18 серпня 2017, п'ятниця

Сексизм промислового масштабу. Uber та інші компанії Кремнієвої долини звинувачують у дискримінації жінок

Навколо дискримінації жінок у технологічної індустрії розгортається неабиякий скандал

Навколо дискримінації жінок у технологічної індустрії розгортається неабиякий скандал

Скандал про сексуальні домагання і гендерну нерівність почався з Uber, але загрожує перекинутися на інші компанії індустрії hi-tech. Що відбувається і чим це загрожує.

Uber очима жінки

Все почалося з поста колишнього інженера Über Сьюзен Фаулер в її власному блозі. Пост називається Рефлексії після дуже дивного року роботи в Über.

Фаулер описала випадок сексуальних домагань з боку начальника. Вона повідомила про них у відділ кадрів Uber, але, за її словами, компанія ніяк не відреагувала на її багаторазові звернення.

В неофіційному порядку їй було сказано, що той, хто її домагався, є «дуже цінним співробітником для компанії». І керівництво вважало неприйнятним для себе карати його за те, що було «невинною помилкою».

Далі Фаулер розповідає про те, як її поставили перед вибором — перейти в іншу команду розробників всередині компанії чи залишитися в своїй команді, ризикуючи отримати низьку оцінку від свого керівника.


Сьюзан Фаулер заявляет, что в Uber процветает культура сексуальных домогательств / Susan Fowler
Сьюзан Фаулер заявляє, що в Über процвітає культура сексуальних домагань / Susan Fowler


Менеджмент компанії розумів, що якщо Фаулер залишиться в команді під керівництвом того, хто чіплявся до неї, він поставить їй низькі оцінки за підсумками проекту, що, найімовірніше, призведе до її звільнення. «І вони стверджували, що нічого не можуть вдіяти з цим», – підбиває підсумок Фаулер.

Вона прийняла рішення змінити команду і перейшла в інший підрозділ розробників Über. За її словами, вона чула безліч подібних історій від інших жінок, що працюють в компанії.

Фаулер ще раз зустрічалася з представником відділу кадрів і розповіла, що сексуальні домагання в компанії мають масовий характер. Але представник HR-департаменту відповів, що уявлення не має, про що вона говорить.

Фаулер спробувала отримати переведення в іншу філію компанії, але керівництво відмовило їй у цьому проханні. А коли настав час наступної оцінки співробітників, Фаулер отримала дуже низьку оцінку. Більше того, її виключили з програми Стенфордського університету для студентів з високою успішністю. Цю програму спонсорує Über.

Uber не перший раз опиняється під вогнем критики за свої сумнівні корпоративні цінності.

До прикладу, оглядач TechCrunch Джон Маннс вказує на те, що один з топ-менеджерів Über одного разу публічно зізнався в тому, що компанія шукає компромат на своїх критиків. Зокрема, на тих, хто стоїть за інформаційною атакою на Über у зв'язку з неефективною політикою щодо забезпечення безпеки пасажирів.

Але такого скандалу, що розгорається після виступу Фаулер, Uber ще не знав.

У лічені години проти компанії озброїлася ціла армія користувачів соціальних мереж, ЗМІ розродилися цілою серією викривальних публікацій.

Глава Über Тревіс Каланик одразу зробив заяву, з якої випливало, що він не знав про те, що таке відбувається в компанії. Буде проведено розслідування щодо дій, несумісних з політикою компанії, заявив Каланик, і якщо будуть знайдені ті, хто з нею не згоден, вони будуть звільнені.


Uber не единственная компания, к корпоративной культуре которой есть вопросы
Über не єдина компанія, до корпоративної культурі якої є питання


Член правління Über і медіамагнат Аріанна Хаффінгтон, власниця впливового видання Huffington Post, також заявила про те, що буде наполягати на незалежному розслідуванні.

Відомий американський правозахисник Джессі Джексон виступив із закликом до Über опублікувати «демографічну карту своїх співробітників, щоб стало зрозуміло, чи немає в компанії сегрегації та дискримінації за статевою ознакою.

Масові дискримінації?

На думку оглядача TechCrunch Меган Роуз Дікі, те, що трапилося з Фаулер не є чимось незвичайним для hi-tech індустрії.

Так само як і реакція HR-відділу, яку описує Фаулер. Вона так само типова для більшості американських технологічних компаній, зазначає Дікі.

У 2012 році першою ластівкою став судовий позов Еллен Пат, співробітниці венчурної компанії Kleiner Perkins Caufield & Byers, до свого роботодавця через дискримінацію за статевою ознакою.

«Кремнієва долина — це чоловічий клуб, і ніхто не хоче нічого міняти», - заявила Пат, коли суд виніс рішення не на її користь.

У 2014 році стався гучний процес за позовом Джулі Енн Хорват до свого роботодавця GitHub — також через сексуальні домагання і статеву дискримінацію.

У 2016 році Амелі Лемонт була звільнена з компанії Sqaurespace після того, як вдарила по обличчю співробітника, який чіплявся до неї на вечірці. Щоправда, у цій справі расизм мав більше значення, ніж сексуальні домагання. Оскільки Лемонт — чорношкіра, і співробітник, що чіплявся до дівчини, недвозначно вказав їй на це.

У 2016 році були опубліковані результати незалежного дослідження Elephant on the Valley, в рамках якого було анонімно опитано понад 200 жінок з різних компаній Кремнієвої долини.


Женщины Силиконовой долины жалуются на то, что мужчины препятствуют их карьерному росту из-за дискриминации по половому признаку
Жінки Кремнієвої долини скаржаться на те, що чоловіки перешкоджають їх кар'єрному зростанню через дискримінацію за статевою ознакою


Всі вони були обрані за спільною ознакою — не менше 10 років роботи в індустрії.

Їх одкровення стали шокуючими для багатьох, хто не уявляв собі реальної картини дискримінації за статевою ознакою в індустрії, підкреслює Дікі.

Так, 47% опитаних розповідали, що їх просили зробити каву, вести нотатки під час зустрічей та виконувати інші завдання «низького рівня», на їх думку, через їх стать.

66% опитаних констатували, що їх часом не запрошують на робочі зустрічі і заходи через те, що вони — жінки.

75% жінок стверджують, що на співбесідах їх запитують про сімейний стан і подробиці особистого життя.

Але один факт з торішнього дослідження здається більш значущим у зв’язку з нинішнім скандалом навколо Uber, зазначає Дікі.

Більше 60% опитаних заявили, що так чи інакше стикалися з сексуальними домаганнями в своїй роботі. І в середньому кожна третя опитана зазначала, що бували періоди, коли вона не відчувала себе в безпеці на роботі.

Деякі з цих випадків були вельми показові. Всі історії в дослідженні Elephant in the Valley анонімні, але тим не менш, легко уявити, що це могло статися практично в будь-якій компанії Кремнієвої долини, відзначають оглядачі.

Ось кілька характерних історій. Одна з опитаних згадувала, як один співробітник компанії, в якій вона працювала, завжди пропускав її вперед через двері, щоб «милуватися її ходою». Коли вона поскаржилася своєму керівництву, їй порадили «просто посміятися над цим».

Інша опитана переповідала, як до неї роками наполегливо чіплявся співробітник, який має дружину і дітей. HR-відділ її компанії також нічого не зробив для того, щоб зупинити те, що відбувається.

Ще одна опитана розповідала про те, як її начальник фізично чіплявся до неї прямо на робочому місці. Вона поскаржилася вищому керівництву, але ніяких покарань не було. «Часто менеджери просто не знають, як поводитися в таких ситуаціях, тому просто нічого не роблять у відповідь на такі скарги», - сказала вона.


Более 60% опрошенных женщин в hi-tech индустрии сталкивались с разными формами сексуальных домогательств
Більше 60% опитаних жінок в hi-tech індустрії стикалися з різними формами сексуальних домагань


Згідно зі ще одним дослідженням, під час якого було опитано 500 співробітниць hi-tech індустрії, сексуальні домагання не завжди супроводжують інші проблеми.

Понад 39% опитаних вважають, що не отримували просування по кар'єрних сходах через те, що були жінками.

І точно така ж кількість опитаних стверджує, що топ-менеджмент компаній відкрито за замовчуванням схиляється до найму виключно чоловіків на керівні позиції.

Історія з Über може стати поворотною точкою в тривалій історії з гендерною дискримінацією, або ж лише констатувати факт, що нічого не змінюється і ніколи не зміниться, відзначають експерти.

Причому, не дивно, що на користь першого варіанту схиляються жінки-коментатори. Вони впевнені, що тепер ще більше жінок почнуть відкрито говорити про проблеми з дискримінацією в інших технологічних компаніях.

Але багато чоловіків упевнені, що все залишиться, як було.

«Роками боси найуспішніших компаній Кремнієвої долини робили з hi-tech індустрії закритий чоловічий клуб», — розповідає НВ менеджер середньої ланки однієї з найбільших американських IT-компаній, що побажав залишитися анонімним.

«Ця тактика себе виправдала, вона приводила до успіху, так навіщо її змінювати? – вважає він. — Більшість топ-менеджерів не хочуть бачити в жінках цінних співробітників лише тому, що це жінки. Тим більше, жінки не так вже часто досягають серйозних успіхів у програмуванні та інжинірингу».

На запитання НВ, чи є ця політика усвідомленим сексизмом, наш співрозмовник відповідає ствердно. «Усвідомлений сексизм — негласне корпоративне правило більшості технологічних компаній тут, — відповідає він. — І ніякі скандали в блогосфері цього не змінять».

Читайте також - Лідери Кремнієвої долини допускають, що ми живемо в Матриці, і шукають вихід з неї


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Гаджети та IT ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: