30 квiтня 2017, неділя

І цілого матчу мало. Португальський шлях до успіху та польська гордість на Євро-2016

Ренату Саншеш у 18 років став головним героєм чвертьфіналу Євро

НВ підводить підсумки першого чвертьфіналу чемпіонату Європи з футболу, в якому Португалія змогла перемогти Польщу в серії пенальті після того, як по завершенні основного та додаткового часу команди зіграли внічию 1:1.

Герой дня

Хоча Ренату Саншеш вважався одним із потенційних відкриттів Євро-2016 (в тому числі і за версією експертів, яких опитав НВ), з перших матчів турніру йому було уготовано місце в запасі португальської збірної. Але по мірі посилення важливості матчів його роль у бордово-зеленій команді тільки зростала. Неймовірно працездатний, технічний, динамічний та точний у передачах півзахисник, він майже щоразу посилював гру колективу Педру Сантуша, виходячи на заміну.

Напередодні чвертьфіналу проти Польщі керманич Португалії вже вважав за необхідне випустити юного таланта з перших хвилин. І той його не підвів. В жодному з аспектів. Новачок відзначився 93,8 відсотка точних передач, трьома перехопленнями, двома виграними єдиноборствами, не кажучи вже про сім епізодів, коли суперники мали справу з його дриблінгом. Словом, відмінний виступ.

Але найпомітніше та не менш важливе - гол півзахисника на 33-й хвилині, який дозволив піренейцям зрівняти рахунок і почати вести свою улюблену гру рваним темпом. Між іншим, Ренату у віці 18 років і 316 днів став наймолодшим автором забитого м'яча в історії плей-офф континентальної першості.

А після того, як він успішно відпрацював в центрі поля протягом 120 хвилин боротьби, в ньому ще звідкись взялися сили на точний удар у серії післяматчевих пенальті!

Якщо хтось дивувався, як перед Євро-2016 Баварія примудрилася заплатити за нього 35 мільйонів євро Бенфіці (не кажучи вже про додаткові 45 млн у вигляді різних бонусів, які вона може отримати пізніше), тепер питань, схоже, повинно стати менше.

Невдаха дня

Історія великих футбольних турнірів знає чимало випадків, коли гравці, які відмінно виступали, в якийсь момент підводили свої команди. Головним чином - у серії пенальті. Так, просто хрестоматійним став приклад Роберто Баджо, який своїм перфомансом вивів Італію до фіналу ЧС-1994, але там не реалізував 11-метровий удар у ворота Бразилії, що, зокрема, дозволило останній стати чемпіоном світу.

Роковой пенальти не реализовал Якуб Блащиковски
Фатальний пенальті не реалізував Якуб Блащиковскі

Схожу, хоча і менш драматичну історію на Євро-2016 пережив Якуб Блащиковскі. Фланговий півзахисник збірної Польщі спершу був автором результативної передачі в організації переможного та єдиного голу своєї команди проти Північної Ірландії в першому поєдинку турніру, потім його ж точний удар (також єдиний у матчі) приніс три очки в дуелі з Україною, після чого Куба реалізував свій пенальті в поєдинку 1/8 фіналу проти Швейцарії.

Непогано зіграв Блащиковскі й проти Португалії у чвертьфіналі, проте саме його незабитий 11-метровий виявився фатальним - після цього супернику залишалося лише реалізувати свою спробу та радіти виходу до півфіналу. А Кубі - з гіркотою готуватися до від'їзду додому. Його будуть втішати й говорити, як багато він зробив у Франції, і, загалом-то, будуть праві, але це навряд чи сильно заспокоїть півзахисника польської команди.

Прорив дня

Лідер збірної Польщі Роберт Левандовскі дивним чином виявився непричетним до успіхів свого колективу на Євро в якості бомбардира. У перших чотирьох поєдинках нападник не забив жодного м'яча, хоча у відбірковому циклі на його рахунку було відразу 13 голів - кращий результат у кваліфікації. Це навіть змусило НВ включити мовчазного голеадора в міні-рейтинг невдах турніру, які на той момент ще продовжували участь.

І Роберт ніби читав наш матеріал! Напевно ні, звичайно, але він точно розумів, як важливо якнайшвидше позбутися цього тиску. Жага нарешті відзначитися голом спонукала його вже на 2-й хвилині відгукнутися на хорошу передачу Каміля Гросіцкі та відкрити рахунок у матчі класним ударом в дотик. На жаль для нього і всієї Польщі, це був перший і останній м'яч Левандовскі на Євро-2016.

Парадокси дня

При всьому потенціалі збірної Португалії, небагато людей бачили її в півфіналі чемпіонату Старого Світу. Колектив Педру Сантуша не надто надійний в обороні, важкуватий в центрі поля і, як повелося з ним вже давно, має проблеми з якісними центральними нападниками. Не дивно, що в силу всього перерахованого команда намагається брати своє тактикою збивання темпу, прагненням "заколисати" опонентів, змусити їх атакувати та розкрити простір для швидких Роналду з Нані. Такі методи гри знову принесли їй успіх на цьому Євро.

Звичайно, при старому форматі (про це писалося на НВ раніше), де з груп виходили тільки по дві кращі збірні, Португалія, що стала третьою у своєму квартеті, вже давно б поїхала додому. Але оновлений розіграш дозволив бордово-зеленим отримати шанс дійти до півфіналу, при тому, що ще жодного разу підопічні Сантуша не вигравали в основні 90 хвилин: три нічиї в групі, а також перемога у додатковий час у 1/8 фіналу та успіх за підсумками серії пенальті в чвертьфіналі - ось і вся історія виступу збірної у Франції. Піренейцям ніби подобається брати змором своїх опонентів, тоді як настрій дивитися їхні матчі з боку вболівальників вмирає набагато раніше.

Іншим парадоксом після завершення першого чвертьфіналу Євро стало те, що Польща припинила боротьбу на турнірі, хоча жодного разу не програвала у матчах по ходу першості, якщо не вважати серії пенальті, яких дружина Адама Навалки встигла провести цілих дві. У повноцінному суперництві в ігровий час "Кадра" не програла - вона тільки гірше била 11-метрові. Таким досягненням варто пишатися кожному з польських футболістів, які зараз з очевидним сумом повертаються додому.

Курйоз дня

Йшла кінцівка першого екстра-тайму, коли раптово на полі з'явилася стороння людина. Фанат наблизився до Роналду, але його (фаната) наздогнали представниками охорони порядку на стадіоні. Судячи з бордово-зеленого забарвлення його футболки, той явно хотів доторкнутися до кумира, або ж, як це було з іншим фанатом після матчу Португалії з Австрією, зробити з ним селфи.

На перший погляд, епізод забавний, але якщо б це був хтось інший, хто недоброзичливо відноситься до суперзірки футболу? Вже не в перший раз організатори не вгледіли за безпекою в самому епіцентрі подій.