Что для нас означает безвизовый режим с ЕС. Экономический аспект

13 января 2016, 18:40
Цей матеріал також доступний українською
Безвизовый режим делает богатые страны богаче, а бедные - беднее

Останнім часом ідея безвізового режиму з ЄС для деяких українців та багатьох політиків стала такою ж ідеєю фікс, як для радянських жителів була ковбаса за 2.20. Отримання безвізового режиму подається як одна з ключових задач геополітики, ледь не на рівні успіхів у війні з Росією.

Для отримання безвізового режиму парламентом поспіхом приймаються закони, що мають дуже суперечливий зміст з точки зору корупційних ризиків. До законів, начебто, потім можна внести зміни, а безвізовий режим треба вже зараз.

Всі говорять про те, що потрібно зробити для отримання безвізового режиму, і ніхто не говорить, які взагалі наслідки будуть від нього для України. Зрозуміло, що сама вірогідність отримання Україною безвізового режиму з ЄС дуже низька, але завданням влади, у будь-якому випадку, є аналіз наслідків рішень, що вона приймає.

Чи лише позитиви принесе Україні безвізовий режим з ЄС? Для того, щоб дати відповідь на це питання, варто проаналізувати досвід центральноєвропейських країн, що вступили до ЄС в середині 2000-х.

Польський інститут CEED, що займається питанням міграції, у 2012 році оприлюднив результати дослідження, що говорять про наступне:

Станом на 2012 рік близько 5,6 млн. осіб з 10 країн Центральної та Східної Європи стали жити в старих країнах ЄС. Переважна більшість з них – 4 мільйони - емігрували після розширення спільноти в 2004 році, більшість іммігрантів прибули з Румунії – 2,4 млн. і Польщі - 1,8 млн.

Найвищий відсоток зростання еміграції відзначений в Латвії (450%), Литві (400%) Румунії (340%). Збільшення еміграції після 2004 року було при приєднанні Словенії (25%), Чехії (40%). У Польщі цей показник склав 210%.

Хто буде будувати Україну, якщо всі спеціалісти, вся молодь виїде за кордон?

Інститут CEED робить два ключових висновки:

  1. Число людей, які після вступу Польщі до ЄС емігрували в економічних цілях, набагато більше, ніж передбачалось до розширення.
  2. Повертається з еміграції через 2-3 роки значно менше людей, ніж очікувалося.

Експерт інституту Мацей Дужчик наголошує, що економічна міграція більш вигідна для приймаючих країн. Для прикладу, Великобританія, де майже 4 відсотки населення є мігрантами з інших країн ЄС, з 2000 року отримала на 20 млрд. фунтів більше за рахунок міграції. Водночас, країни-донори мають економічну вигоду за рахунок трансфертів лише в короткостроковій перспективі.

Експерти наголошують, що навіть більш важливим за економічний вплив, є вплив міграції на демографію. Враховуючи те, що емігрують здебільшого громадяни віком 25-35 років (як чоловіки та жінки, з вищою освітою), через деякий час країні-донору загрожує демографічна яма. Євростат прогнозує зменшення населення Польщі до 2060 року з 38 млн. до 33 млн.

А тепер питання на засипку: а чи аналізувало Міністерство економічного розвитку і торгівлі України потенційний ефект від отримання безвізового режиму з ЄС на економіку України? Чи думали над цим народні депутати, міністри, прем’єр-міністр, президент?

У всьому світі людський капітал є вирішальним фактором економічного зростання і найбільш привабливим об’єктом інвестицій. Виходить, Україна за бюджетні кошти готує фахівців, не створює для них жодних нормальних умов праці і відправляє працювати на іншу країну. А хто буде будувати Україну, якщо всі спеціалісти, вся молодь виїде за кордон?

Чи в нас президент і прем’єр вважають, що українцям безвізовий режим потрібний, щоб поїхати відпочить на пляжах Барселони? Ніхто не розуміє, що більшість буде саме трудовими мігрантами?

Можливо, варто для початку підняти власну економіку, щоб у громадян був реальний вибір, чи залишаться в Україні, чи шукати кращої долі в ЄС? Зараз цього вибору по факту немає.

Звичайно, сам Євросоюз навряд чи дасть Україні безвізовий режим найближчим часом з огляду на кризу з біженцями. Але найбільше дивує те, що українська влада не робить предметний аналіз, прагматичний та беземоційний, які наслідки матиме для України такий важливий крок як отримання безвізового режиму з ЄС на наступні 5, 10, 20, 50 років. Це, в принципі, робота влади – робити такий аналіз.

Ні в кого навіть не виникає думки, що безвізовий режим бідної країни з багатим Євросоюзом може зробити цю бідну країну ще біднішою. А багаті країни ще багатшими.

Така простота і недалекоглядність української влади (та й значної частини громадян) є лише свідченням того, що ми не до кінця позбулись провінційності мислення та комплексу меншовартості, якщо національною ідеєю стає «поїхати в Європу без віз». Не побудувати сильну державу, розвинуту економіку, стати реальним суб’єктом геополітики, а поїхати в Європу – на відпочинок чи на завжди. Це, по суті, вирок українцям як нації, якщо лише на такі глобальні цілі спроможна наша фантазія.

Європа перетворилась для українців на якесь міфічне місце, Оазис чи Ельдорадо, де течуть кисільні ріки з молочними берегами. І задача відповідального політика – бути, в першу чергу, прагматиком: оцінить як позитивний, так і негативний вплив будь-якого кроку на інтереси власної держави, і, у разі потреби, остудить пил рядових співгромадян.

Відповідальний політик має заявить, що Україна та Євросоюз знаходяться на різних етапах розвитку і зняття візових бар’єрів (як і митних бар’єрів для імпорту європейських товарів, наприклад) хоч і дасть короткострокові переваги українським громадянам, але в довгостроковій перспективі Україна програє. Кадри поїдуть. Щоб навчить нових, треба гроші. Але і нові поїдуть за першої ж нагоди.

Тому для початку Україна має створить нормальні умови для бізнесу всередині країни, запустить економіку, створить промислові потужності, на яких професійні кадри зможуть працювати, а лише потім домагатись безвізового режиму з ЄС.

А так влада не створила умов всередині країни, зате бореться за право власних громадян емігрувати до багатших країн. Дуже «гуманно» і нерозумно.

Єдиним плюсом є те, що в найближчі роки Україна безвізовий режим з ЄС точно не отримає, бо сам ЄС наразі має невирішені проблеми з біженцями.

Хочеться сподіватись, що українська еліта і рядові громадяни за цей час порозумнішають.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Сегодня, 15:28

img
Фото дня. Владимир Зеленский и Ангела Меркель — первая встреча
Геополитика

Сегодня, 10:27

img
В Украину прибыл временный поверенный в делах США
Новий вечір

Сегодня, 19:35

img
Феминизм — это не больно. Майкл Щур и Ярослава Кравченко — о гендерном равенстве и Телебаченні Торонто