24 листопада 2017, п'ятниця

В окупованому Донбасі стає менше адептів "русского мира" і більше розчарованих - дослідження НВ

коментувати
Пенсіонери, які живуть в Донбасі, зрозуміли, що їх обдурили

Пенсіонери, які живуть в Донбасі, зрозуміли, що їх обдурили

Проукраїнськи налаштовані громадяни, що живуть в різних регіонах ЛНР-ДНР, з якими поспілкувалося НВ, стверджують, що у жителів Донбасу відбулася трансформація поглядів.

Місцеве населення вже не так агресивно ставиться до України та людей, які підтримують її, розповідає Макіївський блогер Станіслав Васін. У Макіївці ейфорія від створення Новоросії і приходу сюди російських військ практично зійшла нанівець і з'явився інтерес до альтернативних думок. Це не означає, що можна обвішатися українськими прапорами і ходити по вулицях із закликами повернутися у велику Україну. Але сумніватися в існуючому порядку речей вулиця вже дозволяє.

"Це не скасовує ненависті до Києва, яка склалася. Але не можна сказати, що тут – 1937 рік щодо інакомислячих, – заявляє Васін і тут же обмовляється: – Правда, якщо не виступати публічно".

Проукраїнськи налаштовані громадяни, що живуть в різних регіонах ЛНР-ДНР, з якими поспілкувалося НВ, називають приблизно однакові причини такої трансформації суспільних поглядів. По-перше, закінчилися масштабні бойові дії, тому люди стали менше піддаватися впливу стресових негативних емоцій. По-друге, матеріальне становище жителів Донбасу погіршилося, і вони вже не готові відстоювати у що б не стало ідеї російського світу, який не приніс їм добра. По-третє, російська машина пропаганди звернула свої погляди на Сирію і Туреччину, і градус антиукраїнської риторики в російських ЗМІ помітно знизився. А ще люди просто занурилися в свої особисті побутові проблеми, втомившись від безглуздих ідеологічних суперечок.

Мешканка міста Ровеньки Ганна Гребенюк розповідає, що близько 60% його населення – пенсіонери. Сепаратистам виявилося нескладно переконати багатьох з них: якщо прийде Росія, у них будуть величезні пенсії і щасливе життя".

"Зараз пенсіонери зрозуміли, що їх обдурили, але багато хто наляканий тим, що якщо прийде Україна, то всіх розстріляють. Тому що думають, що для ЗСУ люди, які тут проживають – суцільні бандити і сепаратисти", – озвучує переважаючі в Ровеньках настрої Гребенюк.

Гребенюк ділить місцевих прихильників Новоросії на три категорії. Перша – етнічні росіяни, що проживають в Донбасі. Друга – ватники, тобто ті люди, які звикли до халяви. І третя категорія – ті, хто агітує за республіку за гроші і посади. Всі три категорії, на думку ровеньчанки, це приблизно чверть населення міста. На початку війни ця частка була набагато більше – до 80%. Економічні реалії республік втихомирили запал прихильників "незалежності", і колишнє захоплення російським президентом Володимиром Путіним зникло.

"Як такої агресії [по відношенню до України] вже немає: розуміють, що їх очікування обдурили. Але багато хто не хоче називати це обманом", – вважає Гребенюк.

Детальніше про те, які настрої сьогодні панують в окупованих містах і чому місцеві жителі розчарувалися в новому укладі життя, читайте у свіжому номері журналу Новое Время — №48 від 25 грудня 2015 року.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: