Скільки разів на день ви перевіряєте телефон? Американський вчений – про перші ознаки залежності від гаджету

коментувати
Скільки разів на день ви перевіряєте телефон? Американський вчений – про перші ознаки залежності від гаджету
Фото: pixabay

Скільки разів на день ви перевіряєте свій телефон?.

За результатами нещодавнього опитування, середньостатистичний американець заглядає у свій телефон кожні 6,5 хвилин, приблизно 150 разів на день. Інше опитування показало ще більш значну цифру – 300 разів на день.

Особливо сильна прихильність до гаджету спостерігається серед молодого покоління: 53% опитаних у віці від 15 до 30 років готові відмовитися, скоріше, від здатності розпізнавати смак, ніж від смартфона.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що багато людей дійсно залежні від своїх смартфонів. Протягом 20 років я вивчав шопоголізм, тому можу точно визначити різницю між нормальною поведінкою та нездоровою заклопотаністю. Від 80 до 90% громадян користуються телефоном, перебуваючи за кермом, що, за деякими оцінками, призводить до загибелі 6 тис. осіб і завдає збитків у розмірі $9 млрд щорічно.

Щось явно пішло не так. Будучи викладачем університету, я особисто переконався, наскільки сильно смартфони відволікають студентів від навчального процесу.

Чи може у людей схильність до залежності від телефону? За даними одного хорошого дослідження, схильність до залежності є відмінною рисою певних типів особистості. Чи може такий самий зв'язок бути при залежності від смартфона?

Шокуюча залежність

Насамперед, кілька слів про те, наскільки сильно смартфон відволікає нашу увагу. У 2014 році у співпраці з кількома авторами я провів дослідження, щоб визначити, скільки часу молоді люди витрачають на свій телефон. У результаті ми виявили, що середньостатистичний студент університету близько 8 годин і 48 хвилин щодня віддає смартфону. Ця цифра досі здається мені неймовірною.

46% людей стверджують, що «жити не можуть без смартфона»

Результати даного дослідження підтверджують інші свідоцтва сильної залежності людей від смартфонів. Так, за даними опитувань, 79% з нас беруть телефон до рук через 15 хвилин після пробудження, 68% сплять з ним, 67% перевіряють його навіть тоді, коли він не дзвонить і не вібрує, 46% стверджують, що «не можуть жити без свого смартфона».

Разом з тим, є ті, хто менш схильний до замилування смартфонами. Вони рідко використовують телефон або взагалі уникають його. Вони – протилежність тим, хто перестав контролювати прихильність до телефону, демонструючи класичні ознаки залежності – потяг, ейфорію, толерантність до предмету залежності, абстинентний синдром, конфлікт і рецидиви, які я визначив при написанні своєї книги про смартфони під назвою Занадто багато хорошого (Too Much of a Good Thing).

Щоб визначити, що робить людину більш схильною до залежності від телефону, разом з колегами Крісом Пуллігом і Крісом Манолісом ми провели дослідження. Завдання полягало в тому, щоб з'ясувати, які риси характеру роблять людину більш або менш схильною до розвитку залежності від смартфона. До нашої вибірки увійшли 346 середньостатистичних американських студентів. У ході дослідження ми намагалися зрозуміти, які з семи основних рис характеру можуть розвинути відповідну залежність. Ми також вивчали, наскільки імпульсивним є кожен із студентів.

Умиротворитель і символ статусу?

Результати нашого дослідження дозволили краще зрозуміти роль певних рис характеру в розвитку залежно від смартфона. По-перше, ми виявили, що з цією залежністю пов'язані такі характеристики як низька тривалість концентрації уваги і висока імпульсивність. Якщо вам складно сконцентруватися на тому, що знаходиться перед вами, або на виконанні якогось завдання, ви більше схильні до імпульсивного використання телефону.

Концентрація уваги зменшується і без того. Дослідження компанії Microsoft, проведене в 2015 році, показує, що середня тривалість концентрації уваги людини складає 8,25 секунди – менше, ніж у золотої рибки (9 секунд) і приблизно на 4 секунди менше, ніж у середньостатистичної людини 15 років тому (12 секунд).

В ході нашого дослідження ми виявили три риси характеру, що вказують на схильність до розвитку залежності від телефону. По-перше, емоційна нестабільність. Непостійні або темпераментні люди більш схильні до розвитку даної залежності, ніж стабільні особистості. Ймовірно, ці люди хапаються за телефон, щоб заспокоїтися, відволіктися. Як і у випадку з багатьма іншими залежностями, вони постійно перевіряють повідомлення і прокручують стрічку новин в соціальних мережах, щоб поліпшити настрій. Телефон слугує для них свого роду високотехнологічним умиротворителем.

По-друге, за результатами нашого дослідження, студенти-екстраверти – ті, хто прагне бути душею компанії і підтримувати зв'язок з усіма навколо, - більш схильні до залежності від телефону, ніж інтроверти. «Відчуття того, що ти знаходишся на зв'язку», за нашими спостереженнями, є найголовнішим емоційним двигуном використання смартфона. Тому інтроверти – ті, хто не поділяють необхідності бути на зв'язку – можуть бути менш схильними до даної залежності.

По-третє, велику залежність від смартфона спостерігають у себе матеріалісти. Дане твердження може здатися трохи дивним, однак, враховуючи те, наскільки важливу роль смартфони грають сьогодні в житті молодих людей, це не дивно. Оскільки молоді люди постійно показують і використовують свої телефони на публіці, бренд і характеристики гаджетів багато говорять світу про те, ким є людина. Іншими словами, смартфонами тепер хизуються так само, як дорогою сумочкою або годинником.

Наша одержимість смартфонами – хороший приклад того, що називається «парадоксом технологій». Сучасний смартфон дозволяє нам працювати в тих місцях, про які 20 років тому ми могли тільки мріяти, однак він у певному сенсі поневолює нас. Чи перетворився смартфон з корисного інструменту на шкідливий?

Вирішувати вам.

The Conversation

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Також на НВ style

Також на НВ style

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: