Що буде з мозком, якщо не спати 200 годин? Блог британського викладача

коментувати
Фото:  Lenets_Tatsiana / Depositphotos

Фото:  Lenets_Tatsiana / Depositphotos

Перебої зі сном роблять нас дратівливими, погіршують настрій, змушують почуватися дуже пригнічено, агресивно і тривожно.

У 1959 Пітер Тріпп, популярний у Нью-Йорку DJ, пообіцяв, що не буде спати 200 годин з благодійною метою, залишаючись при цьому в прямому ефірі зі своїм радіо-шоу. Досліджень порушень сну у той час було дуже мало, і ніхто не знав, чим закінчиться такий експеримент. Ідея Тріппа викликала великий ажіотаж не тільки серед його шанувальників, але і в наукових колах.

Ефект, який справив на свідомість Пітера його безсонний марафон, виявився набагато більш драматичним, ніж хто-небудь чекав. Він, зазвичай життєрадісний і доброзичливий, помітно змінювався буквально з кожною годиною свого експерименту. Вже до третього дня він став надзвичайно подразливим, став лаятися і ображати навіть найближчих друзів. До кінця своєї афери DJ щосили галюцінував і виявляв усі ознаки параноїдальної поведінки.

Незважаючи на попередження лікарів, які спостерігали за ним (і давали йому стимулятори), він не здався, і врешті-решт пішов спати через 201 годину.

Сучасні лабораторні дослідження вже вважають реакції Тріппа логічними наслідками нестачі сну. Перебої зі сном роблять нас дратівливими, погіршують настрій, змушують почуватися дуже пригнічено, агресивно і тривожно. Вчені вважають, що безсоння змушує нас реагувати на всі гіперемоційно.

Стомлений і емоційний

Як і Тріпп, котрий зривався на своїх друзів з найменшого приводу, позбавлені сну учасники одного дослідження пережили набагато більший стрес і напади агресії, ніж відпочилі члени групи.

Якщо ви погано спите - мозок не може відповідати за ваші емоційні реакції

Вивчення особливостей мозку дає розуміння, чому нестача сну призводить до ірраціональних спалахів гніву. Виною всьому амигдала – частина мозку, що відповідає за контроль емоцій. Коли невиспаним учасникам дослідження показували картинки з негативним емоційним забарвленням, активності в зоні амигдали були на 60% сильніше, ніж у відпочилих людей.

Вчені також перевіряли, як відрізняються зв'язки між різними зонами мозку у тих, хто добре спав, і тих, кому спати не давали. З'ясувалося, що брак сну порушує зв'язок між амигдалою і медіальною префронтальною корою. Це – ключове відкриття вчених. Медіальна кора регулює діяльність амигдали, і якщо ви погано спите, мозок не може відповідати за ваші емоційні реакції.

Несплячі в Лас-Вегасі

Власники казино дуже добре знають, що втомлені гравці приймають ризиковані рішення. Яскраве світло, шум, відсутність вікон – все це зроблено спеціально, щоб не дати вам можливості простежити за перебігом часу.

У 2011 вчені з Університету Д'юка в США попросили учасників експерименту підвищити їхні власні ставки. Їм запропонували три варіанти: підвищити ту, де можливий виграш максимальний, до найвищого рівня; зменшити ту, де виграш найнижчий, до мінімуму; підвищити все, щоб мати більше шансів на виграш. Люди, які не спали лише одну ніч, охоче обирали небезпечний варіант підвищення найвигіднішої ставки до максимуму, і майже ніколи не обирали зважений варіант рівного розподілу ризиків. Безсоння зробило їх ще більше азартними та оптимістичними. При цьому активність їхнього мозку – в тих зонах, які оцінюють негативні чи позитивні наслідки – сильно змінилася.

Спати, щоб вчитися

Ще одна зона мозку, яка страждає від нестачі сну – гіпокамп. Це – наша операційна пам'ять, зона, що відповідає за збереження нових спогадів. Люди, які не спали одну ніч, набагато гірше запам'ятовують інформацію. Коли людей, які не виспалися, просили згадати кілька картинок, активність в їх гіпокампі була набагато нижчою, ніж у решти. Дефіцит сну в рази знижує працездатність нашої пам'яті.

Уроки Тріппа

У історії Пітера Тріппа сумний кінець. Незабаром після свого сумнівного подвигу він розлучився з дружиною, втратив роботу і кар'єру на радіо. У 1964 році його рекорд перебив Ренді Гарднер, студент з Сан-Дієго, якому вдалося не спати 264 години.

Життєва драма Тріппа, схоже, не була пов'язана з його експериментом. Гарднер і всі, хто намагався потрапити в списки рекордсменів після нього, не показували такого ж довгострокового ефекту. Проте, ми можемо винести з досвіду Тріппа кілька уроків, з урахуванням новітніх наукових досліджень.

Багато людей недостатньо сплять тому, що приносять час відпочинку в жертву роботі, особливо роботі з пристроями, що випромінюють блакитне світло. Це світло сильно ускладнює процес засинання, впливає на якість і тривалість сну.

Нам потрібно згадати про те, наскільки важливий сон, і цінувати його позитивний вплив на наш мозок. Час, витрачений на сон – безцінна інвестиція у власний розум, правильні рішення і щасливе життя. Отже, лягаймо раніше.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонено

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Також на НВ style

Також на НВ style

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: