш їй: «Нічого, небого, зате матерія не зникла, зникла та межа, до якої ми її знаємо!». «Не межа, а беззаконня», – сумно каже стара і йде геть. А ось інша громадянка обурюється, каже, що у неї в холодильнику нічого немає. А ти відповідаєш, що в світі теж нема нічого, крім рухомої матерії. І жінка йде, так і не почувши кінця фрази «і рух цей може здійснюватися лише в просторі і часі за наказом начальства! Врахуйте, громадянка! В просторі та часі!».

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.