Почему в Мариуполе снова победили регионалы

11 комментировать
У Оппозиционного блока в городе был мощный бизнес-ресурс, а демократические силы так и не смогли объединиться

Коли приймалося рішення про проведення чи не проведення виборів в окремих містах України, потрібні були чітко визначені критерії, наприклад, 30-кілометрова зона, у якій вибори не проводяться. Це чіткий критерій. Маріуполь знаходиться в 15-20 кілометрах від лінії фронту, тому, по ідеї, він мав потрапити в цю зону.

Але у нас вийшло так, що у деяких містах поза межами 30-кілометрової зони вибори не проводилися, а от в деяких місцях, що до цієї зони потрапляли – проводилися. Тим не менше, було прийняте політичне рішення провести вибори в Маріуполі. Президент це аргументував тим, що місто стало символом опору, отже не варто позбавляти його права на вибір.

Втім, результат виборів у Маріуполі не є несподіванкою. По-перше, зіграло свою роль економічне життя міста та ЗМІ, монополізовані Ахметовим. Це було відомо, і це підтвердилося в ході кампанії. Бойченком на повну використовувався якщо не адмінресурс, то бізнес-ресурс. Сам перебіг виборчої кампанії заздалегідь сприяв одному кандидату, адже усе було завішане його обличчям, а кампанії по благоустрою міста проводилися під егідою Бойченка та Метінвесту. Тому зрозуміло, що кандидат отримав перевагу.

Саме тому в його перемозі немає нічого дивовижного, як і у результаті, який отримав Опозиційний блок. Ще раз: економічне життя міста монополізовано однією структурою. Чи може це вважатися порушенням? Юридично це важко довести, але, безумовно, перевагу з самого початку мала одна сила, і саме за рахунок використання бізнес-ресурсу.

Маріупольці голосували за тих, кого постійно бачили на екранах, на білбордах, у рекламі

До цього слід додати і те, що сили, які умовно представляли демократичний табір, виявилися роз’єднаними. Якщо ми сумарно будемо брати результат демократичних сил, разом їм вдалося б досягти більше. Проте результат Сили людей для Маріуполя – це дуже хороший показник. Питання, чому там не змогли розгорнутися БПП, Батьківщина та інші демократичні сили. Думаю, це пов’язано або зі ставкою не на тих людей, або з роз’єднаністю. Ми ще не знаємо остаточних результатів, можливо, БПП та наш край все ж подолають прохідний бар’єр. Але уже сам факт того, що пройшла Сила людей – це дуже добре.

З політичної точки зору – чи означає це, що люди обрали силу, що є опозиційною до центрального уряду в Києві? Я думаю, що так не можна говорити. Все-таки результат пов'язаний з тим, що на місці Опозиційний блок мав відповідний ресурс, відповідні схеми і структури, що лишилися ще з попередніх часі. На жаль, вони не були зламані, люстрація не була проведена, тому я б сказав, що результат не є несподіванкою.

Люди голосували не стільки за Опозиційний блок як такий, скільки за звичкою. Вони голосували за тих, кого постійно бачили на екранах, на білбордах, у рекламі. Вони виходили з того, що ці люди зможуть дати гроші на інфраструктуру і так далі. Таке собі прагматичне голосування. А те, що переміг Опозиційний блок – це погано. Особливо сумно, що відбулося це в Маріуполі, де справді пробудилася до життя українська громада.

До речі, в цьому є парадокс по Донбасу: якщо ми проаналізуємо зміну ідентичності за результатами дослідження Фонду Демократичні ініціативи, то на перше місце вийшла саме українська ідентичність, навіть не регіональна, хоча раніше у Донбасі переважала саме вона. Тих, хто хотів би опинитися під ДНР/ЛНР, від сили два-три відсотки. Тобто тут зміни колосальні. Але це не трансформувалося в підтримку нових політичних сил, за винятком Сили людей в Маріуполі.

Чому так сталося? Багато що в регіоні ще не вдалося змінити, хоча у численних містах Опозиційний блок втратив більшість і монополію на владу. Подекуди пройшла Сила людей, пройшов Демократичний альянс. Хоча, на жаль, у Маріуполі більшість у Опозиційного блоку є.  Натомість можна сподіватися, що потужна присутність у владі нової Сили людей не дозволить йому проводити свої традиційні гешефти.


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.