11 грудня 2017, понеділок

Atlantic Council проаналізувала багаторівневу систему "русского мира", спонсорованого Кремлем

коментувати
Всередині кремлівської системи агентів виділяються три кола

Всередині кремлівської системи агентів виділяються три кола

Американська неурядова організація Atlantic Council опублікувала матеріал, в якому розповіла про багаторівневу систему "русского мира" і три кола агентів Кремля, які насаджують його.

Матеріал у п'ятницю, 6 травня, опублікований на порталі Открытая Россия.

"Стурбований втратою опори і посиленням західного впливу на пострадянському просторі, а також витісненням проросійських еліт в результаті народних повстань на початку 2000-х років, Кремль створив ряд проксі-груп для підтримки своєї зовнішньої політики. Ця мережа прокремлівських груп підтримує так званий "русский мир", гнучкий інструмент, який виправдовує посилення російської активності на пострадянському просторі та за його межами", - йдеться в статті.

Наголошується, що російські групи особливо активні в Грузії, Молдові та Україні - країнах, які заявили про своє бажання інтегруватися із Заходом.

"Росія користується ідеями "м'якої сили", щоб замаскувати спроби "м'якого примусу", спрямовані на збереження переваги в регіоні. Російські псевдо-НКО підривають соціальну згуртованість у сусідніх державах за допомогою консолідації проросійських сил і етнічної геополітики, очорнення національної ідентичності, висунення антиамериканських, консервативно-православних і євразійських цінностей. Вони також намагаються встановити альтернативні системи поглядів, щоб ускладнити прийняття рішень і діють як дестабілізуючі сили, об'єднуючи воєнізовані угруповання, поширюючи агресивну пропаганду", - йдеться в матеріалі.

На думку авторів, всередині кремлівської системи агентів виділяються три кола. Перше складається з державних федеральних агентств, асоційованих з державою фондів, що роздають гранти, і нечисленних приватних благодійних організацій, пов'язаних з російськими олігархами. Друге - включає кількох партнерів, які забезпечують виконання рішень, і їх локальних супутників, які фінансуються через державні фонди, президентські гранти або великі компанії, лояльні Кремлю. Третє - складається з груп, які поділяють погляди Кремля на сусідні країни, але працюють поза формальними каналами.

Перше коло

Головне державне агентство, чия діяльність спрямована на російськомовні громади по всьому світу, - це Федеральне агентство у справах Співдружності Незалежних Держав, співвітчизників, що проживають за кордоном, і з міжнародної гуманітарної співпраці (Росспівробітництво). Грає активну роль в російській зовнішній політиці, координуючи діяльність проросійських гравців в пострадянському регіоні й поширюючи кремлівську систему поглядів. Виконує роль флагмана системи російської "м'якої сили".

Російський приватний сектор також підтримує пропаганду "русского мира" в Росії і за кордоном. "Православні олігархи" - засновник Marshall Capital Костянтин Малофєєв і колишній глава РЖД Володимир Якунін - для цих цілей витратили чималі кошти через свої приватні благодійні фонди.

Друге коло

Включає невелику кількість партнерів, що виконують рішення, та їх місцеві осередки в регіоні. До нього входять молодіжні групи, мозкові центри, більш дрібні фонди, асоціації співвітчизників, групи казаків і ветеранів війни.

Третє коло

Це коло агентів Кремля займається пропагандою ультрарадикальних і неоімперських ідей і часто організовує в регіоні воєнізовані молодіжні табори.

Найбільш помітний представник євразійської ідеології в сучасній Росії Олександр Дугін більше не вважається маргінальним інтелектуалом. Він ставить перед собою амбітні цілі - впливати на політичні кола й формувати нове покоління.

Організовані Росією групи ультранаціоналістичних і неоімперіалістичних інтелектуалів доповнюються воєнізованими угрупованнями.

Мережа організацій казаків у Росії налічує приблизно 740 тисяч осіб; їх спонукають співпрацювати з партнерами на пострадянському просторі. Організації казаків є в Білорусії, Казахстані, Киргизії та Україні. Вони влаштовують воєнізовані молодіжні табори у Вірменії, Білорусії, Киргизії, Молдавії і Україні.

"Російські проксі-організації дають очевидний ефект, особливо там, де є помітні російськомовні ЗМІ. Вони створюють двозначну ситуацію, і там, де їх зображають як "справжнє громадянське суспільство", вони утверджуються як частина суспільного простору і пропагують руйнівну систему поглядів. Їх сигнали знаходять резонанс у тих, хто ностальгує за Радянським Союзом. Росія як і раніше має "м'яку силу", здатну експлуатувати залишки прорадянських настроїв такої аудиторії", - робить висновок автор.

Також вони мають більш руйнівну функцію, готуючи грунт для сепаратизму й мобілізуючи громадян навколо проросійських ідей.

"Потрібно ретельно перевіряти російські державні ЗМІ, що діють за кордоном, на предмет відповідності правилам, встановленим в країнах базування, а при необхідності - накладати санкції за порушення цих правил. Спостережні організації повинні боротися з дезінформацією. Потрібні професійно виконані авторитетні джерела інформації, орієнтовані на російськомовну аудиторію. Діяльність проксі-груп повинна бути під пильною увагою місцевої влади", - радить автор матеріалу.

НВ

 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: