Класичні історії. Топ-7 пам'ятних подій із протистояння Динамо-Шахтар

Гол Ілсіньо дозволив Шахтарю пройти Динамо в півфіналі Кубка УЄФА 2009 року

Напередодні нової дуелі між грандами українського футболу НВ згадує найцікавіші епізоди їх протистояння.

7. Перший великий успіх Шахтаря (7 квітня 2001 року)

Сезон 2000/2001 років став першим, в якому донецький клуб зумів нав'язати київському боротьбу за чемпіонські медалі після безроздільного владарювання Динамо в попередні роки. До квітневої битві другого кола підопічні Віктора Прокопенка йшли на другому місці і поступались команді Валерія Лобановського два очки. Це змушувало Шахтар грати в Києві на перемогу.

Проте вже на 17-й хвилині ця задача опинилась під загрозою, коли Олександр Мелащенко вивів господарів вперед. Протягом усього першого тайму "Гірники" нічого не могли вдіяти з обороною суперника, але чотири хвилини після перерви - з 50-ї по 53-ю - перевернули події матчу з ніг на голову. Спершу Джуліус Агахова відновив рівновагу і здійснив свої знамениті кульбіти, а потім Ассан Н'Діайє забив другий м'яч, який виявився переможним - 2:1.

Незважаючи на здобуте лідерство, Шахтар згодом програв чемпіонський титул Динамо. Тим не менш, всім стало очевидно, що завоювання золотих медалей донеччанами - питання часу. У наступному сезоні "Гірники" вперше в своїй історії стали чемпіоном України.

Другий тайм матчу Динамо-Шахтар (2001)

6. Скандал з іноземними арбітрами і шапка Луческу (6 листопада 2006 року)

Через п'ять років "Класичне" стало звичним явищем в українському футболі на кшталт "Ель Класіко" Реала і Барселони, а також "Ле Клясік" Марселя і ПСЖ. Логічними, особливо у вітчизняних реаліях, стали і скандали, пов'язані із суддівством.

Одним з найбільш "гарячих" моментів цієї низки скандалів матчів Динамо і Шахтаря став поєдинок восени 2006 року. Недовіра між клубами змусила Федерацію футболу покликати обслуговувати матч португальського арбітра Паулу Гомеша. Однак суддя розчарував наставника гостей Мірчу Луческу, коли вилучив з поля захисника його команди Чигринського. Реакцією на це рішення румунського тренера була фраза, що потім стала знаменитою - "Браво, Федерація", а також - кинута на газон шапка.

Епізод з кинутої шапкою Луческу

5. Скандал з вилученням Гармаша (7 квітня 2012 року)

Період з 2010-го по 2014 роки був епохою домінування Шахтаря, який незмінно ставав чемпіоном. Один із виграних у цей часовий відрізок титулів "Гірники" здобули у тому числі після очної перемоги на своєму полі з рахунком 2:0.

Весняний поєдинок 2012 року відзначився скандалом із видаленням півзахисника Динамо Дениса Гармаша. При рахунку 0:0 арбітр Юрій Вакс вигнав з поля гравця, що вже мав у своєму пасиві попередження, після того, як той вийшов за межі поля після надання допомоги з боку лікарів. Згодом дії арбітра визнали помилковими, через що його відсторонили від роботи на 12 матчів.

Епізод з вилученням Гармаша

4. Драматична перемога Динамо по снігу (11 листопада 2007 року)

Восени 2007 року київський колектив переживав свою чергову кризу після епохи Лобановського, як команду прийняв легендарний у минулому футболіст клубу Олег Лужний. Екс-капітан Динамо ще не встиг прийняти команду, коли вона зустрілася з Шахтарем.

"Класіко" проходило у важких погодних умовах. Газон для київського стадіону майже повністю покрився снігом, проте гравці суперників у запалі боротьби ніби не звертали на це увагу. На гол Ісмаеля Бангура точно виконаним пенальті відповів Жадсон, але саме за першим залишилось останнє слово, коли на початку другого тайму він приніс господарям важку перемогу 2:1.

Огляд матчу

3. "Золотий матч" (14 травня 2006 року)

За підсумками сезону 2005/2006 Шахтар і Динамо набрали однакову кількість очок - по 75. Згідно з регламентом, долю чемпіонського титулу в такому випадку суперники повинні були розіграти в додатковому очному поєдинку, який відбувся у Кривому Розі.

На кінець години гри "Гірники" вийшли вперед після гола Чипріана Маріки, але столичний колектив не дозволив опонентам виграти матч в основний час завдяки м'ячу Родолфо. Тим самим у "Золотому матчі" довелося грати додатковий час. В його першому таймі на 100-й хвилині Джуліус Агахова, який колись подарував Шахтарю надію на перший титул в історії, приніс команді вже третій комплект золотих медалей у "золотому матчі".

"Золотий" гол Агахови

2. Драматичний фінал Кубка України-2015 (4 червня 2015 року) і поведінка фанатів

Вже після того, як Динамо вперше за шість років перервало гегемонію Шахтаря на троні українського футболу і виграло довгоочікуване чемпіонство, командам належало з'ясувати стосунки ще й у фіналі кубка країни.

За підсумками 120 хвилин як завжди напруженої гри опоненти не виявили переможця, в результаті чого довелось бити пенальті. Донеччани були вкрай близькі до того, щоб завоювати хоча б один трофей сезону, коли вели по пенальті 3:1, але удар Тайсона витягнув Шовковський, а постріл Ракицького прийшовся в поперечину. У серії 11-метрових до першого промаху перемогти судилося Динамо - неточно свій пенальті виконав Гладкий.

Серія пенальті

Пам'ятним зі знаком мінус цей поєдинок зробили і вболівальники, які ледь не зірвали церемонію нагородження, висипавши на поле і зламавши ворота.

Вболівальники на полі після матчу Динамо-Шахтар

1. Перемога Шахтаря у півфіналі Кубка УЄФА (7 травня 2009 року)

Навесні 2009 року успішний виступ українських клубів у Кубку УЄФА увінчала дуель Динамо і Шахтаря в півфіналі турніру. "Класичне" вийшло на авансцену єврокубка, коли вирішувалась доля фіналіста турніру.

Після того, як у Києві суперники зіграли 1:1, Динамо необхідно було перемагати або зіграти в будь-яку результативну нічию, починаючи з 2:2. На 17-й хвилині Жадсон вивів "Гірників" вперед, але Бангура на початку другого тайму відновив рахунок. Вболівальники вже готувалися до додаткового часу, але Ілсіньо на 89-й хвилині зумів забити у ворота опонентів і вивів Шахтар у фінал Кубка УЄФА. Там донеччани перемогли німецький Вердер і завоювали свій перший і поки що єдиний єврокубок в історії.