22 листопада 2017, середа

Держкомтелерадіо витрачає 50 млн гривень щорічно на друк нікому не потрібних видань - розслідування

коментувати
На полицях магазинів надруковані за держзамовленням книги на третину дешевші, ніж оптом для держпрограми
Кадр відео

На полицях магазинів надруковані за держзамовленням книги на третину дешевші, ніж оптом для держпрограми

Журналісти програми Наші гроші, партнером якої є НВ, досліджували систему державного відбору книг для друку за бюджетні гроші й наповнення бібліотек, що викликає безліч питань.

У 2015 році на реалізацію скандальної програми Українська книга держава виділила 50 млн гривень. На ці гроші Держкомтелерадіо надрукує книги, відібрані експертною радою, й направить їх до бібліотеки і на полиці магазинів за більш низької вартості, ніж вони обійшлися бюджету.

"Ті кілька сотень книг, які відбираються в програму - обирає комісія з 17 осіб. Вибирає в стислі терміни з тисяч і тисяч видань. Про якість відбору найкраще говорить член комісії на засіданні: "Ми що, повинні місяць рецензії читати?". Рецензії, Карл. Вони відбирають книги не читаючи рецензії, надані видавництвами. Самі книги, судячи з усього, взагалі ніхто в очі не бачить", - коментує розслідування ведучий програми, журналіст Денис Бігус.

Як з'ясували журналісти, в експертну раду входять письменники, вчені, видавці й, природно, чиновники. "Якісь люди приймають рішення, що ця книжка підходить, а ця ні. А яка підходить, тієї потрібно, наприклад, п'ять тисяч примірників, а іншої - тисяча примірників, а ще іншої - 10 тисяч. Чому вони вирішили так чи інакше, ми не знаємо з вами", - каже директор видавництва Теза Володимир Брискін.

За словами заступника директора Київської обласної дитячої бібліотеки Людмили Соляннік, бібліотекарі щорічно подають Держкомтелерадіо списки "незатребуваного попиту", проте там їх продовжують ігнорувати. Замість того, щоб прислухатися до рекомендацій і потреб самих бібліотек чиновники воліють і далі відбирати книги самостійно.

В результаті, серед надрукованих книг, наприклад, опиняється збірка віршів секретаря експертної ради, а держзамовлення віддають обмеженому колу видавництв - "надійним партнерам".

"Після того, як не читаючі книги люди відбирають ці книги для держзамовлення, їх починає розглядати тендерний комітет. І укладати договори з видавництвами. Без конкурсу, за переговорною процедурою. В результаті в роздріб, на полицях магазинів, ці книги на третину дешевші, ніж оптом для держпрограми. На біса їм тендерний комітет? Нехай купують в магазині", - переконаний Бігус.


ВІДЕО


НВ

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: