Имитация правового акта

1 комментировать
Как депутаты, пытаясь защитить одну из статей Конституции, без колебаний нарушили еще две

Обіцянки голосувати двома руками "за" покарання для тих, хто голосує двома руками, радісні крики "Браво!" в мить появи на табло 258 голосів - несамовитий парламентський фарс, який демонструє лише одне. Депутати, прагнучи довести виборцям, які вони молодці, іноді забувають про здоровий глузд.

Покарання за кнопкодавство - ще один закон з красивою назвою і непрацюючими нормами. Для того, щоб зрозуміти, чому, слід поцікавитися висновками Головного науково-експертного управління ВР. Це думка фахових юристів, які безвідносно політики оцінюють життєздатність депутатської творчості. Отже, перше, що впадає в очі - порушення одразу двох статей Конституції.

Стаття 80-та говорить про те, що "депутат не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності". Це одна зі складових так званої "недоторканості", яку ми хочемо скасувати. Законороектом 1895 передбачається, що кнопкодавів будуть, зокрема, позбавляти керівних посад в комітетах ВР. Обмеження права обіймати керівні посади досі застосовувалися лише до осіб, визнаних винними в кримінальних правопорушеннях за вироком суду. Пам'ятаєте, ми всі рахували, скільки років Юлія Тимошенко не зможе стати прем'єр-міністром у разі песимістичного сценарія? Це було частиною ганебної ухвали Родіона Кирєєва, без якої, однак, навіть правовий еквілібрист Януковича Андрій Портнов не зміг би вигадати спосіб застосувати таку санкцію стосовно лідерки опозиції. Отже, обмеження обіймати посади - фактично кримінальне покарання. Юристи ГНЕУ про цю норму говорять так: "ці обмеження не узгоджується з природою депутатського мандату, та за своїм характером подібні до кримінального покарання, передбаченого статтею 55 Кримінального Кодексу України". Тепер роль Родіона Кирєєва візьмуть на себе самі депутати.

Далі. До кнопкодавів пропонується застосовувати одразу декілька стягнень. Окрім вигнання з керівних посад в комітетах - ще й виключення з офіційних делегацій, позбавлення права брати участь у пленарних засіданнях, припинення нарахування зарплатні, заборона на відрядження. В цьому юристи ГНЕУ також побачили порушення Конституції, а саме - ч.1 ст.61, де написано, що "ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне і те саме правопорушення". Проголосований в першому читанні законопроект встановлює цілий букет таких покарань. А місію виносити вироки замість суду знову взяли на себе народні обранці.

Є і дрібніші законодавчі провали - наприклад, норма про те, що факт кнопкодавства повинен встановлювати спікер. Тобто, він тепер і спікер, і поліцейський, і восьмирукий Шива - в одному обличчі. Це ж якою непересічно талановитою треба бути людиною, щоб одночасно спостерігати за 450-тьма кнопками! Особливо - на галерці, під балконами.

Я вже намуляла собі язика, говорячи про низьку якість законороектів, які подаються на розгляд Ради. Закони з ефектними назвами і непрацюючими нормами - один з найяскравіших трендів восьмого скликання. Пам'ятаєте закон Княжицького про заборону російських серіалів? За його неприйняття "Народний фронт" погрожував всім карою небесною та клеймом агента Кремля. Всі, хто казали, що закон не працюватиме, оголошувалися ворогами народу та посібниками окупантів. Сьогодні, через кілька днів після набуття законом чинності, голова Нацради Юрій Артеменко на засіданні Комітету з питань своболи слова зізнався, що російські серіали як йшли по телевізору, так і йдуть, і щось вдіяти регулятор безсилий. Одна з проблем - в тому, що на початку 2000-х десятки, а може і сотні російських серіалів знімалися в Україні. Так було дешевше. Отже, за документами це кіно - автентично українське, хоча знято російськими режисерами, з російськими акторами і справжнісенькою пропагандою всього того, що хотів заборонити автор законодавчої ініціативи. Заборонити не вийшло. У сухому залишку - імітація бурхливої діяльності замість роботи. Єдиний результат - Микола Княжицький мав кілька приводів з парламентської трибуни гучно і майже переконливо заявити, який він патріот.

Те саме станеться з законом про кнопкодавів. Якщо слабкі місця 1895 побачили експерти ГНЕУ, то їх побачать і інші. Знаєте, як буде? Перший же депутат, якому "вліплять" покарання, подасть до суду - і виграє! Отримає рішення, що стягнення незаконні. Адже Конституція - закон прямої дії, вона тому і називається "Основний закон", що вона головніша за всі інші нормативні акти, і якщо якийсь закон їй суперечить, то він може бути визнаний недійсним.

До речі, відповідне подання щодо визнання цього закону таким, що не відповідає Конституції, також може бути направлено до Конституційного Суду. Висновок касаційної інстанції, з огляду на викладене, буде очевидний. А парламент виглядатиме як збіговисько неандертальців, які вчергове погналися за блискучою обгорткою.

Особливий абсурд ситуації полягає в тому, що вимога особистого голосування теж міститься в Конституції. І саме в ім'я захисту цієї статті Основного закону депутати без вагань порушили дві інші.

Розумію, що зараз буде шквал критики, питання на кшталт "так що, тепер нічого не робити?" Одразу відповідаю.

1. Я за цей закон теж голосувала. Лише з метою не наразитися на звинувачення, що я за кнопкодавів. Я проти. Це була швидше демонстрація політичної волі, ніж сподівання на створення ефективного механізму протидії.

2. Що робити, аби побороти кнопкодавів? Системні, а не косметичні реформи. Аби закон запрацював, потрібні зміни до Конституції, які мають набрати 300 голосів протягом двох сесій ВР.

Зараз вже закінчується друга сесія парламенту нового скликання. Якби наміри були аж настільки серйозними, вже зараз передумови для реального, а не фейкового, кінця кнопкодавства могли би бути створені.

Або ще один шлях, найпростіший і найшвидший: система "Рада-3". Тим більше, що на так званий "сенсорний палець Яценюка" вже витрачено державні гроші. З того часу екс-спікер вже встиг побувати в опозиції, змінити кілька політичних сил і стати прем'єр-міністром, а запровадження сенсорної кнопки, яка могла би стати ефективнішою за будь-яку кару, стабільно не зазнає жодного прогресу.


Читайте срочные новости и самые интересные истории в Viber и Telegram Нового Времени.
ПОДПИШИТЕСЬ НА РАССЫЛКУ   Мнения   И ЧИТАЙТЕ ТЕКСТЫ ИЗБРАННЫХ АВТОРОВ КАЖДЫЙ ВЕЧЕР В 21:00
     

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

опрос

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.