23 серпня 2017, середа

Лондонський курок. Матч, що став каталізатором найбільшого успіху Динамо в новітній історії

Ребров повертається в Лондон вже в якості тренера

Напередодні лондонського візиту команди Реброва до Челсі НВ згадує поєдинок Ліги чемпіонів, який надихнув київський клуб на його найважливіше досягнення в роки незалежної України.

Восени 1998 року Динамо під керівництвом Валерія Лобановського готувалося до найуспішнішого сезону в головному єврокубку після повернення легендарного тренера. У попередній кампанії йому вдалося піднести сенсацію, коли кияни виграли сильну групу в компанії Барселони, Ньюкасла і ПСВ. Свідки тих поєдинків навряд чи забули два феєричних розгрома, які Динамо влаштувало каталонцям із загальним рахунком 7:0 і хет-триком Андрія Шевченка в гостях.

Через рік київську команду вже добре знали в Європі. Відзначаючи тренерський внесок Валерія Лобановського в успіхи клубу, більшу увагу, мабуть, спостерігачі приділяли прекрасній парі нападників Ребров-Шевченко. Проте, на початку сезону 1998/1999 в Лізі чемпіонів Динамо насилу пройшло празьку Спарту на шляху в основний раунд. Засвітившись в Європі роком раніше, тепер кияни змушені були мати справу з більш уважними до дружини Лобановського суперниками.

Старт у груповому етапі також вийшов не найкращим у виконанні українців. Динамо почало з виїзду в Афіни, де Панатінаїкос завдав поразки гостям з рахунком 2:1, хоча поступався по ходу зустрічі 0:1 після голу Реброва.

Вболівальники киян розраховували на виправлення ситуації в домашньому матчі проти Ланса, і господарі зробили крок у цьому напрямку по завершенні години гри - взяттям воріт відзначилася інша частина зоряного тандему - Шевченко. Однак перевага Динамо в рахунку не тривала й хвилини, адже Тоні Верель відновив рівновагу. Вийти вперед вдруге за матч команді Лобановського так і не вдалося.

У такій ситуації київський колектив вирушав до Лондона лише з одним очком після двох турів. Для збереження шансів на вихід в плей-офф конче потрібна була перемога, тоді як поразка залишала мінімальні надії на підсумковий успіх у групі. Але для цього кияни зіткнулися з необхідністю витримати натиск тодішнього чемпіона Англії Арсеналу, який приймав українського суперника на легендарному стадіоні Вемблі.

99420998
Гусін стримав на Уемблі Овермарса

Динамо пощастило в тому, що "Каноніри" не могли розраховувати на системоутворюючу пару центральних півзахисників в особі Патріка Вієйра і Емманюеля Петі, які пропускали матч через дискваліфікації і травми. Однак і без них киянам було кого боятися: як і раніше, діяла легендарна четвірка захисників Діксон-Адамс-Кіоун-Вінтерберн, а в атаці поряд з винахідливим Бергкампом грала висхідна зірка світового футболу Ніколя Анелька.

Гості не мали кадрових втрат за винятком Олександра Хацкевича, чия робота в опорній зоні вже тоді визначала успіх дружини Лобановського. І це ускладнювало для Динамо завдання збереження своїх воріт в недоторканності перед лицем грізної атаки лондонців.

Усвідомлення важливості поєдинку на Вемблі гості почали демонструвати з перших хвилин. Динамо швидко рухалося і майже не відзначалося браком у передачах. За відсутності Вієйра і Петі господарям насилу вдавалося стримувати атакуючі дії суперника. Особливо виділявся Шевченко, тоді як Ребров залишався в його тіні. Ворота Сімена регулярно зазнавали обстрілу, але Девід кожного разу був напоготові.

"Каноніри", своєю чергою, не відсиджувалися біля своїх воріт, в результаті чого Шовковський також змушений був вступати в гру. Так, саме його своєчасний вихід із воріт дозволив ліквідувати небезпеку після того, як класний пас Бергкампа розрізав оборону гостей, але Анелька не встиг до м'яча. Ще в одному випадку француз полоскотав нерви вболівальникам Динамо ударом із лінії штрафного.

На 72-й хвилині Шевченку навіть вдалося забити гол, але бригада арбітрів зафіксувала помилковий офсайд. І якщо існує футбольний Бог, то він не пошкодував Динамо ще дві хвилини потому, коли Діксону вдалося в боротьбі з опонентом навісити у штрафну Шовковського, де Бергкамп зумів випередити Ващука і відправити м'яч у сітку воріт.

99420977
Шевченко не забив Арсеналу в Лондоні, але виправився у Києві

У цей момент доля Динамо висіла на волосині. Поразка не просто залишала б підопічних Лобановського на дні турнірної таблиці в групі, а збільшила би відставання від конкурентів, тим більше що в паралельному матчі Ланс обіграв Панатінаїкос. Киянам залишалося тільки йти вперед і розраховувати на те, що їм все-таки випаде шанс врятуватися.

Наставник киян навіть у такій ситуації зважився лише на одну заміну за вісім хвилин до кінця матчу, коли Гусіна змінив Кардаш. Однак досвідчений керманич Динамо довіряв своїй основі, яка отримала чіткі інструкції напередодні доленосної гри. Він розумів, що завдання не змінилося і вірив у своїх футболістів. Кияни ж не здавались, і коли до фінального свистка арбітра залишалося не більше хвилини, їм все ж таки вдалося домогтися свого. Гості зловили суперника на створенні штучного офсайду, і Ребров, який опинився один перед Сіменом, на всі сто розпорядився отриманим шансом - 1:1.

Огляд матчу Арсенал-Динамо, 21 жовтня 1998 року

Врятована нічия залишила київський клуб на останньому місці, але ефект від неї вимірювався чимось більшим, ніж одне очко. Українська команда повірила в свої сили домогтися успіху всупереч обставинам. У повторному поєдинку Динамо розгромило Арсенал з рахунком 3:1, а потім здобуло ще дві перемоги над Панатінаїкосом (2:1) і Лансом (3:1).

Ці успіхи дозволили дружині Лобановського знову виграти групу, після чого пройти Реал у чвертьфіналі і в драматичній боротьбі поступитися Баварії за крок до фіналу. Однак спусковим гачком у тому незабутньому турнірному шляху команди стала виїзна зустріч проти Арсеналу. У Лондоні, куди Динамо тепер уже під керівництвом Реброва-тренера повертається 17 років потому.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.