Почему в Украине нет своего Вацлава Гавела

3 комментировать
Под руководством президента-реформатора Чехия прошла путь от постсоветского государства до полноправного члена ЕС. Вопрос в том, что помешало Украине достичь того же

18 грудня минуло 3 роки від дня смерті людини-легенди, провісника свободи і демократії Вацлава Гавела. Здавалося б, що це звичайна подія, яких багато, якби не сама постать цієї людини. Доля склалася так, що мені, як першому українському міністру, який одержав політичний притулок в країні Європейського Союзу, в березні та жовтні 2011 року випала можливість зустрічатися з Вацлавом Гавелом. Перша наша зустріч була моїм візитом ввічливості і вдячності за підтримку при наданні політичного притулку, друга – в межах конференції «Форуму -2000», відбулася вже після арешту Юлії Тимошенко. До речі, вже тоді Вацлав Гавел попереджав про загрозу демократії в Україні від влади Януковича. В цей час в Празі, під впливом і за підтримки Вацлава Гавела було створено міжнародну організацію «Українська європейська перспектива», яка стала світовим центром боротьби з антинародним режимом в Україні.

Але тоді, як і зараз, всі тільки спостерігали, що буде далі - може, Янукович стане на праведний шлях? Доспостерігалися! Все закінчилось жорстоко: революцією і втраченими людськими життями.

Вацлав Гавел не став пророком у своїй країні. Але він став взірцем того, як потрібно відстоювати право на життя та ідентичність нації. Над його життєвим шляхом та історичною роллю варто задуматись і нам, поміркувати, що завадило українцям за всі ці роки зростити «свого Гавела», який би став символом об’єднання української нації.

Після Оксамитної революції Гавел запросив до президентської адміністрації людей, із якими готував Хартію-77, тих, хто пройшов разом із ним випробування ув’язненням, – нонконформістів, які послідовно виступали проти тоталітаризму. Це були найкращі представники інтелігенції, які не скорилися комуністичному режиму і не намагалися пристосуватися до нього: вчені, письменники, журналісти, психологи, актори, художники, музиканти.

Супротивники Гавела казали, що люди, які не мають досвіду політичної діяльності, не можуть керувати країною. Однак вони глибоко помилялися

На початку 1990-х радянські чиновники зневажливо назива­­ли Вацлава Гавела і його коман­­ду кочегарами, вантажниками, мийниками вікон. Казали, що люди, які не мають досвіду політичної діяльності та державотворення, не можуть керувати країною. Однак вони глибоко помилялися. Під керівництвом «непрофесіоналів» Чеська Республіка досягла значних успіхів на шляху політичних та економічних реформ, підвищення добробуту народу, стала повноправним членом ЄС і НАТО. Отримала все те, що й досі залишається недосяжною мрією для України.

У Чехословаччині початку дев’яностих, як і в Україні, колишня партійна номенклатура не хотіла миритися зі втратою своїх позицій і була досить серйозною перешкодою на шляху реформ. Десятки тисяч комуністичних функціонерів і далі працювали в міністерствах та відомствах, місцевих органах державної влади.

У 1991 році тодішній чехо­словацький парламент призначив комісію з вивчення архівів служби безпеки для виявлення депутатів, які були її агентами. Якщо такі депутати самі не подадуть у відставку, комісія мала оприлюднити їхні імена. У березні того самого року з прямої телевізійної трансляції засідання парламенту громадяни дізналися прізвища десяти депутатів, які таємно співпрацювали зі службою безпеки, але відмовилися подати у відставку. А вже 4 червня парламент ухвалив закон про люстрацію.

Цей закон зачіпав інтереси громадян, які обіймали відповідальні посади на рівні районних комітетів комуністичної партії Чехословаччини і вище, колишніх агентів таємної поліції та всіх, хто співпрацював із нею, а також випускників вищих партійних шкіл.

Згідно з Законом про люстрацію, громадянам, які потрапили до зазначених у ньому категорій, заборонялося протягом п’яти років обіймати керівні посади в органах державної влади, міністерствах, армії, університетах, судах, ЗМІ, банках, установах, що контактували з зарубіжними країнами. Кожен, хто хотів працювати в зазначених органах, мав пред’явити видану парламентом довідку, що він пройшов люстрацію.

Серед злочинів комунізму десятки мільйонів загублених людських життів у всьому світі. Незалежні історики на основі документів переконливо доводять, що злочини комунізму в Україні значно перевершують злочини фашизму періоду Другої світової війни. Однак аналогічного Нюрнберзькому процесу щодо комуністів у нашій країні не відбулося.

У майбутньому на нас чекає країна непрофесіоналів – вірних послідовників учорашніх комуністів та ставлеників олігархів

Порівнюючи Україну і Чехію, варто зазначити, що в теорії міжнародних відносин є чимало чітких засобів обрахунку потенціалу країн. Один із них – системний аналіз, що ґрунтується на матеріальнихих величинах: територія, кількість населення, наявність природних ресурсів, промислових підприємств тощо. За всіма цими показниками Україна значно випереджає Чеську Республіку.

Але є й інші, так звані моральні показники: збереження мови, рівень національної самосвідомості, освіти населення, якість національної еліти. З цих показників Україна випереджає Чехію тільки за рівнем освіти. Голов­ним чинником, за яким Україна поступається Чехії, є якість політичної еліти. До цього критерію належать рівень корумпованості, здатність ухвалювати адекватні рішення, вміння робити висновки зі зроблених помилок.

Досвід наших сусідів свідчить також про те, що в більшості країн Центральної і Східної Європи було зроблено кардинальні кроки з метою формування нового покоління державних службовців. Колишніх комуністів на керівних посадах у державній службі там уже давно немає.

Натомість у центральних органах виконавчої влади України й досі чимало співробітників з-поміж колишніх комуністичних функціонерів, які свого часу виступали проти незалежності України, а також їхніх наступників.

Сьогодні Україні заново потрібно відстоювати своє право бути великою світовою державою. Але мимоволі виникає запитання: що ми, врешті-решт, побудували і будуємо далі? Куди ми рухаємося зараз? Історичною подією є одне: фундамент, держава Україна. І це беззаперечно. Але є й інше. Насправді, те, що ми маємо зараз, – надбудову – є потворним вираженням за суттю і формою.

Ми отримали олігархічно-люмпенську модель держави, яка за суттю і формою нічим не відрізняється від Російської імперії часів до 1861 року. Основою олігархічно-люмпенської моделі організації суспільного життя є така ж неефективна система функціонування економіки.  У результаті країна постала перед проблемою нерівномірного розподілу доходів та надмірної концентрації капіталу. При цьому розрив між доходами найбагатших та найбідніших продовжує зростати, посилюється соціально-економічна поляризація суспільства.

В Україні за більш ніж 20 років незалежності не створено заснованої на європейських стандартах системи підготовки та добору кадрів, що ґрунтувалася б на суто професійних, патріотичних і ділових якостях людини. Добір кадрів у нас досі здійснюється за радянською методикою. А в даний час – замість того, щоб формувати свої кадри і займатись кадровою політикою – займаються імпортом   колишніх керівників, які виявилися зайвими в своїх країнах. Жаль, що ми ніяк не можемо відвикнути від «секонд-хенду».

Якщо нічого не зміниться, у майбутньому на нас чекає країна непрофесіоналів – вірних послідовників учорашніх комуністів та ставлеників олігархів. Годі й думати, що в Україні з’явиться свій Вацлав Гавел та нова політична еліта. За таких умов марними в таких умовах залишаються сподівання, що Україна зможе досягти європейських стандартів і стати демократичною правовою державою.

Вацлав Гавел любив повторювати:

Якщо хочеш любити людей, почни любити себе.

Якщо хочеш щось змінити для людей, яких любиш, мусиш мати мету.

Якщо хочеш досягти мети, мусиш мати причину.

Задумаймося над цими словами… І вірмо в майбутнє – вірмо в Україну. 


Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.