Ігри розуму. Американський письменник розповів, як перемогти прокрастинацію

коментувати
Ігри розуму. Американський письменник розповів, як перемогти прокрастинацію
Фото: Рixabay

Ми відволікаємося, а потім зовсім забуваємо, що повинні були зробити.

Всі ми відкладаємо на потім. Як боротися з цією звичкою (і чи це можливо)? Чи можна навчитися концентруватися на виконанні важливих завдань, не відкладаючи їх у довгу шухляду? Це дійсно важливе питання, адже життя швидкоплинне і обмежене. Ніхто не просить вас бути продуктивним, як робот, але ховатися від складних завдань у своїй зоні комфорту – це не найкращий спосіб прожити життя.

Можна подивитися страху в очі. Можна навчитися свідомо справлятися з ним. Можна навчитися сміливо братися за складну роботу, можна створити щось важливе, щось, що зробить світ трохи кращим.

Відволікатися і тікати від труднощів – не найкорисніші звички. Давайте ж навчимося долати їх і фокусуватися на творенні.


Страх як причина прокрастинації

Чому ми уникаємо складних завдань? Вся справа в страху. Страху братися за нову справу, якої ми не знаємо; страху не впоратися і зганьбитися; страху досягти успіху та опинитися у ще жахливішій ситуації; страху, що завдання буде надто складним і некомфортним.

По суті, ми боїмося дискомфорту і невизначеності. Ми прагнемо до комфорту і визначеності. Ми відволікаємося на перевірку електронної пошти, соціальних мереж, читання новин і блогів, тому що це проста і звична для нас справа. Відволікання завжди набагато привабливіше, ніж складна робота, набагато комфортніше, ніж боротьба зі страхом.

Фокусуватися на одній справі неймовірно важко

У всіх нас є страхи, і ми звикли тікати від них. Намагаємося навіть не думати про них – людський мозок дуже добре вміє це робити. Ми відволікаємося, а потім зовсім забуваємо, що повинні були зробити. Наш мозок дуже добре вміє забувати і губитися. Намагаючись сфокусуватися, ми тут же переключаємося на щось інше – щоб знову почуватися комфортно. Наш мозок любить комфорт, ненавидить дискомфорт. Він завжди буде сидіти в зоні комфорту, якщо йому це дозволити.

Таким чином, ми з'ясували, в чому причина прокрастинації. Але як це подолати?

Як перестати відкладати на потім

Наш мозок настільки добре уникає дискомфорту, що ми навіть не помічаємо цього. В якийсь момент виникає бажання на щось переключитися, і ми автоматично дотримуємося цього пориву.

Хитрість полягає в тому, щоб зупинитися, перш ніж мозок встигне відволіктися. Ми повинні помічати момент, коли виникає бажання і зупинитися, почати діяти усвідомлено, замість того, щоб підсвідомо слідувати пориву.

І ось як можна цього досягти:

1. Створіть простір для практики. Один раз на день практикуйте сеанси боротьби з прокрастинацією. Виберіть одну важливу справу (будь-яку, особливо добре, якщо ви давно відкладали це в довгу шухляду), поставте таймер на 5 хвилин (або на 10, якщо ви амбітні) і повністю віддайтеся виконанню цього завдання.

2. Не дозволяйте собі відволікатися. Приберіть все, що вас відволікає, і займайтеся тільки одним-єдиним завданням. Коли виникне бажання переключитися (коли, а не якщо), навчіться помічати це! І не дозволяйте собі слідувати пориву. Так, ми можемо хотіти чогось, але не робити цього.

3. Перетерпіть порив. Не слідуйте пориву, не ігноруйте його – просто перетерпіть. Сядьте спокійно і відчуйте його. Зверніть увагу на страх перед новим завданням, який спровокував бажання переключитися. Зверніть увагу на дискомфорт, який відштовхує вас. Ви можете відчувати нудьгу або страх; можете відчувати себе заляканим, перевантаженим, заплутаним або некомпетентним. Просто відчуйте цей порив, відчуйте фізичні відчуття. Відчуйте енергію у своєму тілі.

4. Поверніться до розпочатого. Якщо ви деякий час потерпите порив і дискомфорт, вони, найпевніше, зникнуть. Після цього знову сфокусуйтеся на завданні. Ви не почухали укус, і укус виявився не таким серйозним.

Працюючи над цим щодня, ви виробите в собі впевненість і не будете чесати укус. Ви зможете справлятися з поривами і дискомфортом, а також не будете відволікатися. Це дійсно досягнення!

Як навчитися фокусуватися

Фокусуватися на одній справі неймовірно важко. Чи хочете ви сфокусуватися на написанні звіту або нового розділу у своїй книзі, намалювати малюнок або попрактикуватися в музиці, прочитати щось або помедитувати – мозок завжди буде намагатися відволіктися на щось інше.

Таким чином, фокус в тому, щоб утриматися на виконанні поставленого завдання. Ось кілька практичних порад, як цього досягти:

 1. Глибока мотивація. «Було б непогано» зробити те чи те – це слабка мотивація. Якщо ви хочете на чомусь зосередитися, це має бути щось по-справжньому значуще для вас.

2. Пам'ятайте, чому ви почали це в процесі виконання завдання. У цій справі є не тільки страх, але й любов. Нехай любов допоможе вам перемогти страх.

3. Користуйтеся зовнішньою мотивацією, якщо необхідно. Любов – найсильніша мотивація, але інколи ви її просто не відчуваєте. Тому користуйтеся зовнішньою мотивацією – дедлайни, відповідальність перед іншими. Пообіцяйте другові й колезі, що відзвітуєте про виконання тієї чи іншої роботи вчасно, а інакше – будете зобов'язані зробити щось ганебне. Поставте на кон свою репутацію, досягайте своїх цілей у компанії з іншими, але не дозволяйте собі зірватися з гачка.

4. Повністю пориньте в розпочате. Легко бути поглинутим у щось лише наполовину. Тоді мозок постійно хоче відволіктися. Якщо ви можете повністю віддатися справі, значить, ви дійсно це любите. Це означає, що ви повністю можете відкинути все, що вас відволікає, і поринути у виконання завдання. На мій погляд, добре, коли завдання – це виклик і коли воно вимагає візуалізації. Наприклад, коли я пишу історію, я повинен уявляти, як це відбувається насправді, а не думати про одні лише слова.

Фокусування – це не магічна якість, яка виникає з нізвідки. Це навик, який приходить з практикою. Ви опановуєте ним, але ніколи не досягаєте ідеалу. Ви зриваєтесь і розчаровуєтеся, але це лише означає, що потрібно попрактикуватися ще.

Зрештою, всі ваші спроби будуть не марними, адже ви навчитеся концентрувати свої зусилля на чомусь важливому. І це, з мого досвіду, те життя, яке варто прожити.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на Zen Habits. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Також на НВ style

Також на НВ style

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: